Protein Mevzuu

Selam millet, ufaktan yediklerime dikkat etmenin yanı sıra spora başladım. Protein ağırlıklı besleniyorum. Sabah 3 tane yumurta öğlen kırmızı et akşam da genelde kırmızı et tercih ediyorum. Tavuk tr de sıkıntılı. Mümkünse balıkta tüketiyorum.

Sormak istediğim şey günlük olarak 105 kilo bünyeye sahip birisi ne kadar protein almalı? Her kafadan farklı sesler çıkıyor.

Aslında bir ihtimal diyetisyene de gidebilirim tek sefere mahsus olarak. Görüşlerinizi şiy ederseniz çok sevinirim

Saolun var olun, kendinize bir şey ettirmeyin...

Sporcuysan kilo başına 1.2 gram protein yeter. Değilsen sana 80/90 gram da yeter, kafa karışacak bir durum yok. Sporcu olmayan kadın erkek herkese minimum 70 gram protein her şekilde yeter.

  • angelus  (19.11.15 17:10:46)
@angelus saol cevap için.

İşte kilo başına 1.2 gram protein almak imkansız. Nasıl alacağım o kadar proteini? toz kullanımında tanıdığın böbrekler iflas etti.

210 gram protein yapıyor bu durum da bunu anca tozla alabilirim. Başka yöntemi var mı?
  • 2006  (19.11.15 17:14:52)
Böbreklerde mevcut bir problem yoksa protein tozuyla böbrekler iflas etmez. Yani şöyle düşün: Peynir yiyorsun diye böbreğin iflas eder mi? Etmez. Bu da aynı şey.

Onun dışında, kilo başı 1.2 gram protein alırsan toplamda 126 gram protein yapar. Senin hesapta yanlışlık var ama bu kadar da almak zorunda değilsin; her gün ortalama 70 gramdan az almıyorsan problem yaşamazsın.
  • angelus  (19.11.15 17:19:06)
kafa ebesinin şeyin de benim. protein tozu olayına girmeden önce test mi yaptırmalıyım? tavsiye edeceğin bir marka var mı? bol yumurta yiyerek çözsem nasıl olur o işi?

  • 2006  (19.11.15 17:28:11)
Test çok şart değil genelde bir problem çıkmıyor ama süt ürünlerine/laktoza hassasiyetin varsa o belki problem olabilir. Onun dışında, protein tozlarının hemen hemen hepsi aynı. Türk malı ve soya proteini olmayan herhangi birini kullanabilirsin ama jenerik ürün Optimum Gold, alacaksan ondan alabilirsin ama yine ilk tercihin besinlerden almaya çalışmak olsun. Protein tozu bir öğünü ikame eder ancak. O da 21/22 gram protein demek. Kalanının yemeklerden geliyor olması en ideali.

  • angelus  (19.11.15 18:05:44)
Senin durumunda protein tozu çok gereksiz.

  • arnold schwarzeneger  (20.11.15 08:21:07)
yaptigim gugullamalar sonucu anladigim kadariyla;

-en guzel protein kaynagi yumurta ve lor. lor peynir alti suyundan yapildigi icin. protein de en cok ordan geliyor. yani lorlu yumurta en guzeli.

-protein kaynaklarini da cesitlendirmen saglikli olur. sadece ete abanmak cok anlamli degil. bulgur filan da guzel.

-tavuk iyi. tavuktan uzak kalma. organikleri var onlardan al.

-vucut gelistirmeci, asiri sporcu fln degilsen normal beslenme duzenine gore birkac tik protein artirmis olman zaten isini gorur. hesaba kitaba cok takilma.

-diyetisyen iyidir. keske herkes gidebilse.
  • jimicik  (20.11.15 08:57:46)
cevaplar için her birinize teşekkür ederim.

@arnold schwarzeneger biraz daha açıklasana
  • 2006  (20.11.15 09:35:09)
Çünkü ihtiyacın olan protein miktarı yemeklerle rahatlıkla karşılanabilir.

  • arnold schwarzeneger  (20.11.15 09:36:46)
100 kg olup vücutta 25 kg yağ barındıran adamla 100 kg olup 10 kg yağ barındıran adamın brotein hesabı aynı olmamalı. kemikleri 10 kg say. birinin 65 kg öbürünün 80 kg kas dokusu kalıyor. biri 4 ise öbürü 5 mesela (ölçüler çok hassas değil, kaşıkla bardakla verdim)
lean body mass baz alınmalı diyen de var zira.
kaslarını tahrip edecek kadar çalıştırdığında kasın hasarı tamir için broteine ihtiyaç duysa da yağ dokun broteine ihtiyaç duymaz bro. işin mantığı bu. zaten ağırlık da kaldırmıyorsan pek mesele yok.
  • kargn  (20.11.15 09:46:55)
kırmızı et tüketiminin aşırısı -ki günde 2 öğün aşrı sınıfına girer- bazı kansertürlerine yakalanma riskini arttırıyor

  • ütopya  (28.11.15 13:01:53)
tavuk sıkıntılı da yumurta değil mi?

  • sckxyss  (28.11.15 13:06:46)
kaçın canan karatay geldi

  • kargn  (28.11.15 15:22:06)
Duyuru sahibinden başka kimse protein tozu almaktan bahsetmemiş herkes yemeklerden almasını söylemiş ama bu sığır neresiyle okumuş bilmiyorum ama protein tozu alanları dinleme diye ağlıyor. Biz 70 gram protein her şekilde yeter diyoruz, kalkmış 50 gram alsan ölmezsin dinleme onları diyor vay amk. Müthiş tespit.

  • angelus  (28.11.15 15:31:50)
Senin için mala anlatır gibi de anlatabilirim ama anlar mısın emin olamıyorum.

  • angelus  (28.11.15 21:56:32)