uyku problemi

çok uzun süredir hiç sağlıklı uyku uyuyamıyorum. geceleri sürekli uyanıyorum hiçbir şey olmasa bile ki zaten uykum çok hafif odanın kapısı gıcırdamadığı halde ve tam kapalı değilken bile açılsa hava akımından uyanıyorum resmen. bu yüzden sabahları çok yorgun kalkıyorum.

son darbe dün gece oldu. dün spora başladım, bi önceki gün yüzmüştüm o yüzden kaslarım ağrıyordu. spordan sonra iyice yoruldum. şimdi güzel bi uyku çekerim diye düşünüyordum. bir de üstüne bir bardak süt içip, kas gevşetici ilaç içtim. uyanma ihtimalim sıfırdı ancak yine 3-4 sefer uyandım gece.

ne yapmamı önerirsiniz?

Sporu çok geç saatte yapma. Metabolizmanın yavaşlaması için bünyeye zaman tanımalısın. Akşamları da hafif ye. Yeme içme işini uykudan 2-3 saat önce bitirmeye çalış.

  • arnold schwarzeneger  (28.07.15 11:09:30)
@arnold, bu dediklerin daha çok uykuya dalamama problemi değil mi? benimki dalamama değil, devam edememe daha çok. yani uyuyorum yatınca ama sürekli uyanıyorum, bölük pörçük uykum.

ha bir de dünden örnek verecek olursak 2 saat sonra uyudum spordan.
  • nebibecks k  (28.07.15 11:13:33)
Spor yapmaya biraz daha devam edersen senin için iyi olabilir. Benimde aynı tarz sorunlarım vardı fakat kulak tıpası kullanarak bu sorunu aştım. belki sesden uyanıyorsundur

  • zimbirik  (28.07.15 11:14:17)
Yorgunluktan dalsan da vücut sürekli tetikte oluyor, tam gevşeyemediğinden daha duyarlı oluyor sanırım. Dün gece ben de yaşadım aynı şeyi.

  • arnold schwarzeneger  (28.07.15 11:16:08)
@zimbirik, arnold

yalnız ses desek bu benim son 4-5 senemi kapsayan bi şey neredeyse de hergün olan bi şey. her gün sesten uyanmam mantıksız geliyor.
  • nebibecks k  (28.07.15 11:19:40)
Birkaç hafta öncesine kadar uyku düzenim acayip bozulduğunda bu konuları merak edip araştırmıştım ve denedim %100 çalışıyor.

öncelikle ''uyku hijyeni'' konusunu bir araştırın, benim sorunum gecikmiş faz tipi bozukluktu yani ''gece yatmaz sabah kalkmaz'' denilen tiplerdendim, sabah 5 'e doğru uyuyordum ama uyku hijyeni bu kesik kesik uyuyanlar için de tavsiye ediliyor.

Zaten doktorlar bile altta yatan tıbbi, psikolojik bir sorun yoksa en başta uyku hijyenini tavsiye ediyor, 2-4 haftada düzelme görülmezse ondan sonra ilaç ya da psikoterapi uyguluyorlarmış.

okuduğum kaynaktan kopyalıyorum arada sizinle alakasız kısımlar olabilir, siz kendiniz de araştırın:

İyi ve sağlıklı yaşamın 1.şartı iyi uyumaktır. İyi bir uyku hijyeni; kişinin uykusunu düzeltebilir.
Uyku hijyeninin sağlanmasına rağmen hala uykusuzluk devam ediyorsa ve bu süre 4-6 haftayı kapsar
ya da geçerse; bu konuda uzman bir hekim ve kuruluşa (Uyku Merkezine) başvurulmalıdır.
1: Uyku öncesi aşırı yemek yemek ya da açlıktan kaçınılmalıdır. Her iki durumda metabolizmayı
hızlandırır. Açlık hissi durumunda hafif şeyler; örneğin: yoğurt-kraker vb…) atıştırabilinir.
2: Kafein- sigara ve alkol kullanımı uykuyu olumsuz yönde etkiler. Uyku saatinden en az 4 ila 6 saat
öncesi; aşırı kahve – tütün – alkol ve asitli içecekler tüketilmemelidir.
3: Uyku öncesi kişiyi strese sokabilecek durumlardan, aşırı zihinsel ve bedensel faaliyetlerden
kaçınılmalıdır. Yapılması gereken planlar (ertesi gün veya iş ile ilgili); uykudan önce başka bir odada
yapılmalı, uyku öncesi tüm sorunlar yazılarak çözümlenmeye çalışılmalıdır.
Eğer varsa; düzenli olarak yapılan sportif faaliyetler; tercihan sabahları veya öğlen saatlerinde
yapılmalı, en geç uyku saatinden 6 saat önce bu aktiviteler tamamlanmış olmalıdır. Haftada 3 kez en
az 30 dakika egzersiz hastalara önerilmelidir.
4: Gece uykuya başlamakta zorluk çekiliyorsa; gündüz uykusundan kaçınılmalı, eğer gerekliyse saat
15.00 öncesi ve 20 dk. dan fazla uyunmamalıdır. 65 yaş üzerindeki kişilerin 30 dakikayı geçmemek
üzere gündüz uykularına izin verilebilinir. Ancak 30 dk. ı aşan uyku önerilmemektedir. Akşam saatinde
yapılan şekerlemelerden ve ‘’güzelleşme’’ uykularından kaçınılmalıdır.
5: Yatak odası sadece ‘uyumak’ amacıyla kullanılmalıdır. Loş ışık ve sessiz bir ortam olmalı, aşırı sıcak
ya da soğuk olmamalıdır. Yatak odasında; çok fazla parlak ve beyaz ışık; gündüz etkisi yaratarak
uyanıklığa yol açar.
6: Yatak odasının havası; yeterli ve temiz olmalıdır. Temiz hava uyku getirir. Aşırı kuru (burun
mukozasında kurumaya yol açar), aşırı nemli (terlemeye sebep olur) ve tozlu ortamlardan
kaçınılmalıdır.
7: Yatak odasının sıcaklığı; 22-24 derece arasında olmalıdır. 24 derece üzeri sıcak oda; huzursuzluğa
yol açarken, soğuk ise uykuya dalmayı zorlaştırır, sık uyanmalara ve rahatsız edici rüyalara sebep
olur.. 12 derece altındaki ortamlar rahatsız edici soğuk olarak kabul edilir.
8: Uykuyu engelleyebilecek ya da uyku yapısını bozma ihtimali olan ilaçlardan (diüretiklerpsikostimülan
ilaçlar) uzak durulmalıdır.
9: Uykudan en az 1 saat öncesi bir gevşeme periyodu oluşturulmalıdır. Bunun sağlanmasında;
gevşeme egzersizleri, ılık duş alma, uykuya dalmayı kolaylaştırmak için uyku öncesi farklı bir odada
kitap okumak, klasik müzik dinlemek etkili olabilir. Gevşeme; bir günlük programın parçası olmalı ve
düzenli uygulanmalıdır.
10: Uyku saatlerine mümkün olduğunca sadık kalınmalı, hafta sonları ve tatillerde dahi aynı saatlerde
yatıp- aynı saatlerde kalkmaya özen gösterilmelidir.
11: Yalnızca uyku geldiği zaman uyumaya çalışılmalı, eğer uyunamıyorsa yataktan kalkmalı ve uyku
gelinceye kadar da yatağa geri dönülmemelidir.
12: Uykunun uyunacağı ortam ( yatak-yastık-yorgan 3’lüsü) rahat olmalıdır. Kullanılan materyallerin
hijyenik olması, çok sert veya yumuşak, çok kalın ya da ince olmamaları gerekir. Kalın bir yorgan;
vücut ısısını arttırarak gece terlemelerine ve uyku bölünmelerine yol açabileceği gibi, ince bir yorgan
ile de üşümek ve rahatsız edici rüyalar sebebi ile uykuda sık sık bölünmeler olabilir. Yatak; esnek ve
ortopedik olmalı, deforme olmuş olmamalıdır.

www.noroloji.org.tr

KATI bir şekilde bunları uygula 4-6 hafta düzelme olmazsa yazıldığı üzere doktora başvurabilirsin, doktor da ilk bunu tavsiye edecek sana.
  • neferkitty  (28.07.15 11:44:33 ~ 11:48:53)
@neferkitty, teşekkür ederim, bi çoğunu deneme şansım olacaktır. umarım bende de çalışır :/

  • nebibecks k  (28.07.15 11:48:30)
kimse yazmamış ben de uyku apnesi olabilir diye yazayım. çok rahatsız oluyorsanız uyku merkezleri var oraya başvurun uykunuzu neyin böldüğünü araştırsınlar.

  • thalamus  (28.07.15 11:48:39)
@soylu, çok nadir rüya görürüm. tam rüya görürken uyanırsam hatta yani kalkmam gereken saat gelmiş olursa alarm ile kalkarsam çok zor açabiliyorum gözlerimi.

  • nebibecks k  (28.07.15 11:49:42)
@thalamus, artık sırayla bi şeyleri denemem gerek. teşekkür ederim. o da bir seçenek.

  • nebibecks k  (28.07.15 11:50:39)