Analık isgormezlik odenegi

30 haziranda bir otelde calismaya basladim. Sonra hamile kaldigimi ogrendim. Su an 15 haftalık gebeyim. Gebeliğin riskli olduğu için aralıklarla 1 ay raporluydum. Şimdi de raporluyum ve doktor yasal izin başlangıcına kadar böyle sürebilir dedi. Bu arada sgk hizmet dökümüne baktım. Günlerim raporluyum olduğum zamanlar dusulmus öyle görünüyor. Bir ay 8 gün bir ay 17 gün vb.
Analık isgormezlik örneği için son 120 gün prim gorunmeliymis.
Soru 1: neden benim Günlerim 30 görünmüyor? Raporlu olduğumda sgk primim yatıyordu. İşten çıkarılmış değilim ki?

Soru 2: bu şekilde doğum iznine kadar raporla devam edersem analık odemesi alamayacak miyim?

Bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum. Zor durumdayim su an.
Teşekkürler. ( mobilden bu kadar yazabildim. Kusurlarım affola)

Soru 2: alamazsin

Bildigim kadariyla fiilen calistigin gun sayisi onemli.
  • la noix  (05.11.15 14:13:41)
1: 2 veya 3 günden fazla raporlu olunca şirket prim ödemiyor. paranı sgk'dan alıyorsun.

2: Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
> İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
> Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
> Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
> Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

kaynak:www.sgk.gov.tr
  • merhum  (05.11.15 14:23:31 ~ 14:25:39)
@merhum
Sgk ve fikir alabilecegim pek çok sayfaya baktım ama anlamadım.
Mesela " bu sure içinde işyerinde çalışmamış olması" ne demek?
Ayrıca 2015 yılında 90 günden fazla prim odemem var ama hepsi aynı işyerinden değil?
  • balik kraker  (05.11.15 14:31:55)
16 hafta doğum iznin var ya. o süre boyunca çalışmamaış olmanı kastediyor. istersek sgk'ya telefon açıp durumunu sor bence. 170 numaralı telefondan arayabilirsin.

  • merhum  (05.11.15 14:35:45 ~ 14:36:00)
analık raporunu aldığınız tarihten geriye dönük son 1 yıl içinde 90 gün sigorta priminiz olursa, ödeme alabilirsiniz. son 120 gün sadece 112 tl tutarındaki bir kereye mahsus verilen emzirme ödeneği için geçerlidir.

aynı işveren olma zorunluluğu yok. 5510 sayılı kanun madde 18/d sorunuzun cevabını içerir. ayrıca sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde (madde 38 veya 39) bu konuya ilişkin detay vardır.

ama bu kaynaklara ulaşmak istemiyorsanız, ya da ulaşır ve tam çözemem, kanunlar karışık derseniz özel mesaj yollayabilir veya 170 hattını arayabilirsiniz.
  • şapşiko  (05.11.15 16:33:56)