[]

daha güzel yazmak

daha güzel, daha akıcı, okunabilir yazabilmem için neler yapmam lazım? okumam lazım biliyorum da özellikle önerebileceğiniz yazarlar, kitaplar var mı?
 
Yazarak geliştirebilirsin. Ama bu alana el atmış bir sürü 'kişisel gelişim' eseri vardır: İyi yazma yeteneğine sahip kimsenin umursamadığı kitaplar. Bunun dışında sözcük ve cümle kurma kalitesini geliştirmek için klasikleri(hem Türk hem de Dünya) okuman lazım.

Çocukluğu düşün; dil ve yazma kabiliyeti imitasyon ve tecrübe ile gelişir.
  • protector  (01.09.15 20:02:46 ~ 20:03:25) 
Klasikler ile başlayabilirsin ama çeviriye dikkat etmen gerekiyor. İletişim, Can, İş Bankası, Yky dışına pek çıkma.


  • mutlusismankedi2015  (01.09.15 23:18:13) 
İyi çeviri okumak iyidir, iyi Türkçe edebiyat okumak bana kalırsa daha da iyidir. Ben kitap çevirmeniyim; güzel, akıcı ve okunabilir yazmak işin önemli bir parçası elbette. Şahsen sevdiğim, kendimce iyi ve Türkçeyi kullanma şekillerini beğendiğim yazarları belirli aralıklarla döndürür döndürür okurum. Ne bileyim, Sevgi Soysal, Sabahattin Ali, Yaşar Kemal gibi.

Bir de güzel ve akıcı yazabilmek için çevirmenlerin kullandığı başka bir taktik de şiir okumak. İyi şiir dil esnekliği kazandırır, imgesel düşünmeyi öğretir. Çevirmen arkadaşlarımdan, kitap çevirdikleri sırada, sabah akşam Turgut Uyar okuyanlar biliyorum mesela.
  • idyl  (01.09.15 23:29:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.