freelancer çalısan biri kendisini nasıl sigortalı gösterebilir ?

Örneğin freelancer bir grafik tasarımcı ayda 5000 TL kazanıyor ve serbest çalıstığı için kendini sigortalı göstermek istiyor fakat bir firmada çalısmadan bunu nasıl yapabilir ?Maliyeti ne olur ? Emeklilik haklarından yararlanır mı ? 4a yla aynı hakka tabi olur mu ?

  • suspendline  (16.02.15 02:43:29)
benim bildiğim isteğe bağlı sigortalılık tr ile anlaşması olmayan ülkelerde çalışanlara, yarım gün veya ayda 30 günden eksik çalışanlara (bi kısmı işveren kalanı kendin ödüyorsun), devlet memuru vs. iken ayrılıp yaş bekleyenlere, evde oya filan yapıp satan kadınlara (bu iş= gelir vergisine tabi olmayan serbest iş oluyor) oysa grafiker yaptığı işten dolayı GELİR VERGİSİ ÖDEMEK ZORUNDA yasal olarak bu böyle (senede bir kere yaptığı bir iş değil de düzenli geliri bu yolla ise aslında makbuz/fatura kesmemesi yasal olarak suç)
bunu yolu da ya serbest meslek makbuzu düzenlemek
ya şahıs şirketi açıp fatura kesmek --bunları yapınca da eski bağkurun şimdiki karşılığı olan SGK primini kendin ödemen gerekiyor.
amma ve lakin freeelance çalışmak diye birşey bizim yasalarımızda dört başı mamur tanımlı birşey olmadığından çok az işin serbest meslek kodu diye birşeyi var, insanlar şirket kurup muhasebeci masrafı vs ödemek istemiyor ve tabi ki hem KDV hem stopaj hem gelir vergisi olarak vergi kaçırıyor
yoksa esasen serbest çalışan birisi isteğe bağlı sigorta kapsamına girmiyor diye biliyorum.
  • niye ama  (16.02.15 03:10:06)
@niye ama

devlet "isteğe bağlı sigorta" yaparken sormuyor ki, para gelsin de nası gelirse gelsin diyor. arkadaş fatura kesmeden işini götürebiliyorsa, bu şekilde sigorta yaptırabilir, emekli olabilir.
  • titiraprap  (16.02.15 03:25:31 ~ 03:26:10)
@titiraprap şu an için sormadıklarını ben de biliyorum :)
ama 20 sene sonra siz aslında gelir vergisi ödemeliydiniz bu kapsama da girmiyordunuz o zaman fark etmemişiz şimdi fark ettik...kusura bakmayın, emekliliğe hak kazanmadınız demezler, de diyemiyorum.

  • niye ama  (16.02.15 03:34:07)