ev sahibi kontratı yenilemedi evden çıkartabilir mi?

Selam duyuru,

kira zam zamanımız geldi, ev sahibinin vekili (evi kendisinden kiralamıştık) fahiş zam talep etti. evi tutarken artışla ilgili konuşulmamıştı, şimdi %30 oranında zam istedi. bu zammı yapamayacağımı, kontrat belgesinde yazan tefe-tüfe oranına göre yapacağımı söyledim. haliyle pek hoşnut olmadı.

kontrat zamanım doldu ancak yenileme yapmadık. 1 yıl boyunca elden veriyordum kirayı kontratı imzalatarak. ancak önümüzdeki aydan itibaren bankaya yatırmamı istedi. (zaten bu vekil en başından beri pek kontrata imza atmak istemiyordu, gerek yok bizde yanlış olmaz vs diyordu ama attırıyordum.)

bankaya yatıracağınız için elinizde dekont olacak imzaya gerek yok zaten dedi.

şimdi sormak istediğim şu; 1 yıl oturduk bu evde, kontratımız yenilenmedi. şimdi zamanında kirayı bankaya yatıracağım. ama ev sahibi kontrat olmadığı için evden çıkartabilir mi? ne yapmam gerekiyor?

tefe/tüfe belirtilen oranda zamla otomatik yenilenir.

bankadan yatıracak olman daha iyi olmuş.
  • ethros  (21.10.15 12:21:20)
otomatik yenilenir 1

kira bildirimi yapmdıysa git şikayet et en az 8 bin tl ceza gelir
  • selman bulut  (21.10.15 12:29:05)
borçlar kanunu 347 (1). maddenin emredici hükmüne göre, kiracı sözleşme süresinin bitiminden en az 15 gün önceden bildirimde bulunmadıkça sözleşme aynı koşullarla 1 yıl yenilenmiş sayılır. Kiraya veren, sözleşmenin süresinin bitimine dayanarak kiracıyı çıkaramaz.

Yani cevap hayır.
  • medusa  (21.10.15 12:52:31)
hepinize teşekkürler :)

  • kelrapunzel  (21.10.15 13:39:15)