Psikoloji Kitap Önerisi

Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü okuyan bilir orada karaktere psikanaliz uygulanır sonuç olarak bütün davranışlarının, çabalamalarının altında "bir baba bulma ihtiyacı" yattığı fark edilir. Bu konu çok ilgimi çekti, buradan hareketle davranışların altında yatan, farkına varamadığımız düşünceleri anlatan ne okuyabilirim psikoloji literatüründe? Freud'a baktım ama konferansları parça parça yayınlanmış, yazdıkları da öyle, neyi alacağımı bilemedim, önerilerinizi bekliyorum, kimler yazmıştır bu konularda, doğrudan kitap ismi önerisi bekliyorum. (Türkçe kitap öneriyorum, şu kitabı şu yayınevinden al derseniz mutlu olurum, bazı çeviriler çok kötü imiş.)

Doğrudan psikanaliz kuramı için için Oğuz Cebeci'nin Psikanalitik Edebiyat Eleştirisi adlı çalışmasını önerebilirim, İthaki'den.

Nurdan Gürbilek'in Kör Ayna Kayıp Şark'ı doğrudan Tanpınar üzerine yoğunlaşmış genel olarak, belki okumuşsunuzdur da.
Bilgin Saydam'ın Metis'ten çıkan Deli Dumrul'un Bilinci önemli bi çalışma. Saffet Murat Tuna'nın Şeyh ve Arzu kitabı olabilir.
Jung tavsiye edebilirim, Metis'ten çıkan Dört Arketip örneğin.
Bir de bizzat Freud'un psikanalitik edebiyat eleştirisi yaptığı bir şey var, Payel Yayınları'ndan, şu:
(git: www.idefix.com

İlk kısım Jensen'in Gradiva adlı romanı, ikincisi de Freud'un bu roman üzerine psikanalitik yaklaşımı.
  • mutlusismankedi2015  (20.11.15 14:47:13)
Nietzsche Ağladığında (Irvin D. Yalom)

  • morartu  (20.11.15 14:47:44)
  • şubatsonrası  (20.11.15 14:49:51)
"Farkına varmadığımız düşünce" deyince aklıma şu aralar psikiyatrist ler tarafından tavsiye edilen bir form var.
Yani formu sürekli doldurarak, senin durum-duygu-düşünçe- ekseninde sorguluyor, etkin düşünce veya işte bilinçaltında asıl etkilendiğim şeyleri bulmaya çalışıyor.
Zaten bu bir çaba sonucu insanın kendi elde edebileceği bir beceri.
Evinizdeki terapist diye bir kitap dr karda oluyor ayaküstü bi bak bakalım.
  • dunyatuhaf  (20.11.15 21:41:43)