Zarfı kapatmayın ????

oy kullanmaya gittim şalvarlı dayının teki bana zarfı kapatmadan sadece zarfın dilini içeri sokmamı söyledi bende içimden olmaz öyle şey dedim. sorun şu yan sınıflarada baktım kendi sandığımada baktım kimse zarfı kapatmamış bunun kanunda yeri vs. var mı ?

zarf kutuya girdikten sonra önemi yok. sadece zarfı çok sıkı kapatırsan akşam sayım esnasında malın biri zarfı yırtar açıcam derken oyun heba olur.

  • fukka  (01.11.15 12:20:31 ~ 12:21:09)
acik-kapali fark etmez. kapali olunca bazen pusula da yapisiyor ve acarken yırtılma sorunu oluyor. tabi bir de sayim suresi uzuyor.

  • helenart  (01.11.15 12:21:20)
nebiliyim abi şüphelendim yani kalem soksan açılır o zarf malum ortam hileye gelmeyelim

  • Kozmik_Rakun  (01.11.15 12:25:03)
Ben yaladım söylemesi ayıptır.

bazı yerlerde zarfı kapatmayın açması zor oluyor diye rica etmişler
  • cokponcik  (01.11.15 12:32:48 ~ 12:34:08)
valla ben her seçimde dilini içeri koyuyorum, şimdiye kadar hiç yalamadım herhalde.

  • rodriguez2  (01.11.15 12:45:39)
milletin yaladığı, yalamadığı yiyiştiği zarflar oluyor. midemiz bulanıyor açıkçası, bir de işin hijyen boyutu var tabii. bunun dışında hafif ıslatarak yapıştırınca zarf açılırken pusulanın zarar görme riski var. sen zarfı içeri doğru kapat ver sıkıntı yok.

oyunuzun geçerliliğini etkileyen bir şey değil yani.
  • nawar  (01.11.15 12:55:37)
bugüne kadar hiç yalamadım +1
nerden kalem sokup açacaksın o zarfı? zarfı illegal açacak adam yapışmış olanı açamaz mı sanıyorsun ayrıca?

  • cekilmis gayfe  (01.11.15 12:58:49)
yasak değil ama sakıncası var. malın teki sayım sırasında yırtarak açarken pusulanı da yırtarsa, yırtık pusula gerekçesiyle oyunu geçersiz sayabilirler. 2004'te genç partili mal sandık üyemiz 3 oy yırtmıştı böyle. 3.sünde fark ettik yırtıkların hep ondan geldiğini. "arap, sen yırtma, bokunu çıkarıyorsun" deyip kenara aldık arkadaşı.

  • anamuhalefet  (01.11.15 13:20:10)
Oy zayimi eanasinda zarflarin rahat acilmasi icin boyle demistir. Bir an once bitirmek istiyor insanlar bu sureci.

  • sckxyss  (01.11.15 13:27:26)
Birçok kez müşahitlik yaptım; gerçekten de yalanarak kapatılan zarfların açılması zor oluyor; açarken hasar görme riski de fazla. Bi de sandık başkanları genelde özensiz abiler. En garanti yöntem zarfın dilini içeri sokarak atmak. O zarf kapalı biçimde sandığa girdikten sonra nasıl kapamış olduğunuzun başka bir ehemmiyeti yok.

  • pandispanya  (01.11.15 13:35:59)
salvarliysa kesin bi sikinti var tabi

  • icim urperiyor  (01.11.15 15:15:35)
ben de hiç kapatmam acaba kapatılıyor mu diye düşünürdüm hatta bir seçimde pusula zarftan çıkacak gibi olmuştu sandığa atınca

  • her gece aç  (01.11.15 15:19:30)
açarken/açtıktan sonra yırtılınca oy geçersiz oluyorsa, adamlar kendi partisi olmayan her oyu yanlışlıkla yırtmış gibi yapar.

  • kaledekiyalnizlik  (01.11.15 15:31:11)
bi de o zarfı yalayanlar mı varmış yahu:)

ben o dışarda kalan üçgen biçimindeki hareket ettirebildiğimiz kısmı, içeri tıkıştırıyorum kutuya atarken içindeki pusula düşmesin diye.
  • wilhelmwasmuss  (01.11.15 15:59:24)