toefl belgesi noter çevirisi

selamlar,

thy iş görüşmesi için toefl sonuç belgesinin aslı ya da noter onaylı sureti isteniyor. noterden aldığım fiyat 450 tl civarı çeviri ve noter onayı için. rakamdan anlaşılacağı üzere bu parayı vereceğime gider toefl'a bir daha girerim. bu işin başka türlü çözümü yok mu? belgenin tamamı yerine belirli bir kısmını çevirmek ve onaylatmak gibi mesela...

not: sınav açıklanalı 2 ay olmasına rağmen, belgenin aslı hala elime ulaşmadığı için, böyle abuk bir yönteme başvurmak durumunda kaldım malesef...

yardımlar ve öneriler için şimdiden teşekkürler.

sadece sonuc olan kismi tercume ettirdim ben thy kabul etti pilot adayligi icin basvururken.

o sonucun oldugu cerceve ustteki id ve tarih yazan kisim.

ceviri yapan 20 tl aldi ; noter 50 tl idi galiba. besiktasta yaptirdim.
  • spy of soul  (18.08.15 09:34:04)
çok yakın bir arkadaşım da thy'ye başvurduğundan nasıl yapıldığını biliyorum.

elinizde ets'nin internet sitesinden aldığınız toefl skoru çıktısıyla noterden önce bir yeminli tercümana gidin. bu çıktının toefl skorunuzu gösteren ve açıklamaların bir kısmının olduğu ilk sayfası yeterli. bunu yeminli tercümanda türkçeye çevirttirin. yeminli tercümanlarda toefl çevirisi şablon halinde olduğundan dolayı istenen miktarlar 100 liradan kesinlikle aşağıda. 50 lira ya da altı olabilir bu çevirinin fiyatı.

yeminli tercümandan mühürlenmiş bir şekilde aldığınız çeviriyi, ve orijinal metni notere götürün. noter, yeminli tercümanın çevirisinin üzerine aslı gibidir mealinde bir damga vuracak. aslı gibidir fiyatının da 30 küsür liralar olması gerek. (geçenlerde diploma'ya vurduklarında bu kadar almışlardı. hadi 70 alsınlar en fazla. ama 450 filan gibi bir rakam kesinlikle değil.)

noter ya da yeminli tercüman, bir ihtimal, götürdüğünüz çıktıyı güvenilirlik açısından yetersiz bulabilir ve ets'nin internet sitesine girip orijinal skorunuzu internet üzerinden görmek isteyebilir işlem yapmadan önce. bunun da sorun olacağını sanmıyorum.

ama 450 liradan daha aşağı bir fiyata kesinlikle halledebilecek bir şey sizinki.
  • ozzycatt  (18.08.15 09:41:28)