Koalisyon sorusu

1 Kasımda da benzer bir sonuç çıkarsa AKP+CHP yada AKP+MHP koalisyonu sandalye sayısı bakımından olabilecek.

Ama CHP ile MHP anlaşıp "biz bir blok oluşturuyoruz, koalisyon için akp gelsin bu blokla görüşsün" diyebiliyor mu?

Bu durumda chp'nin yada mhp'nin alacağı bakanlık sayısı 2'li koalisyona göre 1-2 sandalye azalır. Ama akp'nin daha büyük kaybı olur bakanlık sayısı açısından ve daha demokratik bir bakanlar kurulu olur.

imkansız bir durum mu? yoksa sadece chp ile mhp'nin bu konuda anlaşmasına mı bakıyor olay ?

teoride yapılabilir, aksi yönde kural yok, pratikte devlet bahçeli yaşadıkça bizi akp'ye mahkum edecek.

  • harzem  (08.10.15 16:02:52 ~ 16:03:04)
@tolkien

tabii ki o daha akıllıca ama benim sormak istediğim 2 parti 276'yı geçebilse bile ekstradan 1 partiyi alabiliyor mu koalisyona? Teorik olarak alabiliyor o zaman.
  • akatreil  (08.10.15 16:05:34)
hdp'nin destekleyeceği bir oluşuma girmeyeceğini her zaman söylüyor bahçeli. inşallah tek başına iktidar çıkar ama koalisyon olacaksa da ak partisiz bir koalisyon pratikte çok mümkün görünmüyor. çünkü mhp-chp arasındaki doku uyuşmazlığı ak parti-mhp arasındakinden çok daha fazla. en kuvvetli ihtimal ak parti-mhp koalisyonu bence.

  • animalman  (08.10.15 16:06:48)
276 yı bulmayan herhangı bı kombınasyon hıc bısey yapamaz. bırını hdp desteklemez desteklese mhp olmaz fln. akp toptan comak kendısı haric. reyız de kımseyle koalısyona yanasmaz.

  • bryan fury  (08.10.15 16:22:29)
akp tek başına iktidar olmazsa mart'ta tekrar seçim var.

  • [silinmiş]  (08.10.15 16:33:23)
1 kasımda tek başına iktidar çıkmazsa büyük ihtimalle akp-mhp koalisyonu olacak.

  • raskolnikovv  (08.10.15 16:42:22)
chp ile mhp anlaşırsa ve akp ile öyle görüşürse, akp de kabul ederse olur. önemli olan partiden ziyade milletvekilidir. yani akp ile chp 276 yı geçiyor diye mhp dışaarıda kalmak zorunda değil, chp ile anlaşıp koalisyona girebilirler ama bayağı zor tabi orası ayrı.

  • elfangor  (08.10.15 16:56:18)