şimdi bu nükleer santral nasıl güç üretiyor?

Nasıl oluyor da oluyor?

  • stavro  (17.04.15 22:25:45)
çekirdekteki atomlar kıpraşıyor ısı ortaya çıkıyor, o ısı ile suyu buhara dönüştürüyorlar ve türbinlere gönderiyorlar, türbinler dönüyor elektrik üretiliyor ardından o buharlaşmış suyu soğutup tekrar suya dönüştürüyorlar ve çekirdeklerin olduğu kazana geri gönderiyorlar.

  • selam  (17.04.15 22:25:53)
www.ucsusa.org
şöyle de bir gif var. ben selam'ın dediklerini oturtmaya çalıştım da, hala çekirdeğin nerede olduğunu arıyorum:/

  • u  (17.04.15 22:34:00)
bak şimdi, mikrodalga var ya? o en zararsız alfa ışınlarıyla su moleküllerini ısıtır. bu uranyum çıbıklar ise gama ışını yanı en etkili ışınları yayar. bu çubukları suyun içine koyarlar, tepkimeyi başlatırlar. onlar da ortalığı cehenneme çevirir. mikrodalga fırın anasını belliyor suyun, nası çevirmesin? bu çubukların ışınlarıyla suyu kaynatırlar, gerisi standart türbin mantığı. buharla fanları çevirirler, fanlar da jeneratöre bağlı. oradan da elektrik üretilir. patlama, kaza olmazsa en temiz enerjidir aslında.

  • icim urperiyor  (17.04.15 23:51:06)
Nükleer santral aslında bir tür termik santraldir. Kömür santrallerinde kömürün yakılması ile buhar üretilirken, nükleer santralde atomik düzeydeki hareket(atıyorum) ile oluşan ısı ile buhar üretilir. Türbinler çevrilir.

  • nightwalkerg  (18.04.15 00:42:20)