[]

Gaz gezegenler

jüpiter, saturn, neptün bunlar hep gaz gezegenmiş. yani ayak basacak bir kara parçası falan yokmuş. ben bunu anlamadım. belli gazlar bir araya gelip nasıl gezegen olmuş ki... biri açıklayabilir mi?
 
  • dedim dedim de kime dedim  (10.10.15 18:09:57) 
Kütleçekimi. Onların merkezinde de çekirdeği var.


  • angelus  (10.10.15 18:19:34) 
gaz devi dense de onlarında çekirdeğinde ağır metaller ve kayaçlar var. bu çekirdekte alt kademelerde çok yüksek basınç altındaki gazlarla örtülüyor. evet bir kara parçası yok. bu gezegene gönderilecek sonda da toplam yoğunluğunun gaz yoğunuluğuna eşit olduğu derinliğe kadar inip orada kalır. ha o zamana kadar çalışır halde kalır mı ayrı mesele (gazın yoğunluğunu ortalama 7-8 gr/cm3 düzeyine getirecek bir basınç).


  • tururo  (10.10.15 18:40:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.