kedilere ev yapacağım, malzeme listesi

çıkartmam gerekiyor, iş çıkışı falan gideceğim bu koçtaş vb. mağazalar çok yakınımda değil.
dolayısıyla bir eksik gedik olmaması açısından burada "şunu da unutma" diyeceğiniz malzemeleri yazar mısınız?

1 kedi evi için:

50x50 5 tane kalın kontraplak kullanmayı planlıyorum, zemin çatı ve duvarlar için. kalınlıkları 2-3 cm olacak. birleştirmek için ne kullanayım?

zemine halıfleks malzemesi kestireceğim, uzun vadede hijyen sıkıntısı yaratır mı hayvanlar için?

Yalıtım için strafor

  • geven kafa  (16.10.15 10:17:46)
benzer şeylerin nasıl bir araya getirildiği şu sitelerde var kedi evi olmasa da, yardımı dokunabilir:

www.kendin-yap.com

nasilkolay.com

kartonla yapılanlar için ısı yalıtımı olsun diye strafor kaplıyorlar çevresini, su geçirmez siyah bantla kolay yapışıyor. ama kontrplağın ısı yalıtımını tasavvur edemedim şu an; gerek görürseniz siz de strafor kaplayabilirsiniz.
  • piremses  (16.10.15 10:19:03)
aynen strafor muhakkak soğuğu keser.

şurada güzel bir örnek var:

www.dailymotion.com
  • kaputt  (16.10.15 10:20:45)
  • demoniclewinsky  (16.10.15 10:21:59)
bir de önü tamamen açık kalmasın. ortada değil, bir köşede kedinin girebileceği kadar açıklık olsa yeter. öbür türlü çok soğuk dolar içerisi. bir de bunu yaptığınızda yere sabitleyebilriseniz ve imkanınız varsa birkaç tane birden yapabilirseniz muhitinizde kışı en az kayıpla geçirir kedicikler.

  • piremses  (16.10.15 10:24:12)
@demoniclewinsky bu çok iyiymiş, daha pratik.

  • yigitovic  (16.10.15 10:25:11)
@piremses evet yere sabitleme önemli, o apartman kapılarına üstten bantlamayı düşünmüştüm.

  • yigitovic  (16.10.15 10:26:25)
her sene aynı şekilde yaptıgım için ufak bir görsel hazırlayayım demiştim,sözlükte kedi evi projesi başlığında da başka yöntem ve videolar var ama bana en pratiği bu geliyor.
sokağımızdaki her apartmana yapmaya çalışıyorum:)
havalar soğuyor:/
  • demoniclewinsky  (16.10.15 10:27:41)
haliflex bit, parazit durumunda onlara yuva olacak ve arindirmasi mümkün olmayacaktir.

maket bicagi, maket bicagina yedek jilet, bolca ducttape, biz gibi bir sey denen sis. yaratici olmak zorundasiniz zaten.

ben yaptigimda ötesine gecemedigimden, ve bir türlü tutturamadigimdan, bizle delikler acip sonra siker gibi o deliklerden ip gecirmistim, gayet de saglam olmustu. ucuz bantlar islaninca hemen acilacak. strafor nispeten ucuz ve güzel materyal. bulabiliyorsan paslanmaz devasa civi ara, cadir baglar gibi hering gibi, yere sabitlersin, her yerde düzgün tas vs bulamayabilir, sabitleyemeyebilirsin. strafor alirken, dis cephelere tutturmak icin plastik bir pul ve plastik civiler kullanilir. onlara da bir bak, kullanabilir miyim acaba diye?

haberin olsun simdiden, cogu hizli/güclü yapistirici straforu eritir, ayni sekilde silikon tabancasi gibi seyler hem tutmayacak hem de eritecektir.
  • aynadakiyabanci  (16.10.15 10:35:49)
illa bir noktada yapıştırıcı kullanılması gerekirse "por uhu" straforu eritmez.
www.panokirtasiye.com

  • demoniclewinsky  (16.10.15 11:03:35)
Kedi evi nasıl bir ortamda olacak. Bulunduğu ortama göre farklı şeyler yapmak gerekebilir.
Halıfleksi kesinlikle tavsiye etmem, kreş v.s. gibi bir çok yerde yasaklandı. Temiz tutmak imkansıza yakın. Pireler bayram eder.

  • atatapiti  (16.10.15 14:35:34 ~ 14:36:29)
bence en pratiği, sağlamı, yıkanabiliri (hijyeni) : leğenden yapılanlar :

örnek : kedieviyapiyoruz.tumblr.com
  • titiraprap  (16.10.15 14:43:40)
@titiraprap çok güzelmiş de bunu sabitlemek zor olabilir. ama deneme yapacağım, eve yakın bir bölgeye yerleştirip ara ara kontrol ederim.

  • yigitovic  (16.10.15 14:54:46)
strafor plastik kelepceyle birbirine tutturulabilir
www.temalar.com

ducttape sart
  • jimicik  (16.10.15 14:58:25)
bence ev yaparken ısıdan önce hijyene önem vermek lazım.
bir kedi direkt ıslanmadıktan ve rüzgar almadıktan sonra kolay kolay üşümez.
ama yuvalar pis olunca mikrop ve mantar ürüyor. kediler hasta oluyor.
çevreye de pis koku yayıp rahatsızlık veriyor.
hijyen önemli :)
  • titiraprap  (16.10.15 15:23:56)