kulaklar ve ses kalitesi (test içerir)

internette klasik (ortalama 128 kbps) ile 320 kpbs, flac ve sıkıştırılmamış wav sesleri arasındaki farkı herkesin çok net fark ettiği yönünde yorum yaptığını/atıp tuttuğunu görüyorum. birkaç sitede kontrol ettim. hiç de öyle fark edemiyorum ben.

ekşi sözlük'teki entrylerdeki yorumlara kesinlikle inanmıyorum. orada herhangi bir başka konuda konuştukları gibi en süper olduklarından bu konuda da herkes audiophile olmuş. flac dinledikten sonra 320kbps'yi müzikten saymayanlar çıkmış.

aşağıda paylaştığım linkteki sesleri laptop'tan, kulaklıkla dinledim. 128 kbps, 320 kbps ve sıkıştırılmamış wav var seçenekler arasında. 3/6 yapabildim. diğerlerinden 2 tanesini 320 kbps, diğerini de 128 kbps olarak seçtim. milletin 6/6'lar 5/6'lar uçuşuyor. sorun bende ya da ses sistemimde mi?

www.npr.org

sizde durum ne?

kulaklık olmadan 6 da 1 yaptım :)

edit: kulaklıkla daha başarılı olacağımı düşünüyorum ama yine de 6/6 yapamam kuvvetle muhtemel :)
  • buffy de vampir sayılır  (13.11.15 21:21:21 ~ 21:32:42)
sesi sonuna kadar açıp dinleyin :D

  • glamdr1ng  (13.11.15 21:33:53)
tinypic.com
6/6 yapacaktım acele ettim,parçanın devamını dinlemeden işaretledim.
5/6 yaptım. notebook a bağlı kulaklık.sony
6/6 yaparım.ses kalitesi artıkça sesin netliği ve arkalarda, derinlerde duyulan enstrümanların sayısı artıyor.
  • AWD  (13.11.15 21:35:43)
Sorun sende

  • Frederick Co  (13.11.15 22:07:58)
6/4.

son 2 sarkida sıkılıp bitsede gitsek modundaydım.
daha once ses uzerine hic düsünmedim.
kesinlikle fikir sahibi degilim.
hoparlörüm sikkolar sikkosu.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (13.11.15 22:29:25)
6/6 laptopa bağlı grado sr80i.

  • Zeth  (13.11.15 22:47:50)
Elbette kulaklık kadar müziği çalan cihaz da önemli. dandik telefonumla farkı net duyamiyorum açıkçası. ama ipod ve iyi bir kulaklıkla fark epeyce bariz olur örneğin.

  • orient blue  (13.11.15 23:26:22)
Daha fazla 4/6 lar çıkar siye umuyordum. Herkes 6/6. JayZ de kulağım dayanamadı bastım gitti onda. Yoksa 128 belli ediyor kendini yüksek seste özellikle.

Fakat bu kalanlarda 320 ile wav o kadar net belli mi? Ben iki defa dinledim her ikisini de gidip yanlışı seçtim.

Duyma sorunum yok yakın zamanda test oldum da ya ses sistemi ve/veya kulaklık kötü ya da benim kulaklarım eğitimsiz, bildiğin öküz kulağı. Yarın kulaklıksız veya başka kulaklıkla şeklinde baştan deneyeyim bakayım
  • nawar  (13.11.15 23:28:35)
320kbps mp3 ile flac ayırabilenleri tebrik ederim. sanırım herkeste en ez 200 dolarlık kulaklık var ya da ben sağırım.

  • sporty  (14.11.15 02:54:56)
dinlediğin kulaklık cok onemli, elindeki muzik 320k olsada vinil olsada dinlediğin kulaklıgın sesin ne kadarını verebildiği ile ilgili. ortalama bir kulaklık 20hz 20.000khz arası frekansları verebilir. halbuki 320k kaydedilmiş bir muzik cok daha genis frekanslar arasında ses bilgisi icerir dolayısıyla referans ya da monitor olarak kullanılan (10hz-35000khz arası ses verebilen) kaliteli bir kulaklıkla dinlersen aradaki farkı cok daha net anlarsın.

  • mehmet lutfi  (14.11.15 07:26:28)
5/6 yaptım. üstelik gariptir, en sevdiğim şarkılardan biri olan speed of sound'ta kaybettim.

dali zensor 3 hoparlör ve iyi sayılabilecek bir amfi kullanıyorum. hoparlör kablolarım biraz tırt bir bakır kablo. yine de 6'da 5 yapmak fena değil.

burası daha da ilginç; aynı sonucu shure se425 kulaklıkğımla da aldım. ve fakat onda yanlış bildiğim şarkı jay z'in tom ford'u oldu. bunda kulaklığın baskın olan karakteri ön plana çıkıyor sanırım. daha ziyade caz ve rock dinliyorum flac çalarımda. bu ister istemez kulaklığımın burn-in'ini de etkilemiş olabilir.

yine de belirteyim. bu fark bir hayli osuruktan bir fark. bunu fark etmen ya da etmemen bir şeyi değiştirmez. ha erikli su içmişsin, ha taşdelen. ikisi arasındaki farkı anlamak gibi bir şey bu. bu farkı anlasan ne, anlamasan ne? yüzde 100'ünü almıyorsun da yüzde 97'sini alıyorsun. ister istemez ego ve öncelik meselesi bir yerde. şöyle açıklayım ya da o bilemediğim speed of sound, kuvvetle muhtemel hoparlör kablolarımı değiştirdiğimde ve hoparlörlerin tam ortasında ve biraz geride dinlediğimde anlayacağım da, bunu kasmak gereksiz kere gereksiz. kuş kondurmayacak yani.
  • mermize  (14.11.15 07:48:05)