askere alım tarihleri- avantajlar-dezavantajlar

bu konuda çeşitli efsaneler dolaşıyor, şu zaman gitsen kesin uzun çıkar vs. ya da şu zaman gitsen çok rahat eder, yatarsın vb.

Şubat, nisan, ağustos ve kasım arasında var mı avantajı şu, dezavantajı bu diyebileceğiniz özellikler? işten ayrılıp gideceğim için istediğim tarihi seçme özgürlüğüm var. herhangi bir kısıtım yok.

kasım ayında git.

  • joe dalton  (19.10.15 16:42:09)
@joe dalton neden?

  • yigitovic  (19.10.15 16:44:46)
yoğunlukla alakalı. en yoğunu kasım ve en çok önerileni. bil bakalım ben hangi dönemde yaptım? tabi ki kasım.
-kasım gidersen rahat edersin çünkü bazı birlikler kar yağınca eğitim yaptırmıyor.
-kasımda gidersen rahat edersin çünkü asker bolluğunda arada kaynama olasılığın artar.
-soğuk çekilebiliyor ama askerlikte sıcak hiç çekilmiyor. ocak-şubat arası 1 hafta duş alamadığım oldu. yazın öyle bir şey olsaydı intihar ederdim herhal

uzun yapmak istersen kasım'da gitme.
nisanda gidersen götün başın yanar duş alamazsın, her gün ütü yapman gerekebilir.
ağustos da aynı şekilde

falan filan

çok övdüm kasımı ama ben dataları sundum aslında sana. ona göre kendin yorumla. yazdıklarımın tam tersi bile çıkabilir, askerlik bu
  • dieselsingle2  (19.10.15 16:47:18 ~ 16:48:22)
kış ayı askerde geçirmek için daha uygun çünkü.
askerde ay hesabı olduğundan şubat ayı ile ağustos aynı sayıldığından 3 gün kısa yapıyorsun kış döneminde.
dönüş zamanında nisan olur mis gibi.
  • joe dalton  (19.10.15 16:48:19)
@joe dalton

Öyle şey olur mu lan, ay hesabı filan olmuyor gün olarak hesaplanıyor :)
  • burka  (19.10.15 16:54:57)
soğukları dikkate al.
genel olarak rahatlık şans işi, gittiğin yere bağlı, kışla yazla ilgisi yok.

kışın avantajı olarak günler kısa olduğu için çabuk geçiyor diyorlar, yani akşam 5-6 gibi işler güçler bitiyor.
yazın avantajı ise sıcak olması, kışın yapan çoğu insan soğuktan götüm dondu abi iyiki yazın gelmişsiniz, kışın çooooook soğuktu diye ısrarla söylediler yazı seçmemizin iyi olduğunu.

sonuç olarak soğuğun çok ciddi bir faktör olduğunu unutma, hele de nöbet filan tutarken her şey çok zor olabilir.
nisan iyidir, benim tecrübelerime göre tabii, eylülde gelirsin, bir tatil yaparsın, iş ararsın v.s.
  • primusinterpares  (19.10.15 17:38:29)
@zoghurt +1

ay hesabı olarak yapılır, gün olarak değil.
  • crescendo  (19.10.15 20:23:38)
kasım da git bence de avantajları,günler kısa havalar çabuk kararıyor günler daha çabuk geçiyor ya da sana öyle geliyor,yağışlı havalarda eğitim,iş vs pek fazla olmaz(en azından benim yaptığım yerde öyleydi),yazın sıcak havalarda askerlik hepten çekilmez bir hal alıyor çünkü havalar güzel herkes dışarda geziyor,tatilde eğleniyor sen askerdesin şafak sıkıştırması olayı tam böyle zamanlarda başlıyor.

bence tek dezavantajı soğuk havalar o da gittiğin yere ,düştüğün birliğe göre değişir.
  • sealth  (19.10.15 22:15:42)