"Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni ve de uyarına gelirse" ne demek

UYARINA demek ne demek orada?

olursa = uygun görülürse = mümkünse

  • alm est  (03.06.15 11:06:14)
uygun olursa

  • neseranni  (03.06.15 11:06:51)
adam uydurmuş diyor yav ahahah. kitap okumayan ülkede ancak bu kadar yorum. hiç duymamışsın bari sus da rezil olma.

  • lancelot du lac  (03.06.15 12:08:37)
şöyle dayanaksız atıp tutmalardan da hiç hazzetmiyorum madem bir karşı iddianız var nedenlerinizle açıklayın boş ukalalık yapacağınıza.

(bkz: oluruna bırakmak)

bu da mı uydurma? "uyarsa" niye uydurma? açıklasana madem bilelim öğrenelim.
  • neseranni  (03.06.15 14:03:03)
evet? aynı anda birden fazla çekim eki alamıyor mu? uy-ar-sa, gel-ir-se

hem geniş zaman, hem şart kipi? yanlış olan nedir?
  • neseranni  (03.06.15 14:12:34)
hayır, anlamadım, açıkçası saçmaladığını düşünüyorum. ya da kendini ifade etmekte sıkıntıların var.

uymak ve uy nasıl farklı oluyor söyleyeyim sana. uy- fiil kökü oluyor, uymak mastar hali oluyor. çok temel bilgiler bunlar arkadaşım. başlıktaki "uyarına gelirse" ve halihazırda konuştuğumuz "uyarsa" kelimelerinin kökü de aynı "uy-" fiili.

tr.wikipedia.org

şuraya da ayrıca bakmanı tavsiye ederim. daha fazla tartışmayacağım, troll'lediğini düşünüyorum.
  • neseranni  (03.06.15 14:35:41)
@oinone pe

benim laf çakmama gerek yok, kendi kendine çakıp durmuşsun sen.

yazdığımı bile anlamamışsın birilerine okut anlatsınlar. (çevrende o kadar sabırlı biri varsa)
  • lancelot du lac  (03.06.15 15:42:22)
uydurma değil. bu bana uyar kalıbında uyar kelimesini uyarına gelirse yani uygunsa diye kullanmış. bu yöresel kullanımlarda var. ama istanbul ağzında kullanılmıyor...

  • gotic  (03.06.15 18:26:59)
(bkz: cahil cesareti)

adam bilmediğinin bile farkında değil.
  • lancelot du lac  (04.06.15 12:14:43)