bilgisayar tavsiyesi vol 131315

galyalı dostlarım bi bilgisayara ihtiyacım hasıl oldu. yani evdeki yetmiyor, işimi görmüyor artık. gelecek tavsiyelerinize göre bir şeyler alacağım. internetten baktım ama çok derin bir şeyler anlamadım. kafam karıştı biraz.

ben ne yaparım bilgisayarla, ödev yaparım. bol bol makale ararım, makale okurum, ekşisözlüke girerim, klasik basit internet işlemleri işte.

çok sıkılırsam flash oyun sitelerinden 6-9 yaş arası ya da ne denk gelirse artık oyun oynarım. onun dışında oyun oynanam. bir de agar.io oynarım arada bir.

derslerde de çok kullanırım ve prize bağlı bir hayat olsun istemiyorum. mesela bir konferans, seminer oluyor, priz derdi son derdim olsun istiyorum.

okulum şehir dışında her hafta dersler için gidip geliyorum. yani taşıması kolay olsun. ağır olmasın.

ssd ler çok iyiymiş diye duydum ama detayını bilmiyorum. genel olarak bilgisayarımda bulunan dosyalar. odicce dosyaları pdf epub benzeri olduğu için çok büyük hafızaya ihtiyacım yok.

ekran nasıl olmalı hiç bir fikrim yok ama oyun oynamadığım için büyük grafiklere ihtiyacım yok. ama film izlerim, arada dizi falan izlerim.

bütçem 2000 2500 arasında.

şu hem dokunmatik hem de klavyeli olanlar çok hoşuma gidiyor ama kullanışlılar mı onu bilmiyorum.

unutmadan spss falan da kullanıyorum.

ssd sonradan da takılabilir, spss'le ağır dosyalar kullanıyorsan iyi bir işlemci bak. ram de sonradan eklenebilir ama öyle bir niyet yoksa 8 iyi, 16'ya çıkartılabilir sonra.

eğer aynı ekranda çok iş yapmak gibi niyetin varsa çözünürlüğü en az full hd olsun, zaten diğer çözünürlükler çamur gibi.

işlemci vs. ne kadar güçlü olursa pil ömrü o kadar kısalır ama spss için de büyük dosyalarda iyi bir işlemci lazım bence.

neyse benim o fiyat için önerebileceğim lenovo markası. i7 işlemcili (ama u serisi) ve fena olmayan laptopları var. 2.5 kg civarı. ama ekran berbat. tn panel kullanmışlar ve renkler falan dandik.

spss demesen daha uygun fiyatlı ve hafif modeller var ama eğer büyük dosyalarla analiz yapıyorsan iyi bir işlemci ve ram kombinasyonu daha fazla iş görecektir. yok spss'de çok detaylı işlerin yoksa daha uygun modeller var.

dokunmatik bence alınabilecek en gereksiz icat şu aşamada. o tablet haline dönenlerde atom işlemci ve 2 gb ram var genelde, spss çalıştırır herhalde ama işkence olur.

ben de şu spss'e sarayım ya, eviews kesmiyor artık sanırım.
  • passion rules the game  (20.10.15 13:31:18 ~ 13:33:16)