cok da bi tecrubesi olmayan/yeni mezun is arayanlar bakabilir mi?

Yine bir klasik yeni mezun sorusuyla karsinizdayim. Is bulma surecinde yaptigim gerek sosyolojik gerek psikolojik arastirmalarimla ileride insaligi aydinlatacagim ve siz duyuru halki, sizi kesinlikle unutmayacagimi bilmelisiniz.

Sorum su; hani maas beklentinizi belirtmenizi istiyorlar ya, bu araligi kac yapiyorsunuz?

Şehre gore değişir.

  • mkrk  (09.11.15 16:24:52)
Istanbul/mühendislik

  • yorke  (09.11.15 16:26:12)
1800-2300 arası değişir. Askerlik durumu +300 atar. Askerliğini yapmış ve 1-2 yıl arası tecrübe varsa ucu açık ama min. başlangış maaşı x 2 yapabilirsin.

Not: Sağlaması yapıldı. Çalışıyor.
  • mkrk  (09.11.15 16:30:29)
Askerlik sorunum yok ama tecrubem de yok. Aadece yaptigim stajlar var onlar da toplasan 1 yil etmiyo. Ben minimum 2000 2500 isaretliyodum acaba ondan mi hala issizim?

  • yorke  (09.11.15 16:35:45)
AAAHHHH en nefret ettiğim kısım. 2000-2500 diye işaretliyorum ama çok mu fazla acaba diye içim içimi de yemiyor değil (etrafımdakiler de daha fazla para istememi söylüyorlar gerçi) nitekim hala iş arıyorum.

  • peki madem  (09.11.15 16:44:20 ~ 16:45:23)
Sanmıyorum ücret ilk görüşmeden sonra tartışılır. Yani adayı tanımadan bu adam çok istemiş çağırmayalım demezler. Üzgünüm ama tecrübe olmadığı için çağırmamaları kuvvetle ihtimal.

Öneri : Ücreti skalanın altına düşürüp tecrübe edinmek için kendine fırsat yaratabilirsin. Mesela dişini sık 6 ay - 1 yıl 1500'e fln çalış. 1500'e çalışacak mühendisi bulmak onlar için bi fırsattır. E tabi meslektaşların tarafından piyasayı düşürüyolar saçma adamlar ya eleştirilerine hazırlıklı ol.
  • mkrk  (09.11.15 16:47:41)
bir önceki işimden aldığım paranın min. 500, max. 1000 lira üstü

edit: haa yeni mezun demişin, totomla okumuşum pardon asdfs
  • reso aga  (09.11.15 16:49:57 ~ 16:51:08)
Iyi bir yer olsun maasin onemi yok zihniyetindeydim. Sonra bir baktim firmanin teki 500den baslatmis araliklari. Onu gorunce acaba cok mu bu rakam diye dusunmeye basladim. 500 ney ya? Kahrolsun bagzi firmalar. Tum issizler toplanip is kursak ya?

  • yorke  (09.11.15 16:51:29)
pozisyona göre,firmaya göre değişkendir aslında bunun cevabı. ama ben tecrübesiz olsam düşebildiğim kadar düşerdim.

  • Absinthe75c  (09.11.15 16:52:15)
iş-kur denilen meretle alıp dedğin paralara çalıştırıyolar ama hiç bi lisans mezunun yapmaması gereken bi bi hamle. Aman ha sakın!

  • mkrk  (09.11.15 16:54:02)
@mkrk hocam nedir bu is kur neden uzak durmak lazim?

  • yorke  (09.11.15 16:58:38)
iş kur denilen yer diyo ki eyyy işssiz halk gel ben sana iş bulucam amaaaa önce sana 6 aylık eğitim aldırıcam bu eğitim sürecinde de ortalama 500 TL maaş vericem hadi yine iyisin diyor. Eğitim sonunda da başarılı olursan iş senindir diyor.

Yine aynı meret iş verene diyor ki yaa arkadaş eleman bulcam diye uğraşma ben sana adam göndereyim hemde 6 ay boyunca 500'e çalışır ben konuştum arkadaşla herşey ok diyor. Hatta 6 ay sonunda adamı beğenmezsen almazsın diyor.

Velhasıl kelam sen 6 ay boyunca eğitim ayağına çalışıyorsun firmada sözde eğitim ama full amele tayfa çalışıyosun. Sonrada adam istemezse seni almıyor (p%20 ihtimalle olu bu) ve diyorlar ki abi eğitimi geçemedin sen istersen başka eğitim ayarlayalım sana....

Durum budur. Çok zorunlu bir durum yoksa bi lisans mezununun düşmemesi geren bir oyundur. Uzak durmak gerek.
  • mkrk  (09.11.15 17:06:15)
Eğer herhangi bir şekilde satın alım para vb gibi para dönen işi yani fiyat alma teklifleri değerlendirme yapacaksan burası can alıcı konu. Çok şey konuşup hiç bir rakam söylemeyeceksin. Çünkü sirket için ederini bilmesinler. Pekala onların da acilen senin işini yapacak birine ihtiyaçları olabilir. Üçün besin hesabını yapmayacaklari durumda olabilirler.

Genel uygulamalarına uyacagini aynı işi yapan diğer is arkadaşlarından fazla istemeyecegini ama az olmasının da hoş olmayacağını çünkü en çok çalışan kadar çalışacağını söyle. Rakam verme. Topu 80. Dakikada 3 0 önde olan Barcelona gibi çevir,Asena gibi Kıvır, Bumerang gibi geri gönder.

Bir kaç kez ise alım sürecinde bulunmuş biri olarak tavsiyemdir.
  • zugas  (09.11.15 17:48:56)