ziraat bankkart harçlık avans&internetten alışverişle ilgili bi sual(caps)

kısa ve öz anlatıcam.

harçlık avansa borcum 283 tl (300 tl limiti var)
yaklaşık 290 tl lik internet alışverişi yapmak için hesabıma 305 tl yatırdım.
yatırdığım para vadesiz hesabıma geçti.
borç hala duruyor.
internetten alışverişi yapsam(pegasus uçak bileti) bu 305 ten kesilir mi?
kesilmezse kart yoluyla ve internetten bileti alabilmek için ne yapabilirim?

resimle ilgili: internetten bakınca işime yarar bişey yapabiliyorum galiba. resimde kırmızıyla dikdörtgen içine aldığım kısım benim internetten alırveriş yapmamı engeller mi? çip falan dediği yer.

bazı yerler banka kartından çekim yapmıyor, kredi kartı olacak illa. pegasus öyle mi ona bak. banka kartı kabul ise 305 liralık vadesizden çekilir. harçlık avans borcun da durur.

305'ten kesilmezse eğer, yani banka kartı değil kredi kartı istiyorsa pegasus, bu durumda senin kartının kaç yıllık olduğunu sormalıyım. benim gibi 3 yıldan fazlaysa eğer yapacak şey yok, bizim kartımız yalnız banka kartı özelliğinde. ama 1 yıllık yeni genç bankkartlar aynı zamanda kredi kardı özelliğine sahip. o zaman harçlık avans hesabına ödeme yapıp orayı sıfırlar ve ödemeni yaparsın.

çip kısmı kredi kartı kısmını ifade ediyor olmalı. o kısma para aktarılmadan da internetten alışveriş yapılıyor çünkü yakın bir zamanda kuzenim bu şekilde internetten taksitli bir alışveriş yaptı.
  • tip isteyen hukukcu  (03.08.15 14:12:10)
Evet yapabilirsin. Hesabındaki nakit para da harçlık avans da kredi kartı gibi harcanabiliyor. Öncelikli olan nakit. Şunu mesela çok yaptım: Hesabımda 30 tl var, harçlık avans bakiyem 300 tl. Ve ben 60 tl lik bir şey alıyorum internetten. Hesabımda 0 tl oluyor, harçlık avansım da 270'e düşüyor.

Yani istiyorsan git bi 30 tl'sini çek onun. 275+17 den 292 tl lik bi alışveriş yapabilirsin.
  • youshookmeallnightlong  (03.08.15 14:21:00 ~ 14:23:17)