30 yaşına kadar bir ev sahibi olmak

Selamlar;
24 yaşımdayım. 30-35 yaşıma kadar İstanbul'da sadece kirasıyla beni bir ilçede geçindirebilecek (1000-1200 tl getirili) bir ev sahibi olma hayalim var. Bu hayalin gerçek olma ihtimali var mı?

Bir reklam ajansında çalışıyorum. Öyle çok çalışıp çalıştığım kadar kazanabileceğim bir mesleğim yok. Tecrübe arttıkça maaş da artıyor. Terfi için de optimum bir yolla devam ediyorum. 10 aydır çalışıyorum. 1500 lira maaşım var.

Var mıdır abilerimiz/ablalarımız burada tavsiyeleri olabilecek? Tekrar 24 yaşında olsa bunu başarabileceğine inanan görmüş geçirmiş?

İyi akşamlar diliyorum herkese.

efendim öncelikle saygılar 1500 lira maaşla zat-i aliniz ev falan hiç bi sikim alamazsınız gibime geliyor asdasld. hedefin gelirini artırmak olsun, ev almak değil. bi de 1000 lira kirası olan bi evin olduğunda nerde yaşayacaksın?

  • kaledekiyalnizlik  (09.11.15 00:10:07)
@kaledekiyalnızlık 1500 liraya anca çükümü tasta yüzdürürüm yav farkındayım. o maaş 3-4 yıla 5000-6000 civarında olunca başlayınca da bu işlere geç oluyor. ah şimdiki aklım olsa da bi şeyler yapmaya başlasaydım diyenler vardır belki diye soruyu sordum.

  • sarper361  (09.11.15 00:28:38)
1500 tl maaş ile kira + diğer yaşam destek ünitelerinin bedelleri göz önünde bulundurulduğunda, istanbul'da hayatta kalmanız dahi mucize. o maaş ile şemdinli'de dahi ev alamazsınız.

hedef gelir arttırmak.
  • uuth  (09.11.15 00:38:39)
ben onun hesabını yaptım 24 yaşındayken. hiçbir birikimin yoksa sıfırdan ev almak için eve 5000 liradan fazla para girmesi gerekiyor bugunun sartlariyla. bunun icin de ya maaş yuksek olacak ya da evleneceksin. evlenince de dugun masrafindan belini dogrultamazsın.

ya da kredi ceker evi alirsin; kiraya verirsin. (senin de kira ödemeden yaşıyor olman lazım tabi bu şartlar için) 200000 liralik konut kredisi çeksen (vereceklerini sanmıyorum) aylık 3000 liradan fazla ödemen lazım. maaş ve kira geliri bile bu miktarı karsilamaz. o yüzden maaş artışı şart.
  • montauq  (09.11.15 00:41:57)
evi mevi düşünme sen. her ay alabildiğin kadar gram altın al. maaşın 4 5 bin olunca gel yine sor o zaman yazalım bi şeyler. ama şimdi o altınları al. :)

  • ergenpezeveng  (09.11.15 00:46:37)
krediyle ev almaktan açılmışken söz, yaklaşık evin ekspertiz değerinin %25'i gibi bir meblağı nakit ödemeden krediyle ev alınmıyor, onu da hatırlatayım.

ha bu devirde 10 yıllık kredinin altına girmek de bence büyük cesaret örneği.
  • sosyal muhendis  (09.11.15 00:49:00)
o maasla zor canki.
ben 2500 aliyorken girmedim. garanti is memmurluktu.

  • baldur2  (09.11.15 01:23:53)
şimdilik peşinat biriktirmeye bak

  • [silinmiş]  (09.11.15 07:27:07)