Kapora yatırmak istemeyen müşteri?!

Sizce üç kağıtçı olabilir mi? 30 bin liralık bir iş var 3'te birini kapora almayı düşünüyoruz. Israrla biz güveniliriz, araştırın falan diyor. Malı görmeden para vermek istemiyor.

Kapora banka hesabımızda olduğu müddetçe biz kendisine bi yamuk yaptığımızda nokta atışıyla nokta bulabilecek iken, kendisi bize o güveni dahi veremiyor. Olası bi dolandırıcılığında taşıma ücreti sebebiyle 3 bin lira zararımız olacak. Karşılıklı güvensizlik ortamında ticaret ne derece mümkün olabilir?

Siz olsanız ne yapardınız?!

3te 1 yerine olası zararınız olan 3000TL'yi kapora olarak teklif edin?

  • €xpolerer  (04.11.15 11:36:56)
30 bin lirada karınız ne kadar.

verdikleri adrese önceden 1 çalışanınızı yollasanız bir baksa ortama 3000 TL yerine belki 200 TL ile riski minimize edersiniz kafanız rahat eder.
  • halilibo  (04.11.15 11:42:05)
kar 10 bin olacaktı. konuşması ve istekleri itibariyle yamuk bi tipe benziyor, vazgeçtik.

  • Gucci  (04.11.15 12:00:02)
hayırlısı olsun.

  • halilibo  (04.11.15 12:07:13)
ben de benzer bir ticaret yapıyorum. daha doğrusu imalat yapıyorum. yeni çalışacağım bir firmadan, yaptığım işin malzeme parasını almadan sipariş almam. isterse milyonluk olsun.

  • hevipeyra  (04.11.15 13:16:38)
1/3 kapora mı olur yav. zaten karınız 10bin liraymış. ya sen dolandırıcıysan. adamdan direkt kar kadar para istemişsin. en fazla zararın kadar istersin ticari ahlak budur.

  • lancelot du lac  (04.11.15 13:26:52)
@lancelot

saçmalama. o 3 bin lira zarar sadece kargo için. yani en iyi ihtimalle. ben aracıyım. aldığım adam, ret durumunda malı kabul etmezse ne olacak? satamazsam, elden çıkaramazsam o zaman 20 bin lira zararım olacak.
  • Gucci  (04.11.15 13:36:10)
bu mantıkla zaten satamazsın. adam almamış işte. satıcı sensin risk alacaksın.

tüm karını kapora olarak istemen mantıklı geliyor mu sana? bana biri bunu dese güler geçerim.
  • lancelot du lac  (04.11.15 18:05:43)
Tek başıma karar alamam.

  • Gucci  (04.11.15 19:23:26)