suyu 70 yıl boyunca nasıl saklarım?

seramik kaplı havası alınmış bir depoda yayla'dan gelen işlem görmemiş su 70 yıl dayanır mı? buna yönelik çalışma var mı?

Bayatlar ve yosun problemi olur diye düşünüyorum. Sadece meraktan soruyorum. Ne için saklamayı düşünüyorsunuz?

  • hayde bre  (06.10.15 15:06:14)
Teorik olarak içinde hiçbir canlının, bakterinin olmaması gerekiyor. Böyle bir sterilizasyon çok zor. Tek bir bakteri bile uzun vadede o suyu yosuna çevirir.

Ek olarak (tahmin yürütüyorum) 70 yılda hareketsiz, çevrimsiz (yani buharlaşmayan, yoğunlaşmayan, bir yerlerden geçerek içine mineral almayan) suyun 70 yılın sonunda içilebilir olacağını sanmıyorum. Steril olsa bile (ki astronomik laboratuvar koşulları dışında bu da mümkün değil) tadı hoş olmaz diye düşünüyorum.

Havasız, deforme olmayacak bir konteynırda (en sağlıklısı cam olsa gerek) sterilleştirildikten sonra belki teorik olarak uzun süre saklanabilir.

Hemmen ekleyeyim: Ben sıvı olarak saklanacağını kabul ettim. Donunca mineral yapısı değişiyor. Hacmi de değişiyor.
  • yirmisantim  (06.10.15 15:26:22 ~ 15:28:30)
soğutarak 70 yıl zaten imkansıza yakın bir şey :)

çocuklarıma torunlarıma vasiyet olarak düşünüyorum @hayde bre

peki buharlaştırıp, kaynatıp yeniden damıtsak? içindeki bakteriler ne olur?
  • dieselsingle2  (06.10.15 15:58:25)
dieselsingle2 torunlarını düşünüyorsun herhalde :) (bkz: su savaşları) boşver düşünme bunları ne demiş adam benden sonra tufan...

  • kakao  (06.10.15 15:59:05)
panpa torunlarına adam gibi miras bırakmak istiyorsan deli gibi fıçı viski depola. onlar orada yıllanır değerlenir. şarap da olabilir.

  • patr  (06.10.15 16:59:56)