18 yaş üzerine çocuk felci aşısı gerekli mi?

türkiyede çocuk felcinin tekrar görüldüğü ve bunun bulaşıcı olabileceği söyleniyor. 18 yaş üzerinin de tekrar çocuk felci aşısı yaptırması gerekli midir?

Fazla asidan zarar gelmez
Gecen sene asi kampanyasinda gorev aldim ve durumun icler acisi oldugunu soyleyebilirim. 0-60 aylik cocuklara asi uygulandi, bunun da nedeni o donemdeki cocuklardaki asidan emin olunmamasi (gocmen krizi vs). Suriye'de asilama super giderken savasla beraber aksadi ve polio vakalari goruldu

Bu asilama fekal yolla atildigindan toplum bagisikligi da sagliyor (detayini anlatmayayim hehehe)
Ben o donem etrafinda 7-8 yasa kadar cocugu olanlarin cocuklarini aailamasi gerektigini soyledim. Ayrica asilanmamis yetiskinlerin de asilanamsi lazim. Yalniz 90larda buyuk kapsamli kampanyalar yapilmisti, ~30 yas kisiler o donem asilanmistir

Bi de "ben cocuk felci asisi olmak istiyorum" derseniz kimse asiyi vermez :) tanidik bulmak lazim
  • la noix  (13.11.15 11:12:48)