Bir türlü uygun ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı yapamıyorum

Karbonat + limon + sirke karışımı yapıyordum bir süredir; tabakları çizdiğini fark ettim ve 100 parça eşya koyduysam, 15'i kirli çıkıyordu, içime sinmedi, bıraktım ben de.

Deterjan da kullanmak istemiyorum öte yandan. Kullanacaksam 2 haftada 1 kullanayım mesela.

"uğraşma ya, koy deterjanı gitsin", "bence deterjan o kadar zararlı değil", "neden deterjan kullanmak istemiyorsun?" gibi yorum niteliğinde cevaplarla gelmeyin nolur.

Ben şöyle bir karışım denedim, şu konuda şöyle bir püf noktası var diyebilen birileri var mı?

boraksı denedin mi? soda çiziyor olabilir, boraksı suda çözdürüp kullanırsan çizilme olmaz. ağır kirler sodasız olmaz yalnız, boraksla birlikte soda kullanman lazım ya da bulaşıkları yemek artıklarından fırça yardımıyla iyice arındırıp makineye koyman lazım.
boraksı 1/2 oranında kaynar su ilave ederek çözdürebilirsin.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (05.10.15 14:27:55)