Bilgisayar Toplama

Masaüstü bir bilgisayar toplamak istiyorum. Daha çok oyun bilgisayarı olacak performanslı bir alet olmalı.10-12 bin lira bütçem var. İşlemcisi ekran kartı güçlü olmalı ayrıca. Parçaları bir arkadaşıma taktıracağım Neler yapılabilir ?

Git her seyin en pahalisini al iste.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (19.10.15 22:48:39)
i7 skylake işlemci
980 ti ekran kartı
250 gb ssd
4 tb hdd
750 w psu
16 gb ddr4 ram
sağlam z170 asus anakart
  • elebego  (19.10.15 23:00:16 ~ 23:01:10)
m.youtube.com buna bak

  • nasrettinhoja  (19.10.15 23:00:18)
Her şeyin en pahalısını alırsan süper verimsiz bir sistemin olur. 980Ti slisız toplatma o paraya. Boş vaktim olursa öneride bulunurum ama şu anda tek söyleyeceğim gidip en pahalı işlemciyi falan taktırma. 5820k, 6700k, hatta zorlarsan 4790k bile yeter.

Edit: Arkadaşa da kıl olmuşum gibi bir izlenim bırakıcam, gerçekten öyle bir amacım yok. :) Technopatçılar bilgili eyvallah da reklamlarının kurbanı olmayın.
  • gunde 3 litre kola icen adam  (19.10.15 23:04:03 ~ 23:13:15)
Her seyin en pahalisi derken, fazla dusunmeye gerek yok anlaminda dedim zaten. teknopatcilarin falan bu butcelerde topladigi baya iyi makinalar var inceleyebilirsin orayi da.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (19.10.15 23:06:30)
açık yazıyorum 10 12 bini pc ye yatırman mantıklı değil (oyun için)

PC'ler belli bi seviyeye kadar fark sunar yani gözle görürsün oynarken hissedersiniz belli bi seviyeden sonra oyun performansı artık fark etmiyor. bence 4 5 binlik bi pc toplayıp oyunu öyle oynayın. kalan parayı euro yapıp vadeli olarak bankaya atın. Elinizdeki makina sizi tatmin etmemeye başlarsa mesela ekran kartını 2. el satıp üzerine sizin paradan koyup yeni teknoloji kart alın. şimdi 10 bin harcasanız 2 yıl sonra teknoloji eski olacak ama ortanın az üstünde giderseniz hem oyunları sign oynar hem de yeni teknoloji kullanırsınız. ben olsam böyle yapardım.
  • ergenpezeveng  (19.10.15 23:21:59)
5000 den fazlası boşa gider bence. Altına yatır geri kalanını

  • rosencruz  (19.10.15 23:38:14)
10-12k ya bilgisayar almanin hicbir anlami yok. Ne kadar cok para verirsem o kadar iyi performans diye bir sey yok. Belli bir yerden sonra daha fazlasina gitmenin bir faydasi olmuyor. He uzay mekigine benzer kasa, en pahali mouse falan alip da butceyi doldurursun ama anlamsiz. Ben 30 bin lira vereyim de oyunlarin gorsel performansi ucsun gitsin diye bir sey yok. Daha yeni pc topladik, 4290tl monitor klavye ups falan yok, bundan otesine gitmenin performansi pek etkilemeyecegi icin bu noktada durduk mesela.

Sen bir bmw fiyatina pc toplasan da bugunun teknolojisi birkac sene sonra degisecek, sanal gerceklik artacak, grafik motorlari bilmemnesi her sey degisecek, yeni teknoloji bir sey gerekecek sana yine. 5k'yi gecmenin anlami yok pc'de bence de.
  • stavro  (19.10.15 23:45:43 ~ 23:46:46)
5kyi gecme +1 ha paran ceplerine sigmiyorsa bize at birkac bin.

  • floydian  (20.10.15 00:31:54)
x170 bir sistem topla. fazla seçeneğin olmuyor zaten. birkaç işlemci, birkaç anakart. diğerleri sabit şeyler. onları da makul olanlardan topla olsun bitsin. ekran kartı için biraz düşünmen gerek. o kadar. 6-7 bin oluyor x170 sistemler.

  • simbolmina  (20.10.15 11:13:46)
islemci icin 4790k'yi siddetle tavsiye ederim. ekran karti da titan al keyfine bak.

  • beyteper canavari  (24.10.15 19:59:47)
980 ti sli yap, gidip titan almaya gerek yok(bence) ama dersen ki 3 tane 4k monitörü aynı anda kullanarak oynayacağım bu durumda vram gerekeceğinden tabiki titan almalısın...(ha tek titanla bu da imkansız o ayrı, 2 way bile yetmez bence. 3x titan anca başarır desek bu sefer de onu toplamaya bu bütçe yetmez. nerden baksan 980ti sli daha mantıklı)

getirtebileceğin parçaları amazon üzerinden al, özellikle ekran kartı...
classified custom pcbye sahip olduğundan ekran kartın classified serisi olsun, kingpine pek gerek yok. zaten bu bütçeyle onu sli yapman zor...

www.amazon.com
şundan iki adet alacaksın kısacası... ben de bu modelden aldım ama 1 tane bende...

i7 6700k gerekir ileride 3. gpu alınıp 3 way sli yapma ihtimalin için...
www.amazon.com

birazdan gerisini de yazar tamamlarım...

ram 16gb yeter... düşük cl>yüksek mhz oyun için. gidip 3000mhz ddr4 rame para gömme hiç... 1866mhz cl9 ddr3 ram daha iyi oyunsa amaç ona kıyasla...
ddr4 olacak anakart yüzünden tamam da yani daha uygun bir model al. ddr4 daha tam oturmadı, düşük cl yüksek mhz modeller çıkıp fiyatların düşmesi lazım.

samsung 850 evo 500gb ssd yeter herhalde. oyunlar için de 2tb wd black hdd alırsın. depolama gerekirse wd green 3 tb alırsın ek olarak...

amazon anakart göndermiyor galiba, onun da detayları daha çok overclock ile alakalı ve o konuda pek bilgili değilim. kendin seç işte türkiyeden iyi bir model... msi gaming serisi olabilir, memnunum... asus rog da olabilir. tabi onlarca modeli var bu serilerde bu markaların...

h100i gtx yeterli işlemci soğutucu olarak.
psuda platinum sertifikaya para vereceğine yüksek güç al ne bileyim işte 1100watt plat olacağına 1300 gold olsun... ileride yükselttiğinde 3way sli yaptığında yetersiz kalmasın yani. verimlilik çok önemli değil. bi tık fazla elektrik yakar alt tarafı.

kasa için bu kadar pay ayırır mısın bilmem de Obsidian 900d çok güzeldir mesela. bu kadarı tabi kısıtlı bütçeyle fazla gelir mi sana bilemem...

1600watt www.amazon.com

3way sli yapmam ben ya yeter topladığım gibi dersen sanırım bu da idare eder seni: www.amazon.com
  • ucan spagetticanavari  (24.10.15 20:22:26 ~ 20:57:51)
al bak örnek fiyat görmek için: i.imgur.com işlemci soğutucu ve anakart yok. sata kablosuydu kasa fanıydı vs. yok... onlar ek daha.

kısmak için dediğim gibi psu biraz daha düşük seçilebilir ileride 3way sli yaparım demiyorsan...
kasa 900d yerine 750d olabilir.
ramler örnek olsun diye koydum birebir bu model olsun demiyorum. daha iyi vardır illaki, araştırmadım onu da...
ssd 250gb da olabilir.. oyunları kurmak için wd black yeterli performansa sahip.
ama ekran kartı konusunda özellikle ısrarcıyım. tek titan alacağına 2 980ti çok çok daha iyi olacak...
  • ucan spagetticanavari  (24.10.15 20:53:27 ~ 20:55:28)