ev satin alma, masraflar ve vergiler vs.

kafamda deli sorular..

1. yurt disinda yasayan Turk vatandasinin ev almasinin ve kiraya vermesinin, Turkiye'de yasayan bir vatandasinkinden ne gibi farklari vardir?

2. ev sahibi olmanin masrafi nedir? emlak vergisi, kiralanirsa gelir vergisi vs. (rakam vermek mumkun olmayan durumlarda yaklasik oran verebilirsiniz)

3. kredi cekerek ev almak mi daha mantikli, pesin mi? (masraflar acisindan, yoksa pesin para her kapiyi acar..)

4. ev alirken ne gibi masraflar var? tapu ivir zivir isleri..

5. bir suru daha var ama simdilik yeter :) tesekkurler

1. hangi ülkede? normalde bir farkı yok ama çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yoksa iki ülke de vergi isteyebilir.

2. emlak vergisi yıllık

Binalarda ilçelerde Binde 2 büyükşehir'de Binde 4
Meskenlerde ilçelerde Binde 1 büyükşehir'de Binde 2
Arazilerde ilçelerde Binde 1 büyükşehir'de Binde 2
Arsalarda ilçelerde Binde 3 büyükşehir'de Binde 6

kira geliri için gelir vergisi. kazancın ortalama %27-30'u diyebilirsin. işyeri alıp kiraya verirsen stopajı işyeri vereceği için ilave vergi çok az ödersin.

3. değer artışı olacaksa kredi çekerek. yoksa bina değeri kadar bankaya faiz verirsin. artı, ödeme sıkıntısı yaşadığında satışa çıkarılır, piyasa fiyatının altında satılır, banka ilk faiz tahsil ettiği için anaparan eksilmemiştir ve ortada kalırsın.

4. tapu harcı. emlak bedelinin %2'si.
  • [silinmiş]  (06.11.15 15:20:31)
2- kredi çekerek alırsan kredinin faiziydi, tapuda gerçek değer yazağı için senelik amortismanıydı derken gelir vergisi tahakkuk etmiyor
3-krediyi burdan kullnacaksan şu anda burad faiz yüksek. benim avrupada yerleşik bazı arkdaşlarım oradan kullandılar (ama uzun süredir oradalardı) oradan kullanınca daha mantıklı
4 binde 20 sadece alıcının ödeyeceği ama tükiyede usül alıcının satıcının da -eşit olan- payını ödemesi oluyor.bir de tapu dairesi kendine harç alıyor. tabi birileri aracı olacaksa onların komisyonu olur bir de.
  • niye ama  (06.11.15 15:36:22)