yerde para bulsanız alır mısınız?

ben almazdım sanırım. düşüren düşürmüş denilmesini de doğru bulmuyorum.

Alırım tabeee lan

  • cenkertem.afc  (11.11.15 19:00:56)
Almazsan nolacak sence?

  • floydian  (11.11.15 19:01:24)
200 tllik banknotlar yeni çıktığında lüks bir sitenin otopark kapısının önünde 200 tl bulmuştum. hemen almıştım.

  • biz de yeni kalkmistik  (11.11.15 19:02:16)
adam geri döner bulur belki ne bileyim. o parayı alıp harcamak başkasının emeğine yatmak gibi geliyor

  • yamuklu sucurta  (11.11.15 19:02:25)
hayatında hiç para bulmadın mı lan? hadi canım..

  • kargn  (11.11.15 19:02:58)
kargn bi sefer 3 arkadaş 50 lira bulduk da harcamıştık sonra pişman oldum. arada görüyorum yerde 5 10 ama almadım hiç

  • yamuklu sucurta  (11.11.15 19:03:58)
sahibinin fark ettikten sonra geri dönüp bulması çok zor. o zamana kadar ya ben ya sen biri almış olacak zaten. alıyorum o yüzden.

  • ruhen hastayim ben  (11.11.15 19:04:51 ~ 19:05:16)
owww yis. çok buldum aldım ^^ faturalarımı ödediğimi bilirim :)

  • headredhead  (11.11.15 19:05:02)
bi süre önce sokaklara sahte 20 lira atıyodum makarasına geçen bi tanesini atarken arkamdan gelen eleman gördü, atıyorum değil de böyle cebimden bişey çıkarırken yere düşürüyomuşum gibi yapıyom. çaktırmadan baktım aldı yerden hiç demedi paranı düşürdün diye.

  • masa penisi  (11.11.15 19:07:28 ~ 19:07:46)
masa penisi böyle ibnelik olur mu lan alksdjlads

  • yamuklu sucurta  (11.11.15 19:08:53)
almam. batıl inançlarım var.

bir kere küçükken aldım; o para sonra misliyle bir şekilde yok yere çıktı ailemden.
  • montauq  (11.11.15 19:11:24)
üstüne yazıyom hayaller 20 tl gerçekler sahte para, bi deste duruyo hala bi gün suriyelilere vericem

  • masa penisi  (11.11.15 19:11:43)
yerde olan parayı alıyorum ama enayi gibi harcamıyorum diyen adamın mentalitesinden çözebiliriz neden akp'nin hala çatır çatır çalıp seçildiğini. Muhalif olan adam bile kendisine ait olmayan bir parayı harcamamatı "enayilik" olarak görüyor.

ben almıyorum, bir kere almışdım onda da hayra verdim.

ama enterasan geliyor iş politikaya gelince hırsızlıktan dem vuranların yere düşen parayı mal bulmuş mağribi gibi sahiplenip harcamaları.
  • KaraSakall  (11.11.15 19:17:48)
nerde bulduğuma bağlı. sokakta filansa hiç affetmem alırım. okulda veya kapalı bir mekanda ise güvenliğe veririm.

  • belkider  (11.11.15 19:18:13)
Ben almiyorum

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (11.11.15 19:18:32)
2009 yılında, kampüsün girişinde yerde 20 lira buldum ve aldım. sanırım ilk ve sondu. o günden bir hafta önce minibüsçüye, 20 lira verdim, para üstü gelmedi bir süre, ineceğim yer yaklaşınca istedim para üstünü, adam da "gönderdim ya almadın mı" falan dedi, ben de " ne diyorsun sen kaptan, tırnakçı mıyım ben" falan diye söylendim. neticede alamadım paramın üstünü... üstelik ineceğim yeri de geçtim tartışırken...

neyse bir hafta sonra kampüsün önünde minibüs durağı vardı, orada minibüsten indim, baktım 20 lira. dedim bu benim yirmi lira bence :D affetmedim aldım :)

bu da böyle bir anımdır.
  • buffy de vampir sayılır  (11.11.15 19:23:20)
Bende pek değerli bir arkadaşımın evinde minnacık bir kumbarası var, içinde sokakta bulduğu bozuk paralar. Asla harcamaz onları, bulduğunu kumbaraya atar. Sebebini sorduğumda "Karşıma çıkan para benim kısmetimdir, onu yerde bırakır, almaz isem kısmetime burun kıvırmış olur, karşıma çıkartılan şeyi küçümsemiş olurum. Evime koyup harcamıyorum ki evimin bereketi bol olsun." demişti.

Yine bir başka arkadaşım, yerde para mevzuu açıldığında " O benim kısmetimdir, alır, ihtiyacım yok ise evime alıp kabul ettikten sonra bırakırım ki, yüz çevirmiş olmayayım." demişti.

Ben bulursam bakarım sağa sola, yanımda yöremde sahibini göremez isem, helal eder umarım der ve alırım. Benim hediyemdir o, bu gözle bakıyorum. Düşüren insandan gideceği varmış o paranın, ben düşürdüğüm zaman da aynını düşünürüm.
  • kaymaktutmayansicaksut  (11.11.15 19:25:09)
@masa penisi, üstat meslek nedir? kalpazanlık mı :)

bi tomar sahte 20 tl yi nerden bulur insan :) ?
  • buffy de vampir sayılır  (11.11.15 19:25:41)
Hayir, asla almam.

  • stavro  (11.11.15 19:32:46)
havada para buldum. şahitlerim var.

ve aldım, mis gibi 100 tl.
  • [silinmiş]  (11.11.15 19:34:50)
1 kere buldum 1000 lıra zarfın ıcınde. Buldugum yerdeki bakkala bıraktım. Ertesı gun bakkala gıttım sahıbı geldı mı dıye. Bakkal geldı bırde telefon numarası bıraktı zarfı kım bulduysa arasın dıye dedı. Adamı aradım yanına cagırdı yemek ısmarladı ve 100 lırada harclık verdi.
Ufak para bulsam alırım dılencıye verırım.

  • giggs  (11.11.15 19:35:41)
Üniversitedeyken yerde 5 lira görmüştük arkadaşlar tırstı almadı ben aldım. Sonra "ee artık bizi görürsün" demişlerdi.

  • burya  (11.11.15 19:37:53)
@buffy de vampir sayılır arkadaşın baskı vs yapan bi dükkanı var orda basmıştım bi ara duruyo bi deste, üstünde gerçek değildir yazıyo :d

  • masa penisi  (11.11.15 19:54:29)
Ara sıra denk geliyor. Almam, "Umarım mendil satan veya o kadar geliri olan biri bulur da alır" diye içimden dilekte bulunup paraya baka baka geçer giderim. Yakınlarda böyle biri varsa, taşımacılık işlemi yaparım en fazla. Eskiden bozuk para falan düşmüşse "Uğurdur" deyip alırdım, annem öyle derdi; uzun bir süredir ona da inanmadığım için almıyorum.

  • aychovsky  (11.11.15 19:56:37 ~ 20:01:26)
Tabi alırım, kısmete yüz çevirmem ama tek başıma yemem, birisi ile çay çorba içerim

  • cecilia  (11.11.15 19:56:48)
bulmadım hiç öyle büyük bir para ama almam herhalde ya.

küçükken yerde 25 kuruş bulup çok sevinmiştim sokakta oynarken. annem at onu günah başkasının parası demişti, atmadım. bisiklet sürüyordum o gün, bisikletle bir düşmüşüm.. savruldum resmen. parayı da baya aradım merakımdan ama bulamadım. böyle bi korku kaldı bende, batıl biraz ama olsun :(

şimdi hatırladım lisede kantinde 5 lira bulmuştum. gittim kantinciye verdim yerde buldum bunu diye.
  • anneboleyn  (11.11.15 19:59:45 ~ 20:01:19)
Bi kere 90 tl bulmustum 50 ve yirmilikler ust uste.almadim.bi kere de sevdicekle cok kalabalik bi caddede 40 tl bulduk.alsak mi almasak mi diye dusunduk ama cok hareketli bi caddeydi dusuren bulamaz zaten diyip aldik.20tl sini sokak calgicisi genclere dilencilere falan dagittik.geri kalaniyla da oyun salonuna girip ne varsa oynayip dondurma yedik.ama yine de cok miktarda para bulursam alamam.

  • aquarium  (11.11.15 20:13:29)
Asla almam, yerde bulduğum parayla zengin olmayacağım gibi almasam da fakir kalmam, benim param değil niyahetinde.

  • neferkitty  (11.11.15 20:41:51 ~ 20:43:28)
Hareketli bir para değilse (ucunda ip ile çeken bir şakacı yoksa) alırım ama kendim için harcamam.

  • EkimBebesi  (11.11.15 20:45:23)
prensip olarak almıyorum.

  • manuel mandalina  (11.11.15 20:51:36)
müslüman ya da allaha inanan biriysen almazsın, çok şükür öyleyim ve almıyorum. müslüman olmana rağmen alıp kendin için harcıyosan malsın. allah inancın yoksa al harca amk, kim soracak?

  • del piero10  (11.11.15 21:25:44)
almıyom. hatta kendimden yere düştüğünden %99 emin olduğum parayı bile zorla alabiliyorum bazen, ya benim değildiyse diye.

  • herbivor  (11.11.15 21:43:36)
Alıyorum, alırım. Zaten sahibinin bulma ihtimali çok düşük.
Küçükken annem ekmek ve yumurta almaya gönderdi, markete girdim yumurta almaya tezgahın hemen önündeki sakızların üstünde şu an 5 lira kadar para gördüm, aldım cebe attım, dışarı çıktım fırına doğru yürümeye başladım yerde bozuk para buldum aldım, fırının önüne geldim yerde 1 bozuk para daha buldum şimdinin 1 lirası kadar onu da aldım eve döndüm. Sonra bunların hepsini anneme verdim para üstü diye, giderken verdiğinden daha çok para vermişim, nerden buldun bu paraları diye sordu, yoldan buldum dedim, yoldan bu kadar parça parça çok para mı bulunur diye dövdü :D .

  • hala mi ceren yahu  (11.11.15 23:40:35)
bu sabah gördüm, acıbadem'deki badem tat'ın orada, bir kol saati ve bir tomar para, almadım.

havada uçuşsaydı alırdım.
  • [silinmiş]  (12.11.15 07:08:16)
Bu olay bende takıntıdır, çanta ile de bulsam almıyorum!
Olay dini, vicdani vs. boyutları ile alakalı bir durum değil, kendimi öyle alıştırdım. Bulunan parayı sinsice cebe atmak tamamen değerlerime ters bir durum. Rahatsız olurum. Sanırım bu duygu şöyle gelişti; ergenlik dönemlerimdeyken yanımdaki zibidi tayfası kendine ait olmayan para veya farklı bir objeyi lap! diye "aha bunu ben buldum, bu artık benim!" diyerek cukka yaptığında bu durumun beni rahatsız ettiğini gördüm. Zamanla da bana rahatsızlık veren her şey gibi onun da üstesinden gelmeyi başardım. O konuda nötr bir haldeyim. Birkaç kez karşılaştım yerdeki cüzdan, para ile. Bildiğin görmezlikten geldim. Bu durumdan da hiç rahatız olmadım.

  • ziv zulander  (12.11.15 07:18:49)
sahibi çıkmayacak gibiyse alırım; sokak hayvanlarını doyururum. hiç de vicdanım sızlamaz, paranın sahibine de hayır duası ederim.

  • piremses  (12.11.15 07:30:19)
prensip olarak alıyorum.

  • ravenudon  (12.11.15 08:10:15)
almam, öğrenciyken yerde 5 tl buldum aldım, o gün ailemden hiç kimseye ulaşamadım telefonla. aklımdan bir sürü kötü şey geldi o gün, bir daha bulduğum parayı almamaya karar verdim.

  • inheritance  (12.11.15 08:17:02)
alıyorum, loto oynuyorum, tutarsa misliyle yardım edeceğime inandırıyorum kendimi.

  • confessions of an adman  (12.11.15 08:22:30)
bir kere 50tl buldum aldım, etrafa bi bakınırım parasını arayan var mı diye. sokakta kimse yoktu. mendil satan yaşlı bir amcayadan mendil aldım 50tlye.

  • peggy  (12.11.15 08:38:32)