beyin fırtınalatalım

toplumda ve de özellikle akademide yaygın olan "doktorayı sadece akademisyen olmak isteyenler yapar" düşüncesi doğru mu sizce? doktora yaptığı "halde" özel sektörde bulunmak isteyen insanın akademide tutunamamış olduğu görüşü peki? ufku açık olması beklenen insanlardan beklenenin aksine dar kafalılık dedikleri tam olarak bu değil mi?

buna benzer pek çok görüş duyuyorum, oldukça anlamsız geliyor bana bunlar. ya birini ya diğerini seçeceksin meselesi değil ki bu; kaldı ki iki taraf da birbirini pek çok anlamda geliştirebilir, ilerletebilir. bir şeyde uzmanlaşmak istemenin kötü görüldüğü ender ülkelerden biri sanırım türkiye.

Özelliklr araştırma ve arge alanında veya niş alanların danışmanlıklarında şu kadar pieycdi li uzmanla çalışıyoruz demek prestijdir fakat çoğu yerde phd li olmaya gerenk yok üdtüne düşeni yap yeter. O yuzden böyl bir görüş olması doğal.

Bununla birlikte alanınıza hakim olmanız özel sektöre geçmek için engel değil fakat doktorayı yapıp akademinin ta başında akademiyi terk etme+sıfır iş tecrubesi ile uanyana durunca ne onda tutunabildim ne bunda gibi bişey. Sonuçta doktoranın amacı bellidir
  • cenkertem.afc  (15.11.15 19:33:53)
profesörlerin bile çoğu maaşı alıp cebe atmanın derdinde, bilimsel bi çalışma yapalım falan diye uğraşan yok. o yüzden millet her şeyi iş odaklı düşünüyor. eğer özel sektörde çalışacaksan doktora manasız, ya da akademisyen olacaksan özel sektöre hiç bulaşmamalısın gibi. ama özel sektörde çalışmak istiyorsan, uzmanlaşmayı da geçtim, sadece yeni bir şeyler öğrenmek için bile eğitime devam edebilirsin bence. milleti çok takmamak lazım.

  • bxgx  (15.11.15 19:37:01)
sorunumuz tam olarak da "doktoranın amacı bellidir" cümlesi zaten. az önce aynısını sözlük'te birinin yazdığını görünce sordum bu soruyu da.

  • devilred  (15.11.15 19:38:34)
Birak yahu, derdini sevesin sen onlarin.

  • stavro  (15.11.15 19:47:24)
Özel sektörde doktoranın Maaş olarak pek bir katkısı olmaz. Ben doktoralıyım 5 istiyorum desen , doktoram yok 3 versen yeter diyeni tercih ederler. Bunun yanında iş tecrübesi de tercih sebebidir. Akademik dünya ile özel sektör çok farklı. Akademisyen Olmayı düşünmüyorsan 4 sene emek vermek büyük kayıp. Türkiye gibi kebapçı lahmacuncu profların bolca olduğu bir ülkede istesen de araştırma falan ciddiye almazlar. Herkes parasına bakıyor

  • Cruyff  (15.11.15 20:11:24)
şuan doktora yapıyorum. alanımı çok sevmeme rağmen bazen çok bunaltıyor çünkü gerçekten zor. özel sektörde çalışacak olsam doktora yapmazdım sanırım.
özel sektörde işine yaramıyor o yüzden bu eziyeti çekmeye gerek yok diye düşündükleri için öyle söylüyor olabilirler.

  • şubatsonrası  (15.11.15 20:26:48)