Matematikciler soru var basit ama kafam almiyo

Merhabalar--

Turkiyenin Almanya ya ihracatindan bahsedelim ornegin...Turkiyenin Almanya marketindeki payini arttirabilmesi ancak Turkiyenin Almanya ya ihracatindaki degisim (yuzde), Almanyanin dunyadan ithalatindaki degisimden buyuk olursa mumkundur denmis (yuzde).

Turkiyenin Almanya ya ihracati:X
Almanyanin dunyadan ithalati: Y
Turkiyenin Alman marketindeki payi: X/Y
X/Y orani artsin isteniyor:

(change in x)/x > (change in y)/y ---> x/y artiyor.

Ben anlamadim bu isi...bence Turkiyenin Almanya ya ihracatindaki artis, Almanya ithalatindaki artistan fazla olsa bile pay azalabilir?

Cok tesekkurler

X=10
Y=100
Change in X=1
Change in Y=10

olduğunu var sayalım. X'ti Y'ydi kafa karışmasın.
Değişimlerin bu şekilde olduğuna göre hesap yapılırsa pazardaki payın değişmediğini göreceğiz.

1/10 = 10/100

Ama Türkiye'nin Almanya'ya ihracatındaki değişimi (Change in X) 2 yaparsak;

2/10 > 10/100

olur.

Ve Türkiye'nin Almanya pazarındaki payı artmış olur. Bilmem anlatabildim mi.

edit: Bu şartlar altında payın azalması için Almanya ihracatındaki değişim olan (Change in Y) değerinin 20'nin üzerine (mesela 30) çıkması gerekir ki;

2/10 < 30/100

olsun.
  • m3mphis  (04.11.15 16:51:09 ~ 16:53:51)
Almanya 100 lira ithalat yapıyor
Türkiye Almanya'ya 10 lira ihracat yapıyor.

türkiye'nin oranı 10/100

Almanya İthalatını 200'e çıkardı

Türkiye de Almanya'ya ihracatını 15 liraya çıkardı

15/200

Türkiye'nin yeni oranı 7,5/100

Türkiye'nin ihracatı %50 arttı
Almanya'nın ithalatı %100 arttı

Bu durumda Türkiye'nin payı azalmış oldu.

Eğer Türkiye ihracatını 30'a çıkarabilseydi

30/200

Türkiye'nin yeni oranı 15/100 olacaktı...
  • 2 tostos turan  (04.11.15 18:39:32)