"Kezban" sizce ne demek? (Bu duyuru tarihe geçsin, bizzat @author cevapladı)

Ciddi soruyorum.

Benim anladığım dedikoducu, hayattaki tek derdi beğenilmek olan, "erkeği köpek ederim" kafasında olan, "bir erkek benimle konuşuyorsa bana yazıyordur" diye düşünen kadınlar "kezban". Benim kafama yatan tanım bu diyeyim.

Bir kısım ise okuyup, kariyer yapmayı önceliği yapan kadına "kezban" diyor. Bir kısım da hakkını arayan kadına "kezban" diyor.

Yani kezban tabirinin kullanımı kimi zaman mizojinizme vardırılıyor gibi geliyor bana.

Sorum da bu yüzden bu şekilde: "Siz" kime kezban diyorsunuz?

Edit: Ben okudum, sizler de okuyun: (bkz: #32145976) @mistreated'a teşekkürler.

Edit 2: Cem Şancı'nın (@author) kendi yaratımı olan "kezban" sıfatının tanımını aşağıda kendi cümlelerinden okuyabilirsiniz. :D

Senin anlattigin su videodaki kiz:

m.vidivodo.com
  • Traveller  (14.09.15 01:30:43)
kezban işte yaa.. kezbanın tanımı mı olurmuş.. kezban yani

  • füt  (14.09.15 01:31:15)
Bence kimse degil ya.

Ben boyle anlami kisiden kisiye degisen, herkesin farkli yorumladigi kelimeleri sevmiyorum. Sonucta o kisinin o ozelligini betimlemek icin baska sifatlar var zaten.
  • yuzır  (14.09.15 01:34:05 ~ 11:33:00)
kezban öyle bir kelime ki, doldurması gereken bir boşluk olunca kendiliğinden dökülüyor ağızdan. Tanımını yapmak zor.

  • oğlum çok zor lan  (14.09.15 01:35:02)
hmm, kezban genis bir tanim :P
sanirim kezban bana gore su demek;
"nurten ben erkegimi kapimda kole yaparim!" diyen, sosyal medyada "suskunluğum asaletimdendir" ya da "lafa bakarim laf mi diye, söyleyene bakarim adam mi diye" gibi seyler paylasan insanlar.
erkegine de kamil mi deniyordu?

guldu verecek diyen erkekler = konustu mikecek diyen kadinlar, ikisi de kezban mesela.
butun olayi saga sola caka satmak olan insanlar kezban sanirim (bkz. yeni gelin evleri)...
bilemedim :/
  • chaotic good  (14.09.15 01:35:10)
Playlist'inde demet akalın, hande yener, serdar ortaç ve türevleri varsa ben direk kezban diyorum. Ortalamanın üzerinde güzelliği bile olsa çok fazla konuşmuyorum.

  • makarnavodka  (14.09.15 01:38:48)
eski kız arkadaşlarımdan biri beni kız kuzenlerimden vs. kıskanırdı. çıkarttığım 500 tl limitli öğrenci kredi kartı ev adresine gidince (nereye gidebilirdi ki?) "ayda annene 500 tl gönderemeyiz" diye trip yemiştim. bilgisayarım bir süre onda kalmıştı, geri aldığımda internette, hatta sözlükte "ANNESİYLE EVLİ ERKEK" (evet büyük harfle aratmış) diye arattığını farkettim.

ben bundan başkasına kezban demiyorum. drama queen diyorum, bonerella diyorum yine kezban demiyorum. tam author tanımına uymuyor farkındayım da yaşadığım bu.
  • ron dennis  (14.09.15 01:40:07 ~ 01:40:41)
Cinsiyetci olmasin diye soyluyorum. Tum erkekler de mukemmel degil.

Abi bu Turk kizlari da elletmiyor bile Avrupalilara baksan...

Abi hatun bakire degilmis bir kere verir mi

Abi hatun bakire degil ben bunu bir guzel s..m tam or..pu cikti

Evlenecegin kiz bakire olacak abi...ben istemem oyle...

Yukaridaki de kezban erkege ornek
  • Traveller  (14.09.15 01:40:42)
@acemi
author'u nereden bulup da sorayım? :) onun bulduğunu bilmiyordum bu arada, ki entry'lerini de okurdum denk geldikçe. "pırlantayla kaplı dildo" icat etmişti, onu hiç unutmam.

  • whimsical  (14.09.15 01:42:52 ~ 01:44:06)
  • mistreated  (14.09.15 01:45:42)
Türk insanına has bir sürü kötü özelliği bünyesinde toplayana ve bu özelliklerle dikkat çekici hale gelene kezban diyorlar.

  • mistreated  (14.09.15 01:47:57)
@mistreated
büyük bir dikkatle okuyorum polly jean'in entry'sini. :) 7. paragrafı bitirdim, şimdilik gayet yerinde eleştiriler.

edit: okudum. tespitlere hayran kaldım desem abartmış olmam. entry'de yazanların tamamına katılıyorum.
  • whimsical  (14.09.15 01:52:16 ~ 02:08:02)
HALKIN KENDİ KENDİNİ YÖNETMESİDİR

  • patr  (14.09.15 01:52:36)
"erkeğim beni taşıyabilmeli", "(altından kukum karşılığında) ev isterim, araba isterim, isterim de isterim", "suskunluğum asaletimden" gibi cümleleri kurabilen, kendini dünyanın en kıymetlisi gören, eğitim düzeyi düşük, maddi durumu yetersiz kadınlar canlanıyor benim gözümde ya da bu tabandan gelen, iki türkçe kelime arasına muhakkak bir ingilizce kelime sıkıştıran, sözde şehirli plaza kadınları.

  • devilred  (14.09.15 01:56:24)
2 bira içmeyen kızlara kezban denir

  • anti silence  (14.09.15 02:25:49)
@author dedik geldi valla adam.

Emeğinize sağlık. :)
  • whimsical  (14.09.15 03:38:13)
Hakikaten şurada authoru görünce maziye gittim, yüzümü bir gülümseme kapladı. Duyuruda arada güzel şeyler de oluyor.

  • ron dennis  (14.09.15 03:44:53)
niye okuyalim ki, hasta bir kalemin fikirlerini?

"kezban" icindeki zehri ne yapacagini bilmeyen erkek egemen kafanin kendini ele vermesi demek, baska sey degil. zeval sahipligi isaretidir. kadin yahut erkek icin, kadin dusmanligini ifsa eder.
  • e haliyle  (14.09.15 04:15:11)
@e haliyle
"Okuyun" ifadesini @polly jean'in entry'si için kullandım, @author'un cevabı için "kendi yaratımı olan 'kezban' sıfatının tanımını aşağıda kendi cümlelerinden okuyabilirsiniz. :D" yazdım; yanlışlık olmasın o konuda. Söz konusu entry'i tavsiye ederken, söz konusu cevabı ise "kavramın tanımını kavramın yaratıcısının ağzından okuyun" minvalinde haber veriyorum. Aradaki fark bu.

"Kezban" diye uydurulan işbu sıfat, uydurulduğu zamanda, erkek egemenliğini farkında dahi olmadan güçlendirir/onaylar pozisyondaki kadınlara haklı bir eleştiri işlevi görürken, artık -benim de duyuruda "kimi zaman mizojinizme vardırılıyor" diye yazdığım üzere- kadın düşmanlığını ifade ediyor evet.

Duyuruyu açma sebebim de zaten bu. Tam olarak neyi eleştirdiğinizi anlayamadım o yüzden.
  • whimsical  (14.09.15 04:24:54 ~ 04:37:09)
35 yaş ustu hala evlenmemiş türleri vardır, aman diyeyim fazla yaklaşmayın uzak durun; ısırmayı gectim yer vala bir lokmada.

  • redeath  (14.09.15 07:20:31)
Haha author :)

Değilse de sabah sabah nostalji oldu.

Kendimi 15 yaşımda hissettim

Kezban da, arapçadır, yalan demektir. Anlamıyla paralel yalandır bencileyin.
  • cecilia  (14.09.15 08:10:15 ~ 08:14:30)
Kısaca içi boş, Meriç ilgisine dayalı, her an tarumar olmaya hazır özgüven.

  • arnold schwarzeneger  (14.09.15 08:33:30)
Danisikli dovus gibi ama..

Author "1550 kisiyle sevismis scat yapmis agzima bosal diyen bakire namuslu"dir derdi. Insanlar degisiyor.
  • stevie  (14.09.15 09:17:03)
Cem şancı kim olum?
Herkes tanıyor bi ben mi cahilim

www.eksiduyuru.com
  • basond  (14.09.15 09:31:44)
@stevie
Teessüf ederim. @acemi tanıyordur belki kendisini de o haber vermiştir diye düşündüm ben. Benim ne işim olur @author ile, tanımam ve sevmem. Sözlükteki trollüğünü gerçek dünyaya taşıyıp sözlükte yazdığı konular hakkında kitap yazmış olduğu için sevenlerini de soğutmuş bir kişi kendisi. Şimdi 40 küsür yaşında olmalı adam, gelmiş "kezban"ın tanımını yapıyor... Eğleniyorum ben de işte. :)

@basond
Ben de birisi o isimle nick aldı, geldi cevap yazdı herhalde diye düşünüp emin olmak için duyurularda o nick ile arama yaptım "Cem Şancı" diye, 2010'lardan duyurular filan çıktı. Adın anıldıkları arasında ise senin duyuruyu da gördüm, belki oraya yazdığı cevabı copy-paste etmiştir dedim ama baktım cevap yok. Ben de komik buldum bu durumu.
  • whimsical  (14.09.15 12:49:28)
Kezban tanımlamak ofsaytı tanımlamak gibidir,

biliriz ama tanımlayamayız ya da bir ofsayt pozisyonunu teşhiş etmek gibidir, kimine göre buz gibi ofsayttır kimine göre de alakası yoktur.

bazı davranışları karşısında bir kıza, ahanda Kezban der birisi, kimisi de yok yaa onun kezbanlıkla ne alakası var ota boka ofsayt aman pardon Kezban diyosunuz der.
  • wilhelmwasmuss  (14.09.15 20:28:40)
vay anasını kezbanın gücü author'u yenmiş. adam cinsiyet değiştirmiş.

kız görünce kaçın diyor

okumadım yazdıklarını. son cümleye baktım. kendisini de bilmesek George clooney filan sanacağız :)
  • mea maxima culpa  (14.09.15 23:20:10 ~ 23:27:13)
whimsical+1

  • limoncello  (14.09.15 23:22:15)
türk kültüründe davranışından hoşlanılmayan dişi birey demek. böyle popüler kültüre düşmesiyle kapsamı muğlak avam lafları kimseye demiyoruz, diyeni de ciddiye almıyoruz. birinden hoşlanmadıysak neden hoşlanmadığımızı söylüyoruz.

  • rubenanyukov  (14.09.15 23:44:55)