isyerinde 10 kasim 09:00'da ayaga kalkmamak

isyeri adliyenin tam karsisinda. bayagi kalabaligiz. 60 kusur kisi. bugun camlar acikti. sirenleri duyunca herkes ayaga kalkip saygi durusunda bulundu. ben ise kalkmadim ve ise devam ettim. herkes kufreder gibi bakti.

ya yeni birsey olsa eyvallah; ama 80 kusur yil once olan olay icin niye ayaga kalkayim?

zerre pisman degilim; ama bakislarindan oyle rahatsiz oldum ki, ramazan'da su icine kufreder gibi bakan orumcek beyinlilerden farki olmadiklarini gordum. evet yorumlari alayim.

ben de olsam aynısını yapardım herhalde. bakışları umursamayın olur biter.

  • icim urperiyor  (10.11.15 19:59:28)
iyi yapmıslar. olaya değil insana saygı meselesi tamamen.

  • moonspell6910  (10.11.15 20:03:40)
sen nasıl hissediyorsan öyle yap. baskıyla yapacaksan hiç yapma. sevmiyorsundur, saygı duymuyorsundur. safını belli eden adamı severim.

  • [silinmiş]  (10.11.15 20:04:08)
Kalkmamayı tercih etmişsin, garip bir şey yok bence. Şu meseleleri bi aşamadık gitti toplum olarak.

  • tsubasa  (10.11.15 20:04:29)
sen kalkmamayı onlar da dik dik bakmayı tercih etmişler. fark göremiyorum. cicili bicili bakıp yürü be aslanım demelerini beklemiyordun herhalde? iş bakmayı aşıp başka şeylere yönelseydi duyurunu haklı bulurdum

edit: mesela sen işine gelmeyen cevapları da tiklememeyi, biz de içimizden "hehe ergen" demeyi seçiyoruz
  • la noix  (10.11.15 20:10:54 ~ 20:28:45)
Memleketçe zor günler geçiriyoruz artık solcuların da sağcılara tahammülü kalmadı. Ven olsam kötü bakmadım ama muhabbeti de azaltırdım.

  • neira  (10.11.15 20:18:32)
Ya su sana dik dik bakmayi secmis onlar da lafi ne kadar sacmadir. Onlar da seni oldurmeyi secmis onlarin ozgurlugu demek gibi bisey. Sirf bi insan senin gosterdigin hassasiyeti gostermiyor diye bunlari yapmak ne kadar sacma bi turlu asamadik su olaylari.

  • Wilhelm  (10.11.15 20:21:05)
@wilhelm evet birine bakmakla öldürmeyi aynı kefeye koydun bravo. alkışlıyorum seni. süper bi mantık

  • la noix  (10.11.15 20:23:54)
sen kalkmayarak onlara tepki verdin,
onlar da sen kalkmadığın için öyle baktılar.

etki-tepki.
  • livaneli kadir  (10.11.15 20:27:38)
Bravo iyi b.k yemişsin. Böyle bir tarz edinmeyi de sana kim öğrettiyse.. İkinize de laflarım var ama klavye delikanlısı değilim.

  • Nocturne  (10.11.15 20:29:02 ~ 21:44:31)
evet farkları yok.

istiklal marşı okumak, ayakta durmak da benzer bir şey bence. gereksiz semboller.
  • lemmiwinks  (10.11.15 20:29:49)
Ben ateistim
İşim gereği çok farklı görüşte insanlarla konuşuyorum
EZan sesinden hoşlanmıyorum ama bir muhafazakarın yanında müziğin sesini kısııyorum. Bu benim Karşımdaki saygımdan ileri geliyor. Gökten indiği sanılan Arap ucubesi o kitaba inandığımdan değil

Ve aynı bu olayda da bunu sana zararı getirisinden daha fazla. Milli bir bilinç ortaya konuluyor mesele Atatürk ün kara kaşı mavi gözü değil. Bunu anlayamadığın için ben de sana davar gözüyle bakardım
  • Frederick Co  (10.11.15 20:29:53 ~ 20:31:43)
senin ayağa kalkmamana birşey diyemem.

ama buraya yazmanın başka bir manası var. maalesef devir sizin devriniz. devam edin tüm ipler sizin gibilerin elinde.
  • zvonimir  (10.11.15 20:35:10)
bende olsam bende dik dik bakardım ve senin tabirinle zerre pişman olmazdım. hatta sana kin bile duyabilirdim. sanki bana dünyayı kurtarıyorda 1 dakikalığına yaşadığı ülkenin kurucu liderine saygıda bulunamıyor.

  • bigcaptain  (10.11.15 20:40:55)
Ben de sana sığır muamelesi yapardım

Tek kelime etmem veya gelip burda afişe etmem
Bu ifşanın sebebini anlayabiliyoruz yorulma sen.
  • cecilia  (10.11.15 20:45:56 ~ 20:52:21)
gormus, gecirmis dinsiz biriyim. o yuzden burada bana laf sokanlari da, isyerinde yuzume nefretle bakanlarin nazarimda acik giyenene nefretle bakan karacarsaflidan hicbir farki yok. ayni denizin icindeki farkli baliklarsiniz. bosuna uygarlik, laiklik, muasir medeniyet tatavasi yapmayin. zira ayni sekilde bagnazlik kokuyorsunuz.

  • mayeskuel  (10.11.15 20:46:16)
haha bu baslikta cok iyi yapmissin bravo diyene tik dagitiyorum diye duyuru acsan daha iyi olurmus :)

ya da yorumlari alayim diye degil ovguleri alayim yazsaydin.
  • ocaan  (10.11.15 20:50:10)
bunun sana goresi bana goresi yok. su baslikta yazilanlari al yabanci ulkedeki 100 kisiye goster. 99'u bu ne sacmalik. tabi ki kalkmak zorunda degil diyecekken aksi yonde fikir beyan edenlere tabiki tik koymam.

  • mayeskuel  (10.11.15 20:52:03)
burada olumsuz yorum yapanların bir kısmı aktroll falan sanmış seni bu arada. böyle düşünülmesi de komik olmuş. :D

sanki sadece dinci, aktroll falan olunca yapılacak bir şey saygı duruşunda bulunmamak. :)
  • lemmiwinks  (10.11.15 20:52:33)
Ulus devlet, hayalet bilmi ve hayali kimlikler, ölüyü diriltmek vs vs pek bilemeyeceğiniz açıkcası kahvehanelerde vatan millet kurtaran veya böyle arkadaş ortamında olan cool tiplerin bileceği şeyler değil, daha işin kitabıdır.

Bu tip şeylerin dayanağıdır.

Bilgi fikir, fikir bilgi denkleminde lazımdır velhasıl.
  • cecilia  (10.11.15 21:01:23)
senin yaptığın normal olan. sana dik dik bakan, elinden gelse yargılamadan asacak olanlara ise "fa$ist" diyoruz. çok $eyapmamak lazım, s.klemeyince gidiyorlar.

  • nohut  (10.11.15 21:12:03)
Şu Avrupalı, yabancı kavramı neyse kafanızda ben bunu anlamıyorum. O yabancılar senin gibi ota boka tepki gösterme meraklısı değiller, bak nası yaptım ama iyi yapmış mıyım minvalinde soru soracaklarını da sanmıyorum, gerçekten hissettiği gibi davranan insan bunu zaten sorgulamaz ve destek aramaz gereksiz yere. Ayrıca bulunduğun ortama göre şekillenmesi gereken saygı ve davranış biçimi denilen bir şey vardır ama bu saçma ülkeden ve insanlarından bunu beklemek lüks olur gibi gelmeye başladı artık. Özetle kafası karışık bir ergenden farkın yok şu an benim için.

  • strangerinhere  (10.11.15 21:14:08)
bence gereksiz sivrilme çabası, gövde gösterisi yaptığın ama anlayamadığım şu; madem davranışının doğruluğundan yüzde yüz eminsin, karşıt görüş belirtenleri kale almıyorsun, neden fikir alıyorsun ki milletten?

  • devilred  (10.11.15 21:17:28)
ergenlikten, iyi yapmis miyim diye sordugumdan yada kendime yandas aradigimdan acmadim bu duyuruyu. ortada kabak gibi gorunen mahalle baskisini dile getirdim. ayni boku ramazan'da size yapinca agliyorsunuz ama? ben burada benzer bir durumu dile getirdim zorunuza gidince hemen halinin artina supurme telasina giriyorsunuz.

  • mayeskuel  (10.11.15 21:22:47)
soruya cevap: sallama. bunlar o çomar dediklerinden bin kat yobazlar. halk bunların ne mal olduğunu gayet iyi biliyor zaten.

bu cecilia gibilere de ayrıca bayılıyorum. her sosyal sitede bunun gibi tiplerden birkaç tane var. favori kelimeleri genelde vesselam, favori deyişleri "cahil" içeren herhangi bir şey. iki tane janjanlı kelime öğrenince hemen o "kahvehane" (o neyse) seviyesinin üstünde olduklarını iddia ederler. itinayla uzaklaşmak lazım.
  • tescillimarka  (10.11.15 21:23:36)
Tercih etmediğim bir saygı gösterme şekli...

  • ssiradanbirigibi  (10.11.15 21:24:36)
kalkıp kalkmamayı bilmem de 80 küsür yıl önce olay için dediğin için senin saygısız biri olduğunu düşünüyorum en azından başka insanların değerlerine saygın yok, o yüzden saygı beklemen de çok saçma. tikimi de atma lütfen, ben istemiyorum.

  • yahveyire  (10.11.15 21:27:01)
aşırı atatürk nefreti olan biriysen saygı duyarumda "yeni bişey değil yeaa" ayağına ilgi çekmek için elinden geleni yapmışsın ve başarmışsın

  • docrivers  (10.11.15 21:30:14)
80 yil once olan olay tabirinde ne varmis? tipki mezarlik kenarindan gecerken ses kistiran adamlar gibi ucuz ajitasyon yapiyorsun su an. aci kayip, vahim olay, vefat diyince onayini almis mi olucam?

  • mayeskuel  (10.11.15 21:31:44)
Çok pardon arkadaşımda ben olsam sadece bakışla kalmazdım temizde bi döverdim. Bu ülkeden yaşıyorsan Atatürkü sevmesende saygı duyacaksın!! Saygı duymama gibi bi ihtimalin olamaz. O zaman defolur gider başka bi ülkede yaşarsın. Atatürkün temellerini attığı bu ülkede yaşayamazsın!!!

  • powerpufgirl  (10.11.15 21:32:41)
''su baslikta yazilanlari al yabanci ulkedeki 100 kisiye goster. 99'u bu ne sacmalik. tabi ki kalkmak zorunda degil diyecekken..'' ?
madem bu kadar eminsin, karşıt cevaplara tahammülün yok, ne diye duyuru açıyorsun o zaman? tüm duyuru halkının seni tebrik etmesini mi bekliyordun? mahalle baskısını belirtmek için falan açmadığın bariz belli. şu anki tutumunun faşistliğinin farkında değil misin peki?

olaydan bağımsız yazıyorum, şu duyuruyu açma amacın ve karşıt görüş belirtenlere olan tavrın gayet kibirli.

edit: olaydaki kişisel tercihin hakkında bir laf etmemişken, duyurudaki cevaplara olan tutumun hakkında yazmışken hala bağnaz vs. diye suçluyorsun. ya salağa yatıyorsun ya da yazdığımı anlamadın.

mesela olayı yorumlasam, normalde saygı duyardım, kişisel tercihin, kendince haklısın derdim. ama şu itici tavrın asıl senin hakkındaki farklı fikirlere tahammülün olmadığını gösteriyor, dolayısıyla kusura bakma, daha sen saygı duymuyorken karşındakine, ben sana nasıl saygı duyayım?
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (10.11.15 21:34:07 ~ 21:49:48)
yahu ben $unu anlamıyorum, bu ulusalcı ağalar liberale "s.ktimin tatlısu liberali" der, muhafazakara "koydumun anadolu çomarı" der, komüniste "duyar kasan hümanizm orospusu" der vs. vs. ama bir tane adam çıkıp kendilerine "zorba" dediğinde de basar feryadı "ifade özgürlüğümüz azcfdsfgdsd!11!1" diye. en güzeli sanırım kendileriyle hiç tartı$mamak. çünkü haklılıklarını kabul etmediğiniz bi tartı$ma onlar için sadece köpek havlamasından ibaret. o yüzden tamam kabul ediyorum, ulusalcılar haklıdır ve sen ayağa kalkmadığın için 60 ki$i oracıkta sana sırayla kaysaydı bunu hak etmi$ olurdun mayeskuel. daha da uzatıp adamların linç etme özgürlüğünü bloklama. ayrıca elinde imkan olsa seni asacak adamların cevaplarını tiklemediğin için de suçlusun, cahilsin vs.

  • nohut  (10.11.15 21:40:35 ~ 21:42:25)
kalkmayisimin yada bu duyurunun sebebi kibir, ergenlik, nefret falan degil. hani sabahtan beri bi yerden laf sokayim diye kicinizi yirtiyorsunuz; ama ortada hic bir hakaret ve saygisizlik yok. ettigimi iddia eden acip gostersin. sadece notr kaldim. ama bagnazliginiz oyle bir seviyedeki sizin icin notr olmak bile kabul edilemez. kalkmiyorum amk yaa zorla mi lan? kimse beni zorla kaldirmadi; ama benim suratima mal mal bakarak kimsenin mahalle baskisi yapmaya hakki da yok. fiziksel olarak tanimadigim bir insana saygi gostermek bana aptalca geliyor. tipki sebepsiz yere saygisizlik yapmak gibi.

  • mayeskuel  (10.11.15 21:44:25 ~ 21:56:34)
yazmayacaktım ama duyuruya orta çağdan bağlanıp "beğenmiyorsan defol git başka ülkede yaşa!!" edebiyatı yapan tek hücreliler de geldiğine göre mecburiyet oldu.

"bunu neden reklam ediyorsun?" da ne demek yahu.. belli ki adamın rahatsız olduğu bir durum var ve rahatsızlığını dile getirme ihtiyacı duymuş veya duyuru populasyonunun görüşlerini almak istemiş. bu hazımsızlık, bu susturma çabası niye? niyet okuyuculuğu yapıp "kalkmazsan kalkma ama sağda solda da selebritilik peşinde koşma" diyerek bu rezaleti gizlemeye çabalamak niye? bir taraftan özgürlük türküleri çığırırken diğer taraftan sansürcülüğün dikâlâsını yapan şu kemalist refleksten gına geldi artık.
  • freeze  (10.11.15 22:08:19 ~ 22:22:27)
trol

  • gazozailacatmauzmani  (10.11.15 22:10:07)
O an ayağa kalkan, saygı duruşuna geçen insanları sabote etmediğiniz sürece saygısızlık etmiş olmazsınız, bu durumda tepki gösterilmesini pek anlamlı bulmadım ben. İçinizden o an öyle davranmak gelmiyorsa zorla kalkmanız bir şey ifade etmez sonuçta. Yalnız gerekçe olarak üzerinden uzun zaman geçmiş olmasını ileri sürmek mantıklı değil. Yas bu, hatırlanıldığı müddetçe devam edilir.

Evet yorumları alayım dedikten sonra sadece sizi haklı bulanları tiklemeniz pek gülünç.
  • pike  (10.11.15 22:15:42)
kalkarsın kalkmazsın bunu tamamen senin olaya bakış açından değerlendirmek gerekir.
yani sana kalmış bir şey. ancak düşündüğün mantık bence yanlış. 80 kusur yıl önce olan olay için yanlış bir ifade. bir müslüman ayağa kalkmayabilir, geçmişte yaşanmış sıkıntılardan dolayı. yine aynı şekilde atatürk'ü seven biri de kalkabilir ayağa. ama senin 80 kusur yıl önce olan olay dediğin olay bu ülke için artılarıyla eksileriyle önemli bir karakteri barındıran bir olay.

ülkemiz islamla-batı dünyası arasında kaldığı için, ramazan'da su içine küfreder gibi bakmak ile sana rahatsız edici bir tavır takınmaları benim açımdan aynı şey.

eğer bunları aşmak istiyorsak artık ideolojik tavırlarımızı bir kenara bırakmak gerekiyor. herhalde 2050'lili yıllarda bunları düşünmüyor oluruz.

(artık kabul etmemiz gereken bir şey var. türkiye ne sadece türklerin yaşadığı bir ülke ne de sadece kemalistlerin(ucu açık kavram) yaşadığı bir ülke ne de sadece müslümanların yaşadığı bir ülke. beraber yaşamayı öğrenmediğimiz sürece azalarak biteceğiz.)
  • qavqaw  (10.11.15 22:27:10 ~ 22:30:17)
@mayeskuel hangi yabancı devlet? o ülkelerde kurucu lidere hakaret etmeyi dene de bir gör.

"ateistim" desen linç edilirsin, atatürke saygısızlık edeni uyarsan "nerede özgürlük?" ikiyüzlülüğünüzü yiyim sizin.
  • zvonimir  (10.11.15 22:38:56)
lan george washington'un öldüğü gün ve saatte ayağa mı kalkılıyor amerikada zeka küpü zvonimir boban? ayağa kalkıyor olan bir zümre olsaydı bile ayağa kalkmayınca hakaret mi edilmiş olacaktı? siz ilkokulu filan okumadan direk üniversiteden mi başlıyosunuz hayata? bunca mantıksal temel eksiklik sadece yetersiz omega 3'le açıklanamaz. hoş, okuduğunuz ilkokulda yıkattığınız beyni kurulamayınca da bu sonuç olması normal tabi.

  • del piero10  (10.11.15 22:42:46)
offf. ne kadar anarşist bi davranış.

cevap: efektif olarak +3 karizma puanı getiren bi davranış. bir sonraki aşamada kızla sütyen atacak üstüne.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (10.11.15 22:56:17)
Kalkıp kalkmamak sana kalmis ne diyelim (ben Atatürk'e olan nefretin, kinin, sevgisizligin sebebini hicbir zaman anlamadim, anlamayacagim) ama kalkıp burada duyuru acman, cevabini begenmedigin insanlara tik atmaman ki bu sorunun dogru bir cevabı yok, senin kötü niyetli olduğunun göstergesi. İşyerinde de boyle seyler yapıyorsan sevilmeyen bir insan olursun.

  • fraise  (10.11.15 23:11:34)
iki seçimdir gönül rahatlığıyla hdp'ye oy veren biriyim. bugün çalışma odamda kimse görmemesine rağmen 09.05'te kendim ayağa kalktığım gibi arkadaşlarımın da kalkmasına vesile oldum. 8 dakika ya da 80 sene önce ölmüş birisi özgürlük ve bağımsızlıktan, aydınlanmadan payıma düşeni kayıtsız şartsız bana sunmuşsa onu 3 dakikalığına anmak çok da büyük bir yük olarak gelmiyor.

  • rakicandir  (10.11.15 23:12:02)
@ebonni eth atc,

ne islamsal pozitif ayrımcılığı? adam ateist olduğunu belirtmiş on defa. okuduğunu anlamayı geçtim okumuyorsunuz bile. adam küfür etmiyor hakaret etmiyor silinsin de silinsin tutturmuşsunuz. faşist olma hakkı diye bir şey icat etmişsiniz heralde kendinize, kimseyle de paylaşmıyorsunuz. şu verilen tepkinin onda biri size karşı verilince de faşist faşist diye ağlıyorsunuz. özgürlükmüş. peh.
  • tescillimarka  (11.11.15 00:06:01)
@ebonni eth atc,

ciddi ciddi soruyorum. adama ayağa kalkmadı diye baskıyla karşılaşmayı reva görüyorsun, hatta o baskıyı dile getirmesine bile kızıyorsun; sonra da bireysel özgürlüklerinin kısıtlanmasından mı şikayet ediyorsun?
  • tescillimarka  (11.11.15 00:14:00)
@tescillimarka; cidden salağa mı yatıyorsunuz anlamıyorum ki. Belirttik burada, mesele olaydan ziyade şu duyurudaki karşıt görüşlere tavrı. Madem karşı cevapları sallamayacaktı, niye bu duyuruyu açıyor? Ben bu tavırda tabii ki kötü niyet olduğunu düşünüyorum. duyurunun gidişatı hiç de bir mahalle baskısını anlatmak falan olmadı.

Ayrıca karşı cevapları faşist faşist diye yorumlarken, kendi düşüncesini desteklemeyen tüm cevaplara tepki gösteren arkadaşın bu tavrını nasıl yorumluyorsunuz merak ediyorum.

Şu cevapta hiçbir şekilde kendisinin olaydaki tutumuna eleştiri yöneltmedim. Eleştirim duyuruda karşıt cevap yazanlara olan tavrı ama kendisi ısrarla anlamayı reddetti. Yoksa kendi tercihi der geçerdim.

Bu durumda hala siz saygı duymadan saygı gösterilmeyi bekliyorsunuz ve faşist biz oluyoruz? Israrla olayı farklı noktaya çekip bir mağduriyet yaratmaya çalışıyor kendisi. Duyuruda anlatmak istediği şeyle buradaki tavrı çelişki yaratıyor.

@ebonni eht atc +1
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (11.11.15 00:31:12 ~ 00:38:39)
hayır adam yılların tescilli trollü. bu duyuruyu açmasının da tek nedeni bir takım insanların hassasiyetini kullanarak ortalığı karıştırmak. sözüm bu tartışmanın iki tarafı içinde geçerli. trollün biri ortaya taş attı kırk akıllı o taş için birbirine girdi. laf böyle değildi ama burada olan şey tam olarak bu.

''ya yeni birsey olsa eyvallah; ama 80 kusur yil once olan olay icin niye ayaga kalkayim? '' bu adamın insanların 10 kasım'da neden anma töreni düzenlediğini anlamayacak kadar gerizekalı olduğunu düşünmüyorum. gayet iyi biliyor ve anlıyor ama iş trollük olacak ya gelmiş burada salağa yatıyor ve akit'in dilini kullanıyor.

''...farki olmadiklarini gordum. evet yorumlari alayim.'' çok fazla diyecek bir şey yok. gidip o anadolu çomarlarının önünde onların değerlerine karşı gelmesini öneriyorum kendisine. o zaman bu ulusalcı kesimle anadolu çomarlarının farkını görecek. tabi çomarların elinden kurtulabilirse...

soruya(?) cevap; benim umrumda olmazdı. zaten buralarda 10 kasım'da anma töreni düzenlenmiyor.
  • air  (11.11.15 01:00:15)
Ben bunu yapan kişilere bakış vb. ile tepki göstermiyorum. Ama biliyorum ki, içinde yaşadığı ülkeye büyük hizmetleri geçmiş insanlara bir tek dakika ayırmayacak kadar soysuzlar.

Hakkınızdır, paşa gönlünüz bilir.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (11.11.15 08:42:06)