gözetim toplumu-fabrikalar (surveillance on working place)

arkadaşlar merhaba,
fabrikadaki insanlar üzerinde yapılan gözetim ve bunun politik ekonomi, sosyoloji, güvenlik, verim, kapitalizm, psikoloji bağlamında inceleyeceğim. bu kadar geniş tutuyorum ama duruma göre bir konsept çıkaracağım.
Bildiğiniz makaleleri, kitapları veya bilgileri benimle paylaşırsanız, minnettar olurum. ya da yol gösterebilirsiniz.

teşekkürler şimdiden.

panopticon bentham, foucault, gramsci bunlar yardımcı olur

  • cimmiwhite  (15.11.15 18:58:08)
Bu konunun efendisi Foucault bile, bu değişimleri 20-30 yılda binlerce sayfalık bir sonuçla inceleyebildi. Konuyu daralt, yoksa yapmaya çalışırken bütün umudunu kaybedersin. Ardından da o umutsuzlukla hiçbir şey yazamazsın. Örnek olay ya da bir değişimi seç. Bir de tez mi, makale mi, ödev mi bu?

Tabii bu bir ödev ise, discipline and punish'i oku, yorumla ver. Ödev önemli değil.
  • protector  (15.11.15 18:58:31 ~ 18:59:21)
ben aslında direkt modern toplumda surveillance'ın toplumun identitysini, özel hayatını, davranışlarını, tüketimlerini nasıl etkilediğini inceleyecektim. ama dersimiz sosyal değişim ve gelişimler ve biraz da ekonomiyle ilgili olduğu için, hocam fabrikalardaki gözetimii inceleyebileceğimi söyledi, fakat ben de bilmiyorum nereden başlasam. paper yazacağım 5 sayfalık yaklaşık. şimdilik bir protonsak yazacağım onun için konsepti belirlemem gerekiyor.

sizin bir öneriniz var mı?
  • damba  (15.11.15 19:05:53)
panopticon işte, bu işin babası bentham foucault değil

  • cimmiwhite  (15.11.15 19:14:09)
Fabrikada, okulda, kışlada vb. yerlerde doğan disiplini ve bu disiplinin toplumda nasıl değiştiğini discipline and punish'te anlatıyor(türkçeye hapishanenin doğuşu olarak çevrilmiş). Aslında tam aradığın şey o. Onu okuyunca genel süreç kafanda canlanacaktır. Ödevin için hayli hayli yeter diye umuyorum.

Ek olarak boşuna Bentham'a bakmana gerek yok. Kavramı o bulmuş olsa da, disipline, gözetlemeye ilişkin hiçbir şey söylemez. Disiplin ve gözetim ile ilgili fikirleri Foucault; Bentham gibi 18.-19. düşünürlerini(çok fazla var, çoğu çoktan unutulmuş) yorumlarak(discursive methodology) geliştirir.

Daha ayrıntılı olanı mesaj olarak attım.
  • protector  (15.11.15 19:19:01)