koşuculara soru

15 kasım avrasya maratonu'nda 15k koşacağım. ama planladığım şekilde ilerleyemedim ve hiç antrenman yapmadım. 1 aydır fln koşu yapmıyorum.

normalde 10k rahat koşuyorum, 12k'ya çıkıyorum ama 10k'dan sonra ayak bileklerim ve dizlerim ağrımaya başlıyor, zorluyorum biraz kendimi.

bu kalan 13 günümün 10 gününde koşu antrenmanı yapsam, 15k'ya rahat ulaşır mıyım, yoksa hiç kasmadan 10k mı koşayım?

ek soru: koşu için geliştirebileceğim bacak kasları hangileridir, nasıl geliştirebilirim?

not: 1 aydır koşu yapmıyorum dedim ama haftada en az 3 gün gym'deki grup derslerine katılıyorum, boot camp, hiit ve spinning, tamamen ham değilim yani.

Bence haftada 3-4 antreman ile kosarsin. Ben de simdiye kadar sadece 1 kere 10k kostum ama modu dusurmeden kosmaya devam ediyorum (en azindan devam etmeye calisiyorum)

Benim problemim de sikilmak. Yarim saatten sonra bitse de gitsek moduna bagliyorum :/
  • la noix  (02.11.15 18:34:54)
daha önceleri koşuyorsan bence sıkıntı olmaz. ben de 10-12 koşuyordum senin gibi hastalık, dizimde ödem derken ara verdim 1 ay. yarın başlarım koşmaya umarım sıkıntı olmaz.

  • free bird  (02.11.15 18:37:46 ~ 18:54:11)
hiç kasma. bu yıl 10 km koş, seneye koşarsın 15 km'yi. kalan son 12 günde interval ağırlıklı antrenmanlar yaparsan 10 km. dereceni iyileştirirsin.

  • bim tribi  (02.11.15 19:10:47)
Çare interval. Acayip kondisyon arttırıyor her hafta 2 kere bu idmanı yapan biri olarak tavsiye ederim.

  • powerpufgirl  (02.11.15 19:25:38)
Ya kaydımı 10k'ya aldırabilirim ama cezayla oluyormuş değişiklik. Ztn para veriyoruz bir de ceza ödemek istemiyorum. Diğer taraftan fazlaca kasıp dizleri sakatlamak istemiyorum. Kondisyonum fena değil şu an ama üst bacakları güçlendirmem lazım, interval deneyeceğim bakalım 13 günde ne yapabiliyorum:)

  • peggy  (02.11.15 20:06:55)
Bence kalan nerdeyse her gun de antrenman yapman senin icin cok iyi olmaz, hem kendini cok yorarsin-zorlarsin hem 15e zor cikarsin. Bence de 10k kos.

  • Haldamir  (02.11.15 20:23:27)
13 günün 10unda kosarsan kendini sakatlama riskin artar.
agri problemin olmayip sorun sadece kondüsyon olsaydi yap derdim ama sagligin daha önemli.
ayrica eklem agrilarinin sebebi yanlis ayakkabi secimi de olabilir.
  • shi aila  (02.11.15 20:48:04)
Evet şimdi koşu bandında 11k koştum geldim, yine dizim ağrımaya başladı, daha fazla gidemedim. 15k'yı zorlamaktansa 10k derecemi ilerletmeye çalışmak en iyisi sanırım.

@shi aila, diz ağrımın sebebini ben de çok araştırdım, 3 farklı koşu ayakkabısı denedim, şu an skechers go run4 kullanıyorum. Ayrıca doktora gidip mr çektirdim bir şey çıkmadı. Muhtemelen bacak kaslarım yeterince iyi olmadığı için eklemlere çok yükleniyorum, kasları geliştirmem lazım.
  • peggy  (02.11.15 21:55:18)
hocam sen kosu pistinde veya sokakta kosmayip kosu bandinda kosuyorsan 15 km'de daha da zorlanirsin. hatta bana gore 10 km'de de zorlanirsin. cunku parkurdaki inisler cikislar, cukurluklar, tumsekler farkettirmeden insani daha da yoruyor. diz agrin da varsa risk alma. ayaginda yasabileycegin en buyuk rahatsizlik dizden kaynaklanir, riske atmamalisin.

  • bim tribi  (02.11.15 22:04:16)
@bim tribi, genelde dışarıda koşuyorum (hatta bir ara diz ağrısını da uygun olmayan zeminde koşmama bağlamıştım ama sonradan gördüm ki ister koşu bandı, ister tartan, toprak zemin vs fark etmiyor, bir süre sonra her türlü ağrıyor), bugün gym'e gittiğimde kendimi bir deneyeyim dedim.

evet riske atmamaya karar verdim, şimdi bir de kategoriyi değiştirmekle uğraşacağız ama napalım:)

teşekkürler cevaplar için.
  • peggy  (02.11.15 23:53:24)
10k'ya çek bence de. 10 ile 15 bayağı farkediyor.

  • arnold schwarzeneger  (03.11.15 09:24:26)
10k temponu düşür, 15k rahat yaparsın. korkmayın koşmaktan bu kadar.

  • [silinmiş]  (03.11.15 09:49:03)
@arnold, koşulara çağırmadın bak böyle oldu:D 10k ideal evet.

@douchebag, kondisyonda sıkıntı yok, 11-12k'da henüz yorulmuş olmuyorum, eklemler izin verse 15k'yı şimdi de yaparım.
ama bacak kaslarım iyi olmadığı için dizler ve ayak bileklerim ağrıyor, yani bayağı ağrıyor, özellikle sağ dizim, o yüzden kalıyorum 11-12de. tempom yüksek değil zaten, dün 11k'yı ort. tempo 5:57 (dk/km) ile koşmuşum.

benim derdim "bu kasları 13 gün içinde iyileştirebilir miyim?" di, ama imkansız görünüyor:D
  • peggy  (03.11.15 10:34:39 ~ 10:35:17)