Sigortası asgari ücretten yatan var mı

Sırf meraktan soruyorum, geçen gün bir arkadaş bahsetti (bir arkadaş ekolü) sigortası asgariden yatıyormuş. Sonra yine başka bir tanıdık bahsetti onun da aynı şekilde. Çevremde daha pek çok kişinin sigortasının bu şekilde yattığını öğrendim.

İlk defa böyle bir şey duyuyorum ve şok oldum, bu kadar yaygın olan bir hukuksuzluğu devletin denetim mekanizmaları nasıl görmez, hadi onu geçtim çalışan kişi bu durumu nasıl kabullenir anlayamıyorum.

edit: oha sözlükte bu konuyla ilgili 19 sayfa entry girilmiş. vay arkadaş

eksisozluk.com

2. edit: www.isvesosyalguvenlik.com

4.iş yerim ve çok şükür burada neyse o yatıyor. Önceki 3ü asgari ücretti.

  • six packsiz  (30.10.15 22:36:46)
Benim hep asgariden yattı maalesef kutumsal2 olmayan şirketlerde yaygın

  • sakar in san  (30.10.15 22:36:53)
@six packsiz
o_0 Şaşkınlıklar içerisindeyim. Nasıl kabul ettin böyle bir şeyi önceki 3 iş yerinde peki

  • razvan rat  (30.10.15 22:37:55)
Türkiye'ye yeni giriş yaptınız sanırım :)
Şaka bir yana, benim çevremde devlette çalışmayıp sigortası tam yatan yok neredeyse. Çalışan kişi nasıl kabullenir derken, ne yapsın tam olarak? Kabul etmesin de, nereye kadar? Adam almaz seni işe ve sandığınızdan çok çok daha yaygın.
Devlet çok iyi görüyor, biliyor. Devletten habersiz kuş uçmaz. Bizim şirketten istifa eden ya da çıkarılan herkes teker teker vergi dairesine şikayette bulundu, hatta arada denetmen bile geliyor ama bizimle konuştuğu yok.
  • whoosie  (30.10.15 22:38:44 ~ 22:39:16)
@whoosie Tam da şikayet neden edilmiyor diye soracaktım.

  • razvan rat  (30.10.15 22:39:40)
bir defa öyle yatmıştı.

ne yalan söyleyim. pek umurumda değil esasında. neden diye soracak olursanız, artık emeklilik yaşı 65 arkadaşlar. anamız babamız gibi 50 yaşımızda emekli olamayacağız.

o yüzden ha asgari ücretten yatmış, ha hiç yatmamış. ben sırf sağlık hizmeti ve kredi/vize/pasaport olayları için umursuyorum sigortalı olmayı.
  • tchuck  (30.10.15 22:40:28)
@tchuck Emeklilik dışında bankalardan kredi alacağın zaman da sıkıntı olur diye tahmin ediyorum. Zira yasal olarak gözüken aldığın maaş asgari ücret olarak gözükecek. Hadi hepsini geçtim şirket sahibi hırsızlık yapıyor resmen.

  • razvan rat  (30.10.15 22:42:47)
çalışmaya başladığım ilk yıllar hariç hiç asgariden yatmadı. ha aldığım maaştan da yatmadı ama. net aldığım ücret brüt olarak ödendi. bi şimdiki işimde aldığım ücretten yatıyor.

  • kakao  (30.10.15 22:51:48)
Bu olayı hırsızlık olarak görmeyen ben miyim?

Benim gördüğüm duyduğum hepsinde çalışana bu söyleniyor çalışan da kabul ediyor, çalışan itiraz ederse ne olur? Mesela asgari ücret 1300'e mal oluyorsa işverene, 2500 de elden veriyorsa diyecek ki çalışana; tamam o zaman 4800 aylık brüt ödeyeceğim, bu sefer eline ne geçerse, çalışan da işine geleni seçer. Açıkçası işveren tam ödemeli ama adam bana maliyetin 4800 olabilir derse iki seçenekten genelde çok maaş alacağını seçer insanlar.
Ha ne var iş görüşmeleri sırasında çalışana erken belirtilmelidir falan o kısmını bilemem.

Yanlış biliyorsam/düşünüyorsam düzeltin.
  • atom karincanin torunu  (30.10.15 22:54:14 ~ 23:00:23)
  • razvan rat  (30.10.15 22:57:43)
bankada staj yaptığım zamanda gördüğüm kadarıyla Türkiyenin %60-70 bu şekilde çalışıyor :)

  • tosunpasa  (31.10.15 00:25:12)
onların allah belasını versin hepsinin anasını sikeyim. asgari ücrete bunu reva görenin de götünü sikeyim.

  • ya ben lan neyse  (31.10.15 00:27:57)
arkadaşımın çalıştığı şirkette asgariden yatıyor ki bu şirket türkiyenin önde gelen tanınan firmalarından

  • gazozailacatmauzmani  (31.10.15 00:32:08)
son girdiğim yer asgari ücretten yatırmaya kalktı, ayrıldım.

  • devilred  (31.10.15 00:34:37)