bisikletten anlayanlar! 3 (aslında 4) model arasında kaldım

Artık aklımda marka-model yok fakat istediğim özellikler var.

Çift kat jant
V fren (çünkü tamiri pratik ve az masraflı)
Kalın tekerlek ( tarla yolları ve mıcırlı yerler ağırlıkta)
İleride hidrolik diske uyumlu kadro
Kilitlenebilir amortisör
28 veya daha büyük lastik.

İsteklerim bunlar. İkinci el olayından bir kez başım yandığı için sıfır almak istiyorum.

Bütçem max 950 tl.

Önce btwin rockrider 500 düşünüyordum fakat mekanik disk fren olayı canımı sıktı.
Sedona 710 güzel fakat en büyük lastiği 26.
Salcano astro 29v güzel gibi duruyor.
carraro 224 de iyi fakat ince lastiklere sahip.

Tüm tavsiyeleri dikkatle inceleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

astro 29v bu isteklerine en yakın ve bu bütçeyle alınacak en iyi 29er mtb modeli.
ama kadro ve jantlar disk frene uyumlu değil.
çok istersen ileride kadro ve jantları da değiştirmen gerekir. ha tabi vites/fren kolu da telli olduğundan mekanik disk ve v fren için, onları da değiştirmen gerekir. bildiğim kadarıyla tek parça halde fren ve vites kolu o bisiklette...
yani komple bisikleti değiştirmen lazım neredeyse. hidrolik disk istiyorsan baştan ona göre al.
  • ucan spagetticanavari  (13.10.15 09:45:47 ~ 09:46:31)
carraro 224'e kalın lastik takılır mı? tırtıklı dağ bisikleti lastiklerinden? bunun için uyumluluk gibi şeyler lazım mı?

  • yollarbenibekler  (13.10.15 09:48:50)
carraro 28" ancak jant boyu 29er mtbler ile aynı. mtblerin 29 olma sebebi lastik yanak genişliğinden de oluşan fark. 1" oradan geliyor...

sen carraro'ya 29" kalın lastik taktığında kadro ya da maşa dar gelebilir, sığmayabilir... deneyen görmediğimden bilmiyorum. 1.75 kullanılır da 1.95-2.2 vs. zor sanırım. taksan bile çamura girersin tıkanır vs.

ama astro'ya ince lastik takabilirsin. 1.50'ye kadar kesinlikle sorun çıkmaz, 1.15 kullanan ve sorun yaşamayan da gördüm ama garantisini veremem o çok ince. 1.35 belki yine sorun çıkarmaz...
  • ucan spagetticanavari  (13.10.15 10:00:56 ~ 10:01:57)
Öncelikle boy ve kilo.
28" teker dediğimiz hybrid bisikletler uygun bir tercih olacaktır istediklerinize göre.
- Specialized Crosstrail
- TREK DS Dual Sport
- Merida CrossWay
- Salcano City Sport

Aklıma ilk gelenler. Eğer boyunuz 178 - 185 cm ise temiz ikinci el bisiklet var satılık.
  • mahsus mahal  (13.10.15 12:20:33)
boy 175

salcano astro 29v'nin bir dezavantajı var mıdır?
  • yollarbenibekler  (13.10.15 12:36:32)
boyunun bisikletin tekerlek boyuyla alakası yok. uygun kadro boyu olduktan sonra 1.55 boylu kadın bile sorunsuz kullanır 29er bisikleti...
boyuna ve bacak boyuna uygun olması gereken jant boyu değil kadro boyudur...

  • ucan spagetticanavari  (13.10.15 14:49:21)