ergen kız kardeşe okuma alışkanlığı kazandırmak

16 yaşında kendisi, bütün gün elinde telefon başka bir şey yaptığı yok. hayatında eline kitap alıp okumuşluğu yok hiç. küçük prens'i verdim ama bir haftada 30 sayfa anca okuyabildi o da benim zorumla.

daha sonra jules verne verdim onu da okumamış.

bir gün "bana seni seviyorum deme sev" diye 128 sayfalık bir ergen kitabı geçmiş eline, 1 günde okuyup bitirdi. gerçi kitapta kısa kısa özlü sözler var ama yinede bir günde bitirmesi büyük başarı.

kitap şu;

www.idefix.com

yazan kişi de ergen, aşka dair özlü sözler var işte.

hazır sevdiği tarzı bulmuşken buradan yürüyeyim zamanla daha düzgün bir şeyler okumaya alışır diye düşünüyorum.

hangi kitabı tavsiye edersiniz? şöyle mümkünse ince, aşk meşk konulu olan.

ipek ongun'un bi serisi vardı ya onu okusun.

  • elorelia  (19.10.15 15:09:27)
Sophie kinsella diye bir yazar var, bir alışverişkoliğin itirafları en bilinen kitabı sanırım. Ben ilkokulda onun pasaklı tanrıça diye bir kitabını okumuştum. Başka bir arkadaşıma da lisede İngilizce hocası dili hafif diye okutuyormuş. Bence o yaşa göre eğlenceli şeyler yazıyor. Alacakaranlık tarzı şeylere de bakabilirsiniz. Buna vakit ayırmanız çok güzel, umarım alışkanlık kazanır.

  • nanakomatsu  (19.10.15 15:13:46)
O yaştaki gençler dystopia içerikli şeyleri çok seviyor, Divergent serisi, Labirent serisi falan gibi bir şeyler ilgisini çekebilir.
Miss Peregrine'in Tuhaf Çocukları yeni çevrildi Türkçe'ye onu da beğenebilir.
Her Gün diye bir romanı da yeni çevrildi David Levithan'ın. Bu kitaba bayılma ihtimali %90, zaten lise öğrencileriyle ilgili ama çok hoş, düşünmeye sevkeden bir içeriği var.
John Green'in kitaplarını tavsiye edebilirsiniz.
Stephen Chobsky'nin Saksı Olmanın Faydaları romanı da iyi olabilir.

(Bir lise öğretmeninin klişe listesini izlediniz.)
  • sopiro  (19.10.15 15:16:17)
ince demissin ama
çalıkuşu
aşk ve gurur
Jane eyre
Bridget Jones un gunlugu

ille de ince isterem deyirsen ki ona da epsilon yayınlarının ince ince gençlikli aşk kitaplarını öneririm.
  • fallopian  (19.10.15 15:16:44)
bir genç kızın gizli defteri serisi (ipek ongun) o dönemlerde zevkle okunabilecek kitaplardan sanırım.
www.idefix.com

bir de mavi saçlı kız'ı okumuştum o yaşlarda.
  • demoniclewinsky  (19.10.15 15:18:15 ~ 15:19:13)
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

  • harvey  (19.10.15 15:20:37)
vampirli kurtadamlı filan seriler var ya onlar ile okuma alışkanlığı kazanabilir.
ergen kitaplarından devam oradan polisiyeye oradan rus klasikleri varoluşçular filan derken olur o iş.

  • nedendir bilinmez  (19.10.15 15:30:42)
İpek Ongun, Alacakaranlık serisi filan degilmis ama ben de tekrar edeyim. O donem butun arkadaslarim okudu bunlari. Polisiye romanlara bakabilirsiniz.

Cizgi romanlar belki hoşuna gider, bir de ince mitoloji kitaplari var. Yunan tanrilarini anlatiyor hikaye biçiminde. Icinde ask, entrika ne ararsanız var. Bir arastirin derim.
  • fraise  (19.10.15 15:52:25)
ipek ongun'un kitaplarını ben ortaokulda okuyordum, 16 yaş için değil onlar. o yaşlarda ne okuyordum diye düşünüyorum da,

sineklerin tanrısı
piano piano bacaksız
boleyn kızı serilerini okunabilirlik açısından tavsiye edebilirim. su gibi akıp gider. boleyn kızı, kraliçenin soytarısı, bakirenin aşığı
inci küpeli kız
  • nice tnetennba  (19.10.15 15:59:01)
o yaşta bizim dönemde "yatmadan önce 100 fırça darbesi" çok okunurdu ama okumasın:)

harry potter okuyabilir, gayet sürükleyici.
  • peggy  (19.10.15 16:02:24)
biraz geç kalınmış alışkanlık kazandırmak için ama yine de bir şeyler denenebilir. yukarıdaki öneriler gayet iyi. özellikle çalıkuşu.

  • ertalpius  (19.10.15 16:37:45)
komik bişeyler al.

dikkat yazılı var
yine mi yazılı var
kaç yıl oldu

filan gibi böyle komikli filan şeyler bul. zaten okuduğu kitap da bunlara benziyor.
  • ergenpezeveng  (19.10.15 16:50:04)
aynı durumda olan abla olarak kardeşime kitap almadım. hadi sen gel istediğini alalım dedim. aldıkları:
"kötü çocuk
aşkın müziği
ruh ikizi mi ruh öküzü mü"

her ne kadar onaylamaam da alışkanlık kazandırmak için böyle kalitesiz kitaplara verdim parayı.
  • mojiziku  (19.10.15 16:56:49)
whatpadd de takılsın

  • mesgul ve huzursuz  (19.10.15 21:36:45)