Kedimi Kısırlaştıracağım. Hormon İğnesi Hakkında Bir Sorum Var.

herkese merhaba,
13 aylık siyam kedim (dişi)
ağustos ayından bu zamana kadar toplam 5 adet kızgınlık geçirdi.
kızgınlığı 5 gün sürüyor, araya 15 gün giriyor ve tekrar kızışıyor.
neden bu kadar bekledin diye soracak olursanız sağlık problemleri nedeniyle bu zamana kadar ertelemem gerekti.
konuya dönecek olursam, kedim şuan 5. kızışmasında 3. günü bugün.
en geç pazar gününe kadar biter. sonrasında kısırlaştırma operasyonu geçirecek.

benim esas sorum şu:
veterinerimiz kızışma bittikten sonra 3. günü getirin kısırlaştıralım dedi.
ama başka bir veteriner arkadaşımız da yarım doz hormon iğnesi vurdurun, hormon seviyeleri düşsün yeterince, ama bu hormon iğnesini yaptırmazsanız ve kısırlaştırma operasyonu geçirirse psikolojisi bozulabilir dedi. sonrasında çok üzülürsünüz dedi. bu iğnelerin ne kadar zararlı olduğunu daha önceden duydum ve kesinlikle yaptırmak istemiyorum.

sizce kızışma bittikten sonra 3 gün beklemek yeterli mi ameliyat için?
hormon iğnesi (yarım doz) gerçekten gerekli mi?

veteriner arkadaşlardan, konu hakkında tecrübesi olanlardan yardımlarını bekliyorum. çok kararsız kaldım.

3 gün yeterli hatta geçirmeden hemen yaptır bence. hormon iğnesine ne gerek var anlamadım, benimkine öyle bir iğne yaptırmadım, hiç öyle bir şey de duymadım. yabancı kaynakları biraz araştır istersen.

  • tiny penny  (23.10.15 15:34:52)