Tasarrufa yönelik davranışlarınızı yazabilir misiniz?

Su ısınana kadar gelen suyu kovaya doldurmak, şampuan şişesini bitmeye yakın ters koymak gibi küçük büyük farketmez.

Tasarrufu sadece ekonomi için değil, doğa için de yapmaya çalıştığımı belirteyim öncelikle.

Aklıma gelenler:

* Şampuan, sıvı el sabunu, sıvı deterjan gibi bittiğini düşündüğüm şeylerin içine çok az su katıp, çalkalayıp bir iki kez daha kullanabiliyorum.

* Saç kremi veya el kremi gibi bitmiş tüpleri kesip içinde birikenleri alıyorum. Bir iki kez işimi görecek kadar birikmiş oluyor.

* Kettle'a kullanacağım kadar su koyuyorum.

* Kullanılmış limon ve portakal kabuklarını rendeleyip keklerde vs. kullanmak üzere buzdolabında tutuyorum. Bunu da yeni öğrendim :P

* Limon dışını atmadan önce bulaşık makinesinde tutuyorum ki limonun etkisinden tam faydalanmış olabileyim. Ardından çöpe atıyorum.

* Hafif toz alırken deterjan kullanmıyorum. Sadece su ile siliyorum.

* Ocağı da çeşmeyi de çok fazla açmam. Yani gerekmedikçe çok harlı kullanmam ocağı veya deli gibi akmaz su.

Şimdi şöyle bakınca, ben vallahi manyak değilim. Sadece dikkat etmeye çalışıyorum. Doğayla özdeşleşince zaten tam tıkır günlük rutine giriyor her şey.

Edit:

* Evden çıkarken prizdeki fişleri çekiyorum. Akım tamamen kesilsin diye.

* TV stand-by komutu +1

* Sebzeleri haşladığım suyu atmıyorum. Aynı et suyu gibi sebze suyu olarak kullanmak üzere buzlukta tutuyorum. Pilavlar vs. çok daha lezzetli oluyor.
  • dessy  (24.03.15 10:35:47 ~ 10:39:15)
televizyonu gece stand-by konumunda bırakmayıp tamamen kapatmak, fişini çekmek.
oturmadığım odanın kaloriferlerini komple kapatmak

  • animalman  (24.03.15 10:36:22)
kazandığım parayı dövize çeviriyorum. sıcak para olmadığı için harcayamıyorum. stres oluyorum. elimi süremiyorum. duruyo bahaneyle. 3 e 5 e bakmayın bu arada ciddiyim para biriktirmede çok işe yarıyor.

porsiyonlarımı küçültüyorum biraz bir gün daha yemeğim oluyor.
  • greatviolinist  (24.03.15 10:46:55)
anne davranışlarının hepsi
ütüyü prizden çekip son iki tişörtü öyle ütülemek
makineyi doldurmadan çalıştırmamak
salça kavonuzu bitince dibini suyla çalkalayıp çorbayı onunla yapmak gibi
eve aldığım tüm cihazları da A++ sınıfı aldım gerçi hiç ölçmedim de güya tasarruflu oluyomuş bilmiyorum, ampüller de öyle
sürekli cep telefonu ve laptop, tablet vs. değiştirmeyerek de tasarruf yaptığımı düşünüyorum ben şahsen etrafımda benden başka değiştirmeyen kalmadı da :p
kıyafet vs. alışverişinde de sezon sonunu beklemek, internetten bişey almamak hem zamandan hem paradan tasarruf günlük trendyol bakan insanlar var...
  • niye ama  (24.03.15 10:54:38 ~ 10:55:26)
• uzun süre bozulmayacak deterjan vs. kısaca temizlik maddelerini topluca almak, saklama koşullarına uymak.
• bulaşık ve çamaşır yıkarken, asgari deterjan kullanmak. bazı doğal maddeleri ekliyorum genelde. merak eden varsa, yazabilirim.
• gereksiz elektrik ve su israf etmemek.
• evi temiz tutmak, bolca havalandırmak. hasta olmamak adına yaptığım bir şey.
• ihtiyacım olmayan ne varsa, ihtiyacı olan birilerine veriyorum. hem onlar tasarruf etmiş oluyor, hem de ben gereksiz eşyalardan kurtularak zamandan tasarruf etmiş oluyorum. temizlemek için uğraşmıyorum, daha geniş yaşama alanım oluyor böylece.
• sebze ve meyveleri az az alıyorum. kolay bozulduğu ve vitamin değerlerini kaybettikleri için.
• ucuzlamış diye ihtiyacım olmayan şeyleri almam.
• kıyafetime bir sürü para verip, nasıl olsa kimse görmüyor diye içine dandik ve ucuz çamaşır almam. tenime değen çamaşır için, para harcamaktan kaçınmam. o çamaşırları da, uygun şekilde yıkarım. deforme olmasına izin vermem.
• sık kullandığım giysilerin, sadece kuru temizleme ile temizleniyor olmasını tercih etmem.
• iyi bir çamaşır makinesi olmalı evde. yıkadığı çamaşırları pert edip çıkaran bir makine uygun değildir. aynı şey bulaşık makinesi için de geçerli.

bu liste daha devam edebilir. belki editlerim.
  • oinone pe  (24.03.15 11:01:35)
ayrıntı yazmayacağım ama yeni nesil buzdolabı, çamaşır makinesi, tasaruflu ampül gibi cihazlar gerçekten elektrik sarfiyatını önemli ölçüde düşürüyor.
yine aynı şekilde yeni nesil çamaşır ve bulaşık makineleri su sarfıyatını azaltıyor.

  • nuisance  (24.03.15 11:13:17)
-pek çok yemeği düdüklü tencerede pişiriyorum (ya da annemi bu konuda teşvik ediyorum)
-kullandığım el yüz kremlerinin sonunda ambalajları kesip içindekileri birkaç kere daha kullanıyorum
-evdeki ampuller patladıkça yerlerine led olanlardan aldım. elektrik faturasında dramatik değişimler oldu.
-kettleda kullanacağım kadar suyu ısıtıp işim bitince stand bydan çıkarıp tamamen kapatıyorum.
-ütü işini mümkün olduğu kadar kısa sürede bitirmeye çalışıyorum
-ihtiyacım olmayan kıyafet, ayakkabı, çanta, takıları almıyorum (indirimde olsa bile)
-aynı şekilde ihtiyacım olmayan kozmetiği de almıyorum
-çamaşır/bulaşık makinesi tam dolmadan çalıştırmıyorum
-evde ekmek atılmaz bizde, bayatlayanlar kızartılıp yenir
-toz alırken deterjan kullanmıyorum (büyük temizlikte toz alırken kullanıyorum deterjanı genelde), fiber dokulu bezler gayet güzel iş görüyorlar çünkü. yerleri ve camları silerken de minimum miktarda kullanıyorum
-ulaşım için mümkün olduğu kadar toplu taşımayı kullanıyorum (kendi aracım yok zaten. acelem varsa taksi tutuyorum)
-evde yapılabilecek kozmetikler için paketlenmiş ürünler almıyorum. evde kendim hazırlayıp kullanıyorum
  • in pyjamas  (24.03.15 12:05:09)
- abur cubur (kola, gofret, şeker) almamak
- yemeği evde yemek
- zaruri olmadığı sürece eşya almamak
- telefonu işyerinde şarj etmek :)
- çok uzun olmayan mesafeleri otobüs yerine yürüyerek gitmek
- su kaynatmadan önce suyu içeceğim fincan kadar alıp cezveye koymak
  • eindaclub  (24.03.15 12:06:48)
dessy, Şampuan, sıvı el sabunu, sıvı deterjan gibi bittiğini düşündüğüm şeylerin içine çok az su katıp, çalkalayıp bir iki kez daha kullanabiliyorum. ashdash

her sevişmede değil 2-3 kere seviştikten sonra duş alıyorum.
  • [silinmiş]  (24.03.15 12:14:34)
Fakirlik böyle bir şey işte, anlayamazsın douche :))

  • dessy  (24.03.15 12:25:31)
@eindaclub'ün "telefonu işyerinde şarj etmek" önlemi bombaymış. Bildiğim kadarıyla telefon şarj etmek elektrik saatinin hata sınırları içinde olduğundan, elektrik saatleri şarj harcamasını ölçemiyor.İçin rahat olsun yani @eindaclub telefonu evinde şarj edebilirsin

  • delicevat  (24.03.15 13:02:44 ~ 13:27:15)
maaşın bir kısmıyla (küçük bir kısmı tabii) döviz alıp bankaya yatırmak

  • tururo  (24.03.15 13:13:36)
  • merhum  (24.03.15 14:42:43)
evimin önünden otobüs geçiyor. otobüsle gidebileceğim bir yere otobüsle gidiyorum, arabamı almayıp veya taksiye binmeyip.

kendim yapıyorum yemeklerimi. dışarıda yemek yiyeceğim zaman evde kendim yapamayacağım bir şey yemeyi ya da dışarıdan alıp evde yapsam yine aynı parayı ödeyeceğim şeyleri yemeyi tercih ediyorum. makarna veya salata yemek yerine balık yemek gibi...

kirliler iyice birikmedikçe çamaşır/bulaşık yıkamıyorum.

sebze haşladığımda suyunu atmıyorum. içiyorum daha sonra. bulgur pilavına kattığım da oluyor. et haşlıyor olsaydım onun da suyunu pilava kullanırdım.

taze gıda alışverişimi 2 günlük yapıyorum. tüketim tarihlerine çok dikkat ediyorum, mutlaka o tarihe kadar yiyebileceğimden emin olup öyle alıyorum.

çamaşır bulaşık makinelerinde kısa program kullanıyorum.

dişimi fırçalarken suyu boşa akıtmıyorum.
  • whimsical  (24.03.15 15:06:15 ~ 15:07:54)
Markete alışveriş listesi yapmadan gitmiyorum. Listenin dışına çıkmamaya özen gösteriyorum.

  • mononoke  (24.03.15 22:52:21)
yazılanların büyük bölümünü ibretle okudum. abi taş olsa çatlar.

telefonu iş yerinde şarj edenlerin sevgilisi olmadığını da anlıyoruz bu vesileyle.

abi ara ara kendinize bir es verin, ölüm var lan. bazen de koy götüne demek lazım.
  • mermize  (24.03.15 23:00:09)