sacma bir ram sorusu

merhaba, bilgisayarimda 2x2 ram var. bunlardan birini cikarip yerine 4luk takip 6'ya yukseltebiliyor muyum? yoksa 2, 4, 8 diye mi gitmeli?

6 yapabiliyorsun ama ramlerin uyumlu olmasi gerekiyor. bir de 64x os.

  • oshamahue  (19.10.15 17:14:00)
İstediğin kapasitede RAM takarsında hızlarına dikkat et. mümkün olduğunca eşit olsunlar.
Yada yeni iki ram al 2x8 olsun bitsin (bütçe varsa)

  • poseidon1  (19.10.15 17:24:00 ~ 20.10.15 09:39:01)
hizlarini gorebilmem icin bir yazilim var mi? (win10)
ne yazik ki en fazla 8'e yukseltilebiliyor. 8'e yukseltmeyi de dusundum ama o kadar da para harcamak istemiyorum su an.

intel i5 m560 2.67 ghz
4gb ram
intel hd graphics 1696 mb

ozellikleri boyle olan bi bilgisayarin ramini 8 yapsam buyuk bir fark yakalayabilir miyim? ya da 6?

not: cok az oyun oynaniyor, epey program kullaniliyor ve yuksek cozunurlukte filmler izleniyor. internette yogun bir sekilde surf yapiliyor.
  • hopeless  (19.10.15 17:42:25 ~ 18:06:28)
Görüşüm, performans artışı, vs. için sistemini 4GB'dan daha da artırmana gerek yok.

Sistemin laptop gibi duruyor. Ben oldukça iyi bir masaüstü sistem topladım. 4+4 ram takmayı düşünüyordum, sonra dedim ki 8 yerine şimdilik 4 takarım, oradan gelen 200 lirayla daha güçlü bir ekran kartı alırım. İyi ki öyle yapmışım, zira şimdiye kadar ram kullanımım en fazla 3GB'ı gördü.

Ha ram'i iki parça olarak kullandığında "dual channel" dedikleri hede sayesinde çok az da olsa bir performans artışı olduğu söyleniyor.

Uzun lafın kısası, 4GB seni ister laptop ister masaüstünde her şekilde götürür.
İlla bir yatırım yapmak istiyorsan, SSD'n yoksa mutlaka düşün.
  • clia  (19.10.15 18:06:32 ~ 18:06:53)
cpu-z adli program gosteriyordu sanirim ram hakkinda bilgileri.
ssd'in yoksa ona yonelmeni tavsiye ederim ben de.

  • jedilance  (19.10.15 18:18:09)
ramler aynı hızda degilse digeri de yavas olana gore calısır cok da sıkıntı cıkarmaz. bu olaylar ddr2 de bile cozulmustu.

  • bryan fury  (19.10.15 21:11:10)
al bi 4gb 6 olsun. bildik yaygın bi marka al yalnız ilerde yükseltmek istediğinde aynı marka/model bire bir ram takarsın, o şekilde performansı daha iyi oluyor diyolar.

  • yuto  (19.10.15 22:50:44)