Bu hangi ağaç?

Birbirinden değerli peyzaj mimarları, ziraat muhendisleri, benzin pompacıları;

600m2 arsam var çok ayıptır söylemesi, silivri'de.
ben bunun çevresini 50 adet fidanla çevirmek istiyorum.
5m arayla dikeyim diyorum.
500mt yakınında gölet var ama tesisat ile su çekemiyorum.
Mevcut durumda köylünün ektiği buğday var.

Şimdi bana öyle bir ağaç lazım ki;

1-Sulama derdim olmasın. Ama hiç olmasın.
2-Sivrisinek istilası olmasın.
4-Çok pahalı olmasın.
3-zeytin gibi saçma şekillere girmesin.

Önem sırasına göre yazdım.

Bu ağaç hangi ağaç?

çam bence.

  • kibritsuyu  (06.11.15 10:46:25)
hacı zilyon tane çam çeşidi var. hangisi en az su isteyen.

  • theli  (06.11.15 10:47:54)
@lonely, "toprak ekenin, su kullananın" olduğuna göre cevizi eliyoruz.

  • theli  (06.11.15 10:59:01)
  • jimicik  (06.11.15 11:02:06)
çam çeşitlerinin arasında su ihtiyacı kayda değer bir şekilde fark edeceğiniz sanmıyorum. ha elbet bitkisinden bitkisine fark eder de bununla ilgili ciddi bir fark olabileceğini ve hatta bununla ilgili tespit edilebilir bir çalışma yapılmış olduğunu da sanmıyorum. yine de araştır. mesela karabiber ağacı suyu çok sever. bu bilinir. karabiberin de türleri vardır, beyazı var, bilmemnesi var. ama hepsi hemen hemen aynı ağaç neticede, beyaz meyve vereni şu kadar daha su çeker diyemeyiz. çam da öyle. yanyana diktiğin aynı model ağaçtan kökünü fazla ilerleten bile yanınakinden fazla su isteyebilir yani.

çam diyorum neticede. modeli sana kalmış. kozalak toplayım, kırıp fıstıklarını da yiyeyim dersen fıstık çamı olsun madem.

sivrisinekle de alakası olmaz, fideleri pahalı da değildir (nikah şekeri niyetine bile dağıtılıyor), dümdüz de uzar.
  • kibritsuyu  (06.11.15 11:14:19 ~ 13:12:10)
İnsanlar bir süre sonra (15-20 sene) kesmek üzere kavak dikerlerdi.

  • SiyamkedisiZorro  (06.11.15 11:48:00)
Mavi ladin.

  • o kadar da degil aga  (06.11.15 12:46:26)