excel sorusu

belki milyon kez soruldu ama acil öğrenmem gereken bir durum oluştu o yüzden arayamadım.

bir sütunda
ahmet
mehmet
hüsnü
ahmet
ayşe
fatma
ahmet vs yazıyor diyelim ki. kaç tane ahmet kaç tane mehmet yazıyor bunları nasıl bulabilirim?
excel 2013

EĞERSAY / COUNTIF formülüyle bulabilirsin.

+eğersay("A:A";"ahmet") yazarsan A sütununda kaç tane ahmet yazdığını söyler.
  • cakabo  (14.10.15 14:37:24)
vaov bu formül bi harika dostum

  • safepassage  (14.10.15 14:58:53)
ya da formülsüz şöyle çözersin,
filtreleyip, hüreleri tarayarak sağ alt köşede kaç tane ahmet kaç tane mehmet var görürsün.

  • teritori  (14.10.15 15:27:17)
Egersay cok iynis bende yeni birsey ogrendim tesekkurler. Ben verilerden filitre ekleyip a dan z ye siraliyor boylelikle ayni isimler alt alta geliyor o sekilde cozumluyordum

  • gulsum  (14.10.15 16:28:36)
pivota atarak bu kolonu count menüsüne ve report filter menüsüne koyup istediğiniz değeri filtreleyerek de bulabilirsiniz.

  • piremses  (14.10.15 16:38:19)
pivota atınca filtreye gerek yok.
pivotta gösterdiği veriyi sağ tık
show value as seçeneğini "count" yaparsanız zaten bilgi olarak count gösterir.

piremses için yazmış olsum ama idare edin.
en makulu countif.
  • delikan76  (14.10.15 16:54:48)