İktisatçılara; Klasik İktisat ve Karşılaştırmalı Üstünlük Teorisi hakkında

şimdi bir sorum olacak. klasik iktisat piyasanın serbest olmasını ve hiçbir müdahalede bulunulmamasını savunuyor ve karşılaştırmalı üstünlük teorisinde ise iki ürün arasında bir üründe uzmanlaşılıp ticareti bu şekilde yaparak geliri arttırabileceğimiz söyleniyor.

bu uzmanlaşma sırasında diğer ürünün üretimini kısıtlamak müdahale değil midir? öyleyse bu kadar önemli bir teoriyi ortaya atarak kendileriyle mi çelişiyorlar?

diğer ürünün üretimi kısıtlanmıyor. bir malı daha az üretmek onun kısıtlanması anlamına gelmez.

  • kastor  (19.03.15 12:39:08)
@kastor yani aynı şekilde üretim devam ediyor fakat ticaret sırasında üstün olduğu ürünlerde ticaret yapılıyor?

  • 6655321  (19.03.15 12:40:59)
Fiyatla birlikte zaman da önemli. Şöyle düşünelim, ikimiz de bir adaya düştük barınak inşa etmemiz ve beslenmemiz gerekiyor. Bu durumda ağaç kesmemiz ve meyve toplamamız gerekiyor. Ben günde 10 tane kütük kesebiliyorum, sen ise 5. Sen ise günde 40 elma toplayabiliyorsun ben ise 10 diyelim. Şimdi ben 15 günümü kütüğe ayırsam 15*10=150, aynı şekilde 15*10=150 elma. Benim azami elde edebileceğim verim 150 elma ve 150 kütüktür. Sen ise sadece 15 gün kütük toplasan 15*5= 75, 15 gün meyve toplasan 40*15= 600.

Şimdi ben sadece kütük toplayayım o zaman, 10*30= 300 kütük toplamış olurum, sen ise sadece meyve topla 30*40= 1200

İkimiz ticaret yapalım ve 600 meyve karşılığı sana 150 kütük vereyim.

Son durumda sen: 150 kütük 600 meyve
İlk durumda sen: 75 kütük 600 meyve Yani durumun artık daha iyi.

Son durumda ben: 150 kütük, 600 meyve
İlk durumda ben: 150 kütük, 150 meyve Yani benim de durumum daha iyi.

Gördüğün gibi ikimiz de daha uzman olduğumuz alanda üretim yaparak, kendi elde edemeyeceğimiz bir birikime ticaretle ulaştık. İkimizin de faydasına oldu bu durum, fayda gözettik. Benim sadece kütük üretmiş olmam diğer mala ambargo koyduğum anlamına gelmiyor, sadece daha iyi olduğum alanda uzmanlaştım ve sonunda win-win durumu ortaya çıktı.
  • kastor  (19.03.15 12:52:31 ~ 12:57:25)
uluslararsı ticaret açısından baktığında olay şöyle gerçekleşiyor:

malın piyasa fıyatını "invisible hand" öyle belirliyor ki, her ülke kendi uzmanlığı olan (comparative advantage) ürünü üretmek istiyor.

yani, sen bunu üretme diye bir kısıt yok, zaten kimse avantajı olmayan ürünü üretmek istemiyor
  • earthsea  (19.03.15 13:22:06 ~ 13:22:52)