[]

İşçilik Hesabı

Çalıştığım şirkette genel müdür çalışanların saat ücretini yıllık brüt maaşlarını 220 güne bölerek hesaplamaya çalışıyor. Haftasonları ve tatillerin hesaba katılmaması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu şekilde bakıldığında parça başına işçilik ücretleri çok artıyor ve ürün piyasada satılamaz bir duruma geliyor.

Peki bu 220 gün mevzusunun doğru olmadığını ben bu adama nasıl anlatabilirim?


 
www.tebkobitv.com

siz nasıl hesaplıyorsunuz?
  • dedim dedim de kime dedim  (06.10.15 09:45:32) 
verilen linkle sorulan sorunun alakası yok. linkteki problem bir mesai gününü 7.5 saat mi, 9 saat mi almalıyız da ona göre hesaplamalıyız şeklinde bir sorun. orada da ay 30 gün sayılmış (30 x 9 saat = 270 mi, 30 x 7.5 saat= 225 mi diye soruyor).

soruda ise bir yıldaki hafta sonu ve bayram tatilleri düşülerek yılın 220 iş günü bulunup yıllık brüt maaş 220'ye bölünüyor, günlük ücret bulunuyor. tabii ki normalde 360 gün olarak kabul edilmesi gerekirken 220 gün kabul edilince gün ve saat ücretleri aşırı artıyor. maliyeti de bundan hesaplarsan ürün fiyatı aşırı artıyor.

bunu anlatmak çok kolay ama anlamak isteyene. "bu ücretler 30 günlük ücret. ay 30 gün, yıl da 360 gün kabul edilir. çalışsa da çalışmasa da o günün ücreti verilir zaten. bizim verdiğimiz maaş sadece çalıştığı günün maaşı değil, tüm ayın maaşı. ha tatilde ekstra çalıştırıyorsan ayrıca onun da parasını verirsin, hatta 1.5 kat verirsin ki ona zaten fazla mesai deniyor. adam tatil olduğu halde cumartesi günü işe girse, pazar günü işten çıksa bu adam tatil olduğu halde, elini işe sürmediği, hatta işe bile gelmediği halde 2 günlük ücretini alır" derseniz anlaması lazım. anlamıyorsa bırakın maliyeti yükselmiş satılmayan ürünleriyle oynasın pabucumun genel müdürü.
  • kibritsuyu  (06.10.15 10:39:14) 
aylık sigorta bildirgelerinde, aylık brüt ücretin dayanağı olarak, çalışılan gün sayısının 30 olarak gösterildiğini söyleyebilir, bildirge tahakkuklarını gösterebilirsiniz. sanırım bu şekilde anlar.


  • tedirginlik hucresi  (06.10.15 13:32:43) 
Yok, anlatamıyorum, adamların çalıştığı gün belli, saat sayısı belli diyor. Açıkçası aptal gibi hissediyorum kendimi.


  • qui gon  (06.10.15 14:48:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.