Modernist ve postmodern romana en iyi örnekler neler?

Bir yabancı modernist roman,
Bir yabancı postmodern roman,
Bir modernist Türk romanı,
Bir postmodern Türk roman

örneği okumak istiyorum. Akımlara en iyi örnek ne ise onları okumak istiyorum. Öneriniz.

yabancı m.: james joyce - ulysses
yabancı p.m.: john fowles - fransız teğmenin kadını (bu türün çok tipik bir örneği)
yerli p.m. : orhan pamuk - benim adım kırmızı
  • microfiction  (04.02.15 00:19:32)
Joseph Heller madde 22 yi yabancı post modern romana örnek verebilirim. İroni çok vardı.

  • Cursed Chico  (04.02.15 00:22:09)
bu soruyu sorduğuna göre, okuduğun kitabın modern ya da postmodern olması sende bir farklılık hissettirmeyecektir. Ek olarak, akımların en iyi örneklerini anlamakta da zorluk çekeceğini tahmin ediyorum.

Modern roman için 19.yy'dan başlayıp James Joyce ile doruğuna ulaşan bütün eserleri okuyabilirsin. Ama, modern olanın başlarındaki iki örnek hep ilgimi çekmiştir: Mandeville'nin the fable of the bees eseri ile cervantes'in don quixote'si.

Postmodern roman için 1950 sonrasına bakman gerekir. Felsefedeki, psikanalizdeki ve görüngübilimdeki gelişmelerden oldukça etkilendiğinden; yapıtları anlayıp irdelemek çok daha zor. Umberto Eco, Samuel Beckett ve Nabokov'un bazı eserleri daha kolay anlaşılabilir örnekleri oluşturabilir. Belki varoluşçuları da işin içine katabiliriz. Bu işin ağır topu ise açık ara Barthes'dır kanımca.
  • protector  (04.02.15 00:23:00)
modernist ve postmodernist öğeler birlikte kullanılıyor genel olarak modernist romanlarda. postmodernist romanlarda da modernist öğeler kullanılabiliyor. sıkı sıkı çizgilerle ikisini ayırmak çok doğru değil o yüzden, onu belirteyim öncelikle.

james joyce, ulysses
umberto eco, gülün adı

modernist öğelerin ağır bastığı türk romanı olarak: oğuz atay, tehlikeli oyunlar, tutunamayanlar
orhan pamuk, kara kitap
yusuf atılgan, aylak adam, anayurt oteli
postmodernist olarak: orhan pamuk, benim adım kırmızı
hasan ali toptaş, bin hüzünlü haz, gölgesizler
nedim gürsel, boğazkesen
  • mutlusismankedi2015  (04.02.15 00:26:08)
biz okulda postmodern türk roman olarak orham pamuk - beyaz kale'yi okumuştuk.

ne yazıkki hala bilmiyorum neden postmodern.
  • king lizard  (04.02.15 00:28:41 ~ 00:29:23)
yukarıda yanıt verdim ama king lizard ve protector önemli noktalara temas etmişler. m. veya pm. romanlardan birer örnek okumak sizin modernist romanı veya postmodern romanı tek başına anlamınızı sağlamayacaktır. hatta tam tersine örnek olarak okuduğunu kitabın kendine özgü özelliklerie bakıp modernist ve postmodern romanları yanlış da anlayabilirsiniz. öncesinde bu türlerin ne olduğunu anlatan kurgu-dışı bir kitap okumanız daha yerinde olacaktır.

  • microfiction  (04.02.15 11:05:55)
soruya cevap veren arkadaşların bazısının ne yazık ki konuyu bilmedikleri görüyorum.

Modernist roman olarak Tutunamayanlar örnek verilmiş.

Tutunamayanları size kesinlikle tavsiye etmiyorum. Neden?

Çünkü Tutunamayanlarda hem modernist hem de postmodern ögeler içiçedir. Oğuz Atay Türk edebiyatında daha modernizm gelmeden postmodernizmi getiren bir roman yazmıştır.

bu akımların ne olduğunu, özelliklerini bilmeden Tutunamayanları okursanız kafanız çok feci karışır.

İtalo Calvino'nun Bir kış gecesi eğer bir yolcu romanı postmodernizm için çok öğreticidir.

modernizm için Thomas Mann, Robert Musil, Hermann Broch okursanız daha faydalı olabilir.

Yine Orhan Pamuk'tan Kara Kitap "postmodernizm" için mükemmel bir örnektir.

yine cevaplar arasında modern ve modernist karmaşası var :(

ne desem bilemedim.

Türk eğitim sisteminden çıkma birisi olarak modernizm ve postmodernizmi özellikle bir edebiyat altyapınız yoksa anlamanız çok zor. bir adet romanı hap gibi okuyup edebi akımını anlamak imkansızdır.

benim tavsiye önce klasisizm okuyun, iyice sindirdikten sonra modernizm ve postmodernizme geçin.

biraz edebiyat teorisi ve edebiyat tarihi okumanız da işe yarayabilir.
  • mea maxima culpa  (04.02.15 11:48:36)