Kan Tahlilleri Güvenilir mi?

Merhaba,

Bazı kan tahlilleri, örneğin vitamin ve hormonlar, üzerlerinde birkaç gün hatta hafta çalışmak gerektiriyormuş.

Peki bu tür uzun çalışılan tahliller ne kadar güvenilir acaba? Manuel mi yapılıyor bu tahliller yoksa makine ile otomatikmi?

Ayrıca laborantın iş yükü nedeniyle "aman ne uğraşacağım" deyip tahlil sonucunu normal bir değer aralığı olarak girmediğinden nasıl emin olabiliriz?

Saygılar

hangi tahlili kast ediyorsanız onun adını verseniz daha iyi belki çok özellikli bi şey sorduysanız bilemedim, bildiğim standart kan tahlillerinde haftalarca sürecek bi şey yok
haftalar sürenler daha çok az bakılan tahliller her gün çalışılmıyor, belli sayı olsun diye bekletiyorlar yoksa tahlili yapması sürmüyor haftalarca
bazı tahliller ise bi bakteri üreyecek mi diye mesela mecbur bekletiyorsun
hormonlarda bazı sapmalar olabiliyor ama bu testten değil hormonların dengesizliğinden kaynaklanıyor
evet, bazı tahlillerde kullanılan pratik yöntemden daha uzun sürecek bazı daha doğru ölçümler olabilir ama daha maliyetlidir. üstelik zaten standart sapmaalar referans aralıklar belli, sakat iş yapmıyorlar
laborant iş yükü nedeniyle kafasına göre değer girmez, öyle saçmalıklar yapmaz, manyak değilse. zaten testler panel olarak yapılıyor değeri elle girmiyorsun ki.
ancak testler çok hızlı yapılabilir, makinelere düzgün bakım yapılmayabilir, vs.
  • niye ama  (23.10.15 18:26:26 ~ 18:27:27)
önerdiğin "aman ne uğraşıcam" olayının hukuki boyutu var, farkındasın değil mi?
pek çok test direkt kanı/idrarı koyuyorsun makine çalışıyor ama önemli bi bölümünde ön hazırlık gerekiyor

  • la noix  (23.10.15 18:29:46)
pek bilgili değilim bu konularda merakımdan sormak istedim.

örneğin özel hastanelerde belki fazladan tedavi masrafı alabilmek adına tahliller üzerinde oynayabileceklerini düşündüm.

bu arada sanırım biotin'di. yaklaşık 21 gün sonrasına sonuç vereceklerini söylemişlerdi.
  • Mehmet Ersoz  (23.10.15 18:46:17)
jak2 testi yaptırdım. kanı vereli 3 ay olacak neredeyse. hala sonuç yok. set bekleniyormuş falan...
yani dediğin gibi sallama olsa 3 ay bekletmezler.

  • sutlu nescafe  (23.10.15 18:48:01)