Kalorifer açıkken motorun sesi değişmeye başladı

Merhaba arkadaşlar,

2010 model benzinli bir polo'ya sahibim. Havaların soğuması nedeniyle camlar buğu yapıyor diye ön cama ayarlı olarak kaloriferi çalıştırıyorum. Yalnız 2 gündür (2 gün önce cam suyu koymuştum sadece, başka bir şey yapmadım, belki kaputu sert kapatmış olabilirim bilmiyorum, araç tekniği konusunda fazla bilgisizim) motor sesi değişti. Baya baya farkedilir (boğulmaya yakın ama tam bir boğulma gibi de değil) ses geliyor. Aracımın 2 gün öncesinde böyle bir motor sesi olmadığına eminim.

En kısa sürede bir ustaya göstermek istiyorum ama sizlere de sormak istedim, bir fikriniz var mıdır neden olabileceğine dair.

1. buğu onleyici olarak calıstırdığınızda otomatik olarak klima devreye giriyor olabilir. klima kompresoru motoru baya zorlayan bir parca, motorun sesini değiştirir. üzerinde ac yazan (kar işareti de olabilir) düğmeye basarak fan acıkken klimayı acıp kapatarak sesin kompresor yükünden gelip gelmediğini anlamaya calısın. (arac dururken klima devreye girdiğinde aracın motor devri az da olsa artacaktır zaten)
1. havalandırma fanından geliyor olabilir, fan ayarlarını değiştirerek deneyin.

  • hacipsilo  (21.10.15 12:50:34)