yasiniz ilerledikce ogrenmede zorluk cektiginizi dusunuyor musunuz?

ben su 1-2 aydir ciddi anlamda bu konuyu merak etmeye basladim. etrafimdaki herkes yas ilerledikce dil ogreniminin, egitimle kendine yeni bir sey katmanin zor oldugunu soyluyor. psikolojik etki midir, bilmem ben de son zamanlarda eskiden her seyi daha kolay ogrendigimi artik cabalamam gerektigini dusunmeye basladim. mesela bir makale okurken onceden tek seferde her seyi aklimda tutarken, simdilerde dikkatim dagiliyor.

siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? yasiniz ilerledikce belirli ogrenme konusunda zorluk cekmeye basladiniz mi? bunun onune gecmek icin ne yapmak gerek? tesekkur ederim simdiden herkese.

dil konusunda evet.
okul hayatımda ve biraz daha sonrasında yabanı kelimeleri çabucak öğrenip hafızamda tutabiliyorken daha dün bu kelimenin anlamı neymiş diye baktığım şeyi bugün görünce neydi ulan diyorum.

ama onun haricinde her şeyde öğrenme yetim şimdi eskiye göre çok daha iyi.
  • eeb  (22.10.15 14:07:46 ~ 14:08:02)
kesinlikle zorlasiyor bence. bence bunun konsantre olma ve uzun sure konsantre kalabilme ile alakasi var.

  • oshamahue  (22.10.15 14:11:58)
vakti zamanında bir şey okudum, ne kadar doğru bilemem; 21 yaşından sonra öğrenme daha da zorlaşıyor diye okumuştum.

  • teknikekip  (22.10.15 14:12:39)
bana hiç zormuş gibi gelmiyor.

  • indescribable  (22.10.15 14:13:58)
Doğru tabi ama böyle olmaması için ya da en aza indirgemenin de yolları da olmalı, uygulamak gerek.
istediklerimizi hemen öğreniyorken istemediğimiz ya da zorunlu olarak öğrenmemiz gerekenleri hafizaya almak ve hafizada tutmak daha zor oluyor.

  • 1adam  (22.10.15 14:19:55)
Dil zaten öğrenmesi zor olan bir bilgidir. Yaş ilerledikçe yeni öğrendiğiniz dilde düşünmeniz zorlaşır. Tabii bu dediğim dili ezberden öğrenmeyenler için.

  • laranja  (22.10.15 15:11:09)
Evet, gittikce gerizekali oluyorum. Eskiden hicbir seyi, asla 2. kez sirmaz ya da okuma ihtiyaci duymazdim.

Ote yandan soyle bir sey var, bir seyler ogrebmeye devam etmek beyinde hucre yenilenmesini arttirir. Yani ogrenme kabiliyetinin korelmemesi icin ogrenmeyi birakmamak lazim. Ayni sekilde uyku duzensizligi, stres, cok yuksek kalorili beslenme, alkol tuketimi de hucre yenilenmesini engelleyen seylerden. Yasin ilerlemesi de bu etkenlerden biri.
  • stavro  (22.10.15 15:21:16)
ben zorluk çekmiyorum.
@stavro o bilginin bir kaynağı var mı? benim bildiğim beyin hücreleri hiçbir zaman yenilenmiyor.

  • safepassage  (22.10.15 15:40:41 ~ 15:41:35)
nöronal plastitite yaşla beraber azalır.

belli lokasyonlar aktive, belli lokasyonlar deaktive olur.
kabaca söylersek: o güne kadar eğitim alıp kendinizi yetiştirdiğiniz alanlark daha iyi;
yeni başladığınkz alanları daha zor öğrenirsiniz.
  • ceycey e  (22.10.15 16:26:16)
öğrenme zorluğundan ziyade herşey boş geliyor. aman napıcam diyorsun :)

  • eindaclub  (22.10.15 16:39:45)
ogrenme zorlugundan degil de tembellikten ogrenmeye ugrasmiyorum.
stavronun dedigi de dogru olabilir, kafayi calistirdikca korelmiyor kendimde onu gozledim.
tembellik yaptigin zamanlarda ogrenmek guclesiyor.
  • chaotic good  (22.10.15 16:42:30)
@safepassage
Aksama paylasirim kaynagi, su an mobildeyim. Mesaj atabilirsin hatirlatma icin.

  • stavro  (22.10.15 17:23:40)