oy verenler binada duramaz

davutoğlu radyoda gelirken söyledi.
bunun haberi yok mu kardeşlerim?
oy verenler sandığın etrafında bina da bile bulunamaz diyordu.

isteyen herkes oy sayımında bulunabilir. anayasal haktır. izin vermezlerse şikayetçi olun. gerçi polis de hukukta onların elinde ama şimdilik.

  • andy kaufman  (31.10.15 10:54:12)
hak hukuk bilmedikleri için normal

  • croswell  (31.10.15 10:54:54)
oy kullanma anı için söylüyorsa doğru. sandık çevresinde bulunabilecek kişiler bellidir. görevliler ve parti müşahitleri dışında kimse oy kullanımı esnasında sandık çevresinde bekleyemez.

fakat oy sayımı ayrı bir durum. oy sayımını aksatmayacak şekilde izlenmesi mümkündür.
  • arma aski  (31.10.15 10:58:13)
oy kullanma ânı için dediği doğru. oy kullandıktan sonra sandık çevresinde bulunulamaz. oy verme işlemi bittikten sonra sayım sırasında vatandaşlar bulunup gözlemleyebilirler. tabii müşahitler oy verme sırasında da sandık çevresinde bulunabilirler.

  • microfiction  (31.10.15 11:02:15)
Oy kullandıktan sonra bahçede durmak bile yasakmış. Az önce radyoda duydum bende. hatta oylar sayılırken gelebilirler dendi.

  • arockm  (31.10.15 11:14:28)
bahçede de duramaz polis müdahele edecek diyor. haber yok lan hiçbir yerde

  • Frederick Co  (31.10.15 12:06:03)
buldum
tr.sputniknews.com

'OYUNU KULLANAN KİMSE BİNALARDA KALMAYACAK'
Öte yandan Davutoğlu, Konya mitinginin ardından gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı.
Başbakan Davutoğlu, seçim güvenliği konusunda şunları söyledi: "Oyunu kullandıktan sonra kimse binalarda kalmayacak. Binalarda, oy kullanılan mahallerde, oyunu kullanan çıkacak. O adam oraya giren mahalleliye şöyle bir ters baksa yetiyor. Binalarda bahçede ve çevrede kimse olmayacak. Güneydoğu’da ve diğer yerlerde, her yerde böyle olacak. Okul bahçesinde bile bekleyemeyecek. Oy sayılırken gelebilirler. Gizli oy, açık tasnif. Koridorlarda orada burada bekleyenlerle gizli oy ortadan kalkıyor. Oy kullanılırken o sandıkta görevi olmayan, o sandıkta oy kullanmayan kimse o sandıkta tutulmayacak."
'POLİS MÜDAHALE EDECEK'
Davutoğlu, "Gitmek istemeyenlere polis mi müdahale edecek?" sorusuna ise "Evet, polis müdahale edecek" yanıtını verdi.

Tamamını oku: tr.sputniknews.com

yasal mı kardeşlerim bu
  • Frederick Co  (31.10.15 12:07:33)
Bakiniz:135 sayili genelge.sayfa 10.
Adi cikmis 9'a inmez 8'e misali her soylenilen yanlistir intibasi olusmus kafanizda.genelgede ne varsa onu soyluyor.

  • safsafinaz  (31.10.15 12:42:12)
"...Oy sayılırken gelebilirler...Oy kullanılırken o sandıkta görevi olmayan, o sandıkta oy kullanmayan kimse o sandıkta tutulmayacak."

çok da farklı bir şey söylememiş ki işte. sayımda orada bulunabilirler diyor. oy kullanılırken orada tabii ki bekleyemezsin.
  • soso  (31.10.15 12:46:31 ~ 12:46:43)
135 Sayılı Genelge'de şöyle diyor:

Sandık çevresinde bulunabilecekler

MADDE 19- Sandık çevresinde, sandık kurulu başkan ve üyeleri, adaylar,
milletvekilleri, o sandık bölgesinde kayıtlı seçmenler ve o sandıkta görevli müşahitler ile bina
sorumluları ve çağrı üzerine gelen görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamaz. Şu
kadar ki, siyasi partilerin seçim kurullarına bildirdikleri itiraza yetkili kişiler ile temsilciler,
seçim kurullarınca önceden kendilerine verilen belge ile sandık çevresinde bulunabilirler.
Medya mensuplarının sandık çevresinde, sandık başı işlemlerine engel olmamak şartıyla,
haber amacıyla görüntü ve bilgi elde etmeleri de serbesttir (298/82-2).

Sandık alanında bulunabilecekler

MADDE 20- Sandık alanında, sandık çevresinde bulunma hakkına sahip kimseler ile
seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamaz. Seçimin
güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında, özel güvenlik görevlileri ve belediye
zabıtaları gibi görevliler de dâhil olmak üzere resmî üniforma ve silah taşıyanlar sandık
alanına giremezler (298/83-1-2).

Siyasi partiler ile bağımsız adayların, sandık başlarında görevlendirecekleri
müşahitlerin kamu hizmetlerinden yasaklı olmayan, ergin kimselerden olması şarttır. Bu
şartları taşımayan kimse müşahit olamaz ve sandık alanından uzaklaştırılır.
Bağımsız adayların gönderdikleri müşahitler, üçten fazla olursa, sandık kurulu başkanı
bunlar arasında ad çeker. Adları ilk çıkan üç müşahit sandık başında bırakılır. Diğerleri sandık
alanında kalabilirler (298/25, 72).
  • microfiction  (31.10.15 12:48:59 ~ 12:50:12)