Askerlik tecilini bedelli askerliğe denk getirebilmek.

2015 Haziran ayında mezun oldum. 2017 Haziran ayına kadar tecilim var.

Eğer 2016 Eylül ayında yüksek lisansa başlarsam 2019 Eylül ayına kadar yüksek lisansı bitirmem gerekecek. (+3 yıl tecil kuralı)

Ben Aralık 1991 doğumluyum. yani yüksek lisansın tecil güzelliğinin muhtemel bitiş tarihi olan 2019 Eylül'da 27 yaşımdan 9 ay almış olacağım. Hesaplara göre
Bu durumda;

1) Bedelli askerlik her zaman 27 yaş ve sonrasına mı çıkıyor yoksa değişiklik oluyor mu?

2) Lisans'tan olan tecili 1 sene sonra yüksek lisansa başlayarak bozsam, kalan 1 sene tecili sonradan tekrar kullanabilir miyim?

3) Yüksek lisansa daha geç başlamamı önerir misiniz? (bedelli çıkmama ihtimaline karşı zaman kazanmak için vs.

Teşekkürler.

1- kafalarına göre
2- hayır
3- evet

Bunların dışında yüksek lisans askerliği 3 sene 4 ay tecil etme hakkı veriyor ya, o 3 sene dolmadan önce başka bir üniversitede yüksek lisansa başlarsan süre sıfırdan başlıyor. Tek dikkat etmen gereken nokta ikinci başlayacağın yüksek lisans programının ilk eğitim gününde, hala bir önceki yüksek lisansın tecil süresi içerisinde olman gerektiği.
Ha tabi bir de bir yüksek lisanstan mezun olursan bir sonraki adım ancak doktora olur. az önce söylediğim şey, yüksekten yükseğe mezun olmadan atlama şeklinde.

detay hesaba girmedim ancak şu da var, yüksekten mezun olduktan sonra +1 yıl tecil hakkı doğuyor.
  • okumayi sevmeyen okur  (12.10.15 23:24:00 ~ 23:25:15)
1) değişiklik olabilir. 2011 yılında 30 yaş sınırı vardı, son bedellide ise 27 oldu bu yaş sınırı.

2) kullanamazsın

3) öneririm. ben de öyle yaptım, yapıyorum hala. okul bitti 2 sene ertelettim. 2 sene dolunca yuksek yapmaya başladım. 1,5 senedir yuksek yapıyorum. 1,5 yıl hakkım aldı(bizim okul maks 3 sene izin veriyor, uzaktan eğitim) 1,5 sene sonra yarım bırakıp yeniden kayıt yaptırcam farklı bir bölüme.
  • leni 09  (12.10.15 23:28:16)
Bedelliyi 3 ayla kaçırmış biri olarak;

1) Genelde minimum sınır 27 veya 28 oluyor.

2 ve 3 combo cevap) Yüksek lisans için tecil yaptırdığın an o 1 senen çöpe gidiyor. Yani ben senin yerinde olsam şu an çalışırım ve 1 senemi doldurmaya bakarım. Hem biraz para biriktiririm (yüksek lisans burslu da olsa) hem de bedelli askerliği kesinleştirerek yüksek lisansa 1 sene geç başlarım. Hatta 2017 bahar dönemi başvurusu yaparak 2020'ye kadar tecil ettirirsin. Kafa rahat eder :)
  • regardless  (12.10.15 23:30:14 ~ 23:31:36)
35 yaşına kadar askerden kaçabiliyorsun.
bedelli genelde 27 yaş civarına çıkıyor.

  • sta  (12.10.15 23:35:49)
Yüksek lisanstaki amacın ne? Sadece askerlik tecili mi? Yoksa yüksek lisanstan mezun olmak mı istiyorsun?

Eğer sadece askerlik içinse, öncelikle 2 yıl tecili bekle. Sonra yüksek lisansa kayıt ol. 2.5 yıl sonra o yüksek lisanstan çıkmadan, yeni bir yüksek lisansa başla. Birinci yüksek lisans kaydını sil. Bedelli çıkana kadar 2.5 yılda bir yüksek lisans değiştir, hiçbirinden mezun olmamalısın ama. Mezun olursan 1 yıl içinde doktoraya başlaman gerek, yoksa tecil biter.

35 yaşına kadar böyle götürebilirsin maddi gücün imkan verirse.
  • harzem  (12.10.15 23:37:47 ~ 23:38:17)
master yapıyosan 29a doktora yapıyosan 35ine kadar ertelebiliyosun kısacası lisansla 35e kadar gitme gibi bi kafa yok

  • KidLazer  (12.10.15 23:38:28)
Hayır normal üniversitede 29 yaş, yüksek lisansta 35 yaş, doktorada sanırım 40 yaş.

edit: doktora da 35 yaş olabilir. Örnek:
oim.ieu.edu.tr
ogrenciisleri.comu.edu.tr
  • harzem  (12.10.15 23:39:56 ~ 23:42:05)
1- belli olmaz
2- hayır
3- 1 sene daha geç başlayabilirsin
  • cekilmis gayfe  (12.10.15 23:40:56)
@harzem aslında iki yıl sonra yüksek lisansa başlarsam bitirmeyi de düşünebilirim çünkü bu durumda 2022 yılına kadar tecilim olmuş olacak. yanlış hesap yapmadıysam.

  • dunden kalmis yemek  (12.10.15 23:42:15)
2017'den 2020'ye kadar yüksek lisans yapsan, sonrasında 2021'e kadar tecil edebilirsin. yüksek lisanstan sonra 1 yıl tecilin var. sonra da başla bi doktora programına :D

  • harzem  (12.10.15 23:43:32)
ek olarak eğitim ile erteleme devam ederken iş imkanlarını değerlendirip bir şekilde yurtdışında 3 yıl çalışırsan bedelli yasası çıkmasını gerek kalmadanda bedelli yapabilirsin.

  • christopher nolan  (13.10.15 00:29:40)
hocam net söylücem: 30 yaşına kadar istersen aylak aylak gez kimse seni askere falan alamaz, enayi gibi askerlik şubesine gitmezsen. o yüzden illa ki bedelli denk getirirsin.

bi de 1000-2000tl falan ceza ödersin taş çatlasa.
  • tchuck  (13.10.15 00:31:35)
6 ay yap gel daha rahat edersin.

  • cevizlikarpuz  (13.10.15 00:57:40)