Nası iş bulucam lan ben?

Gençler hemen hemen okuldan mezun olduğumdan beri, yani temmuzdan beri iş bakıyorum, bir tane teklif alamadım amk. Kariyer.netten 150-200 tane işe falan başvurmuşumdur. En sonunda gittim bugün karafırın'a tezgahtar olarak başvurdum çaresizlikten.

Valla ne yapayım lan, bu yoldan geçmiş olanlar ne önerirsiniz?

Okul - Bölüm: Boğaziçi ekonomi, ingilizcemin yanı sıra fransızcam falan da var. Background bilgisi olsun diye yazıyorum.

Staj yap uzun dönem. Çokuluslu şirkette.

Ortalaman kaç?
  • [silinmiş]  (19.11.15 18:20:44)
@Douchebag, Stajlara da başvurdum onlara da almıyorlar. Onur derecesiyle mezunum. 3-3.5 arası deyip net bi bilgi vermeyeyim kısacası :p

  • noluyo yaa  (19.11.15 18:22:15)
bankaların uzman yardımcılığı sınavlarını takip et

bir de kariyer.net yerine memurlar.net'i biraz aşındır.

orada piyasadaki ne kadar ilan varsa hemen paylaşıyorlar

örneğin thy alım yapacak, bankalar alım yapacak vs.

buradan başlayabilirsin......
  • 2 tostos turan  (19.11.15 18:30:16)
abi şöyle marmara gazetecilik mezunuyum iş bulamamaktan kpss'ye girdim. memlekette çevremdekiler "marmara'dan mezun olup nasıl iş bulamadın" diyorlardı.

aha seni gördüm çok daha üzüldüm. 2 dil bilip boğaziçinden mezun adam bile bulamıyor, batsın bu ülke anasını satim.
  • akatreil  (19.11.15 18:33:37)
Troll sun sanirim,

Bir bogazicili bu kadar uzun
  • slevinkelevra  (19.11.15 18:39:14)
Sure issiz kalamaz ;)

Yanlislikla yolladim.
  • slevinkelevra  (19.11.15 18:39:34)
@slevinelevra troll değilim, keşke olsam amk.

  • noluyo yaa  (19.11.15 18:41:07)
sözlüğe de yazabiliriz isterseniz.
başlığı hatırlayamadım şimdi, iş arayanlar eleman arayanlar yazıyordu, arkadaşlardan hatırlayan çıkar.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (19.11.15 18:46:47 ~ 18:52:32)
  • akatreil  (19.11.15 18:54:23)
kariyer.net değil de linkedin üzerinden detaylı profilini oluşturup patronlara yürüsen? kariyer.net'de senden korkuyo olabilirler çok maaş falan ister bu deyip.

  • calmdown  (19.11.15 18:54:37)
Elden basvur, virale gir. Ben askerden sonra 1sene is aradım Marmara mezunuyum

  • euphrat  (19.11.15 19:40:39)
erkeksen askerliği aradan çıkar, çok etkili oluyor diye buluyorum.Sonra anında bulursun.

  • limoncello  (19.11.15 19:44:38)
@limoncello Askerlikten muaf olucam zaten.

  • noluyo yaa  (19.11.15 20:16:57)
iş alanım -bilgisayar mühendisliği- gereği böyle problemler yaşamamaktayım, ancak yine de bir şekilde ilk işinizi bulurken tanıdıklar en faydalı araç oluyor. Yakın çevreye haber salın banka sınavlarına girin...vb yazılım sektöründe analist ilanlarına da başvurabilirsiniz.

  • nuka cola  (19.11.15 20:25:39)
abi götün mü kocaman, tipin mi bozuk, askerlikten muaf olacakmışsın. ne ayaksın?

staj falan yaptın mı hiç? nerelerde yaptın?
  • [silinmiş]  (19.11.15 20:51:20)
@douchebag

küçükken geçirdiğim bir rahatsızlık nedeniyle ya. Tiple alakası yok. Yani tüm doktorlarım %95 muafsın, %5 spor yapmazsın dediler.

@vogojin

5-6 sanıyorum. Çok fazla değil.
  • noluyo yaa  (19.11.15 21:16:37)
Freelancer Çevirmenlik,tercümanlık yapabilir misin? Facebook gruplarını falan takip et. Karşına daha iyisini çıkana kadar deneyebilirsin.

  • geçerkenugradım  (19.11.15 22:04:58)
Ha bir de yurtdışına kaçıs evs'e başvurabilirsin. Erasmus mundus da var.

  • geçerkenugradım  (19.11.15 22:07:25)
avustralya yeni mezun vizesine başvur kaç git

  • argent dawn  (19.11.15 22:18:49)
boğaziçi ekonomi mezunu biri olarak kariyer.net'ten iş arıyorsan kendini 2000 lira maaşa hazırla.

aq bölümlerinde nasıl iş aranır cv nasıl hazırlanır dersi vermiolar ona çok uyuz oluyorum. işletme bölümlerinde bunların hepsini veriyorlar. sonra ekonomiciler cortluyor.

staj mtaj yapma. haybeye vakit kaybı. senin şu ortalama ile çoktan 3 amerikan şirketinden teklif almış olman gerekiyordu. asosyal olduğunu varsayıyorum bu durumdan. benim bölüm ikincisi zart diye mckinsey'e girdi.

kariyer.net'i salla. memurlar.net forumlarını takip et mülakat sınav ilanları en çok orda çıkar. gördüğün ilana kariyer sitesi üzerinden değil kendi siteleri üzerinden başvur.

kariyerine karar ver. bankacı uzmanlık mı bankacı teftiş mi denetçi mi finansçı mı devlet uzman yardımcılığı mı devlet teftiş mi idari hakimlik mi vs vs. şu an kasım ayındayız devletin çoğu yerine giremezsin hem kpss'den hem kendi sınavlarından.

banka teftişler için ekonominin yanında en azından muhasebe yada finans bilmen lazım. mart nisan gibi sınavlar açılmaya başlar. bunlara çalışmaya başlayabilirsin ama kendi kendine zor olur. bir kpss kursu seni bunlara kısa sürede hazırlar.

boğaziçi iktisat mezunusun kafan çalışıyor belli ki. dandik kişilik testlerinde, 10 dk 20 matematik sorusu testlerinden rahat geçersin.

girebildiğin bütün mülakatlara gir. ben zamanında sigorta satış mülakatlarına bile girdim tecrübe olsun diye. orada git kendini gör. her mülakata da cidden o işe girecek gibi hazırlan. kazanırsan bile reddedersin. çok faydasını görürsün bu dediğimin.

mülakata girmeden sana şirket ve pozisyon hakkında gelecek soruları çalış. şirket yapısını çalış. klasik güçlü yanların zayıf yanların sorularına cevapların hep hazır olsun. gerekirse kağıda yaz ezberle. mülakatlar da rahat ol en önemlisi o. bilmiyorsan kıvırma kusura bakmayın bilmiyorum de.

okulunu 7 senede bitirmiş, 2.00'ın çok az üstünde ortalaması olan, okulu bitirmeden 3 bankanın müfettişliğini kazanıp imza atmaya gitmeyip işleri reddetmiş biri olarak yazıyorum sana bunları.
  • ayiadam  (19.11.15 22:55:17)
askerliği sakın yapma. mühendis ile ekonomist bir değil. askerliğini yapmamış mühendis sürünürken 2 yıl tecili olan ekonomist kral gibi maaşla işe başlar.

  • ayiadam  (19.11.15 23:36:38)
sözlükten "vestel'e başvursun hemen alırlar" bilgisi geldi.
(arkadaş şimdi iş yerinde olduğu için duyuruyu açamıyormuş, akşamı beklemeden ben yazıvereyim dedim)

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (20.11.15 07:26:37)
@ayiadam asosyallikten çok takıldığım herkes akademide devam etmek isteyen insanlardı, ben dahil. İstediğim gibi bir okuldan istediğim şekilde kabul alamayınca ben o yola girmedim. Mezun olan tüm arkadaşlar yüksek lisans yapıyor hemen hemen.

  • noluyo yaa  (20.11.15 07:47:05)
Genelde staj basvurusu yapip da ortalamasi yetmeyen kadinlar sirket icinde biriyle findirdesip sevgili olunca cok rahat staj buluyorlar( maalesef birebir sahit oldum), erkeksen ondan sira gelmiyor olabilir. Turkiye'de torpilsiz, alninin akiyla bi yere gelmen gayet zor zaten kendinde kusur arama.

  • neferkitty  (20.11.15 08:05:58 ~ 08:54:53)
Adamım boun ekonomi fake değil di mi? hakkaten nasıl bulamazsın ya? yani görüşmeye mutlaka çağrılman lazım. yanlış alanlara mı yöneliyorsun acaba?

  • enkolaykullaniciadi  (20.11.15 08:33:31)
ağır sazan.avi.

  • workers of all world  (22.01.16 13:06:06)
@workers of all world

keşke öyle olsaydı.
  • noluyo yaa  (22.01.16 21:12:10)
kardeş..

Eğer çok çaresizsen, kendine de yedirebiliyorsan pazarda limon satacaksın..

Yoksa paslanırsın.

(anlamayanlar icin: kendine iş yarat)
  • anonymice  (22.01.16 21:27:28 ~ 21:30:46)
@noluyo yaa

olum senin ortalaman iyi (3 üstü diyorsun), ingilizcen vs de fena değildir, amk hiç iş bulamasan şimdiye en kötü hollanda'da falan yüksek lisans yapıyordun burslu. ki iş bulamama gibi bir durumun da yok, muhtemelen iş beğenmiyorsun. yani o bölümü ot gibi okumadıysan iş bulamama durumun yok kardeşim açık ve net.
  • workers of all world  (23.01.16 15:39:56)
@workers of all world

geçen sene her yere başvurdum, hiçbir yerden burs alamadım valla. Bazı yerlerden kabul bile alamadım hatta(hollanda'daki tilburg direkt reddetti mesela).

Bu sene de 150 yere başvurdum abartmıyorum hazirandan beri taş çatlasa 8-9 tanesi çağırdı hiçbiri teklif vermedi, aralık sonunda bir yer 1700 lira teklif etti. İlk teklifimdi ve 1700 liraya çalışıyorum şu an. Okumasam ve 5 senedir bi sektöre girmiş olsam fazlasını alırdım şu an zaten. (İngilizcem de iyinin üzerinde, ielts'ten 8 aldım çalışmadan, Fransızcam iyi seviyede. Girsem B1-B2 falan yaparım herhalde)

@anonymice en sonunda 1700 liraya buldum abi.
  • noluyo yaa  (23.01.16 19:00:08 ~ 19:02:37)
@noluyo yaa

abi yurtdışı reddetiyse tr'de bir okula girerdin yüksek için, illaki koç-sabancı-boun falan değil bilgi-bahçeşehir falan da her şekilde kabul ederdi seni.

iş başvurusu konusunda nerelere başvurdun örneğin? stajını nerede yapmıştın?
  • workers of all world  (23.01.16 19:30:40)
@workers of all world

Tek staj yaptım, o da coca-cola'da. Ama o alana asla ve asla girmeyeceğimi anladığımdan bir işe yaramadı. Yurtdışından bir sürü kabul aldım, ama param yok. Bu sene kredi çekip gitmeyi kafaya koydum ama her türlü.

Yükseği de burada parasız yapmak istemedim, boğaziçinden kabul aldım ama zaten yaşım geldi geçiyor. Asistanlık verselerdi yapardım, ama onun dışında ay sonunu nası getiricem diye düşünüp bir yandan da ders çalışmak istemedim(ki 7 yüksek lisans dersinin 2'sini lisansken aldığımdan biliyorum nasıl çok çalışılması gerektiğini). O yüzden parasızken yapabileceğim bir şey değildi(benim için, yoksa yapan yapar)
  • noluyo yaa  (23.01.16 21:29:19)
son durum nedir hocam

  • losturcos  (03.09.17 18:27:38)